Fazıl Küçük kimdir? Ne zaman öldü, kaç yaşındaydı? İşte biyografisi

Fazıl Küçük kimdir? Ne zaman öldü, kaç yaşındaydı? İşte biyografisi

Kıbrıs bölünmeden önce Kıbrıs Türkleri ile Kıbrıs Rumlarının ortak kurduğu Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Fazıl Küçük, Kıbrıs Türkleri'nin Rauf Denktaş'tan önceki önderi olarak kabul ediliyor. Tıp mezunu olan Fazıl Küçük, 1984 yılında 77 yaşında hayatını kaybetti. İşte, Fazıl Küçük biyografisi...

Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık mücadelesine önderlik eden isimlerden biri olan Fazıl Küçük, 1942 yılında 'Halkın Sesi' gazetesini kurarak Kıbrıs Türk halkının haberleşmesinde önemli rol oynadı. Siyasi hayatını noktaladıktan sonra vefatına kadar olan sürede gazetecilik faaliyetlerini sürdürdü.

hqdefault-001.jpg

FAZIL KÜÇÜK'ÜN HAYAT HİKAYESİ

14 Mart 1906 tarihinde Kıbrıs'ın Lefkoşa kentinde dünyaya geldi.

İlkokulu İstanbul Haydarpaşa'da 'Tarakçı Mektebi' olarak bilinen okulda okudu. Ardından liseden mezun olmasına iki yıl kala öğrenimini yarıda bırakarak geriye kalan kısmını İstanbul Özel İstiklal Lisesi'nde tamamlayıp 15 Ağustos 1926 tarihinde mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin birinci sınıfını tamamladıktan sonra 12 Haziran 1929 tarihinde okulla ilişkisini kesip, ilk olarak Fransa ve daha sonra İsviçre'ye giderek Lozan Üniversitesi'nde tıp öğrenimini tamamladı. Lozan kliniklerinde ihtisas görerek dahiliye uzmanı oldu. Mayıs 1937'de Kıbrıs'a dönerek Lefkoşa'da doktor olarak çalışmaya başladı.

FAZIL KÜÇÜK'ÜN SİYASİ GÖRÜŞÜ

Üniversite öğrencisi olduğu zaman Kıbrıs Türklerinin, İngiltere'nin atadığı valiler tarafından yönetilmesinde ısrar eden Kavanin Meclisi'nin Türk üyelerine karşı bir duruş çizdi. 1931 yılında Kıbrıslı Rumların isyanı nedeniyle ara verilen 21 Mart 1943 tarihinde yapılan belediye seçimlerinde Lefkoşa Belediyesi Meclis Üyesi seçildi. Bu görevini 6 yıl sürdürdü. 1941 yılında Söz gazetesi yayınını durdurduktan sonra Kıbrıs Türkünün sesini dünyaya duyurmak için 14 Mart 1942 tarihinde Halkın Sesi gazetesini kurdu.

dkfz0-1547544126-5194.jpg
Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş

KIBRIS MÜCADELESİ

18 Nisan 1943 tarihinde Kıbrıs Adası Türk Azınlığı Kurumu'nu (KATAK) kurdu. Daha sonra ise KATAK'tan ayrılarak 23 Nisan 1944 tarihinde Kıbrıs Milli Türk Halk Partisi'ni (KMTHP) kurdu. Kısa bir zaman içinde birçok yerleşim bölgesinde şubeler açtı. 23 Ekim 1949 günü KMTHP ve KATAK, Kıbrıs Milli Türk Birliği Partisi adı altında birleşti. Kıbrıs Türklerinin ekonomik, siyasal ve kültürel faaliyetlerini yapabilmesini amaç güden çalışmalar da bulundu. Partisinin kendi başkanlığında yaptığı mitingler sonucunda Kıbrıs'ta Şeriye Mahkemeleri kaldırılarak yerine Türk Aile Mahkemeleri kuruldu. Müftülük makamı tekrar oluşturuldu. İngiliz yönetimi, Türk Tâlî Okullarını ve Evkaf'ı (Vakıflar Genel Müdürlüğü) Kıbrıslı Türklere devretti.

15 Ağustos 1955 tarihinde partisinin ismi kongre sonucunda Kıbrıs Türktür Partisi (KTP) şeklinde değiştirildi. 1 Nisan 1955 tarihinde Kıbrıslı Rumların kurmuş olduğu EOKA'ya karşı Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) adındaki örgütü kurdu. Yine Eylül 1955'te EOKA'nın Kıbrıslı Türklere yönelik saldırılarına karşılık vermek amacıyla bu sefer Volkan silahlı teşkilatını kurdu. 1955 senesinde Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakanları arasında yapılan üçlü konferansı izlemek adına diğer iki Kıbrıslı Türk delege ile birlikte Londra'ya gitti. 1958 senesinde Türkiye'ye gitti ve Kıbrıs ile ilgili olarak Türkiye'nin her tarafında "Ya Taksim Ya Ölüm" mitingleri düzenledi. Aynı yılın Kasım ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda gerçekleşen Kıbrıs görüşmelerinde bulunmak üzere New York'ta bulundu. Zürih'te Türk ve Yunan başkanları arasında varılan anlaşma üzerine, 17 Şubat 1959'da Londra'da yapılan konferansta Kıbrıs Türk halkını temsil etti ve iki gün sonra varılan anlaşmayı halkı adına imzaladı.

1960 SONRASI

1959 Londra ve Zürih konferanslarında Kıbrıs Türklerini temsil eden Küçük, halkının yapısal bir güvenliğe girmesi için çalıştı. 3 Aralık 1959'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine seçildi. 21 Aralık 1963 tarihinde ada üzerindeki toplumsal olayların ardından oluşturulan Kıbrıs Türk Genel Komitesi'nin başkanlığına seçildi. 27 Aralık 1967 tarihinde ise Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi'nin başkanlığına getirildi. 18 Şubat 1973'te Cumhurbaşkanı yardımcılığından ayrılarak, yerini Rauf Denktaş'a bıraktı. Kurucusu olduğu Halkın Sesi gazetesindeki görevine geri döndü ve siyasi meseleler üzerine makaleler yayınladı.

drkucuk.jpeg

FAZIL KÜÇÜK'ÜN VEFATI

Fazıl Küçük, Londra'nın Westminster bölgesindeki bir hastanede 15 Ocak 1984 tarihinde 77 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, Kuzey Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa yakınlarındaki Hamitköy'de bulunan Mumcu Tepesi'ne defnedildi. Rauf Denktaş'ın mezarının da yer aldığı bu tepeye 1984 yılından itibaren Anıt Tepe adı verildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN