Genel seçim nedir, kaç yılda bir yapılır? Genel seçim ile kimler seçilir? Genel seçim tarihleri

Genel seçim nedir, kaç yılda bir yapılır? Genel seçim ile kimler seçilir? Genel seçim tarihleri

Genel seçim nedir, ne demektir? Genel seçimlerde kimler seçilir?sorularının yanıtı araştırılıyor. Bizde genel seçim hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz

Cumhuriyet rejiminde demokratik şartlar altında seçimler devlet yapısına göre değişiklik göstermektedir. Üniter devlet yapılarında genel ve yerel seçimler yapılmaktadır. Anayasanın 78. maddesine göre genel seçimler 4 yılda bir yapılmaktadır. Genel seçimler kapsamında Milletvekili seçimi gerçekleşir. Tek dereceli olup nispi temsil sistemine göre, eşit ve gizli oyla, bütün yurtta aynı günde, yargı yönetimi ve denetimi altında yapılır. Genel seçimlerde vatandaşlar belirli bir süre boyunca ülke yönetiminde yer alacak olan milletvekili seçimi yapmaktadır. Seçilen milletvekilleri yasama ve yürütme görevlerini üstlenir.

GENEL SEÇİM KAÇ YILDA BİR YAPILIR?

Milletvekili seçimleri 4 yılda bir gerçekleştirilir. 2007 yılında yapılan değişiklik kapsamında milletvekili seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasına karar verildi. Bu tarihten önce genel seçimler 5 yılda bir yapılmaktaydı. Bu kapsamda genel seçimlerin 2023 yılında yapılması bekleniyor. Erken seçim kararı alınmaması durumunda genel seçimler 2023 yılında gerçekleştirilecek. Anayasada yapılan değişiklik kapsamında Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili seçimi aynı gün yapılmaktadır. Sandıktan %50+1 oy alan aday Cumhurbaşkanı olmaktadır. Cumhurbaşkanı seçilen kişi kendi hükümetini kurarak devlet işlerinde görevli olacak kişileri atamaktadır. Cumhurbaşkanlığı görev süresi 5 yıldır.

Genel Seçim nedir

GENEL SEÇİMDE KİMLER SEÇİLİR, KİMLERİ SEÇERİZ?

Genel seçimlerde milletvekili seçimi yapılmaktadır. Ülkenin dört bir yanında görev alacak olan milletvekillerinin seçilmesi genel seçimler doğrultusunda yapılır. 2023 yılında gerçekleştirilecek olan genel seçimler kapsamında hem milletvekili hem de Cumhurbaşkanı seçilecek. 18 yaşını dolduran ve herhangi bir yasal sorunu bulunmayan herkes 2023 seçimlerinde oy kullanabilecek.

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN