CHP Kadıköy adayı Mesut Kösedağı: Fikirtepe onun bakanlığında inşaat mezarlığı oldu

KARAR TV'de konuşun CHP Kadıköy adayı Mesut Kösedağı, Fikirtepe'de yıllardır bitmeyen ve kentin ortasında ilçe sakinleri tarafından rahatsızlıkla karşılanan inşaatları eleştirdi. Plan ve projeler hakkında ne Kadıköy Belediyesi'nin ne de İBB'nin bir tasarrufu olmadığını belirten Kösedağı, 'O inşaatlara Ak Parti'inin İBB Adayı Murat Kurum'un bakanlığı döneminde izin verildi. Orası Kadıköy'ün ve İstanbul'un kalbine saplanmış bir hançerdir' dedi.

MUSTAFA SİVİŞ | KARAR

Karar Gündem programında Gülay Erdemli'nin sorularını cevaplayan CHP Kadıköy adayı Mesut Kösedağı, ilçede yaşanan sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Fikirtepe'de yıllardır bitmeyen kentsel dönüşüm inşaatları hakkında konuşan Kösedağı, 'Oraların plan ve projelerinde ne Kadıköy Belediyesi'ne ne de İBB'ye bir şey sorulmadı. Kurum'un bakanlığı döneminde başlayan inşaatlar 24 saat boyunca hafta sonu bile demeden gürültüyle devam ediyor. Yürüyecek yol yok, her yer toz ve pencere bile açamıyorsunuz. Orada şu an Kurum'un afişi asılı, imzasını attı oralara...' ifadelerini kullandı.

İşte, CHP Kadıköy adayı Mesut Kösedağı'nın kritik açıklamaları...

yeni-proje-37.jpg

‘FİKİRTEPE ONUN BAKANLIĞINDA İNŞAAT MEZARLIĞI OLDU’

'21 mahallede yaklaşık 28 bin binamız var. Aslında bunun 18 bin civarı dönüştü. Bize gelen şikayetlerin başında inşaat faaliyetleri yer alıyor. Bazı mahallelerimiz sit alanında ya da koruma kurulunda. Bunlarla ilgili İBB şu anda bir çalışma yapıyor. Ama ‘Şurada sadece 2 kat var hadi imara dönüştürelim’ şeklinde değil. Çünkü getireceği yoğunluk göz önüne alınmalı, örneğin Fikirtepe. Oradaki inşaatlar hem İstanbul’un hem de Kadıköy’ün böğrüne, göğsüne saplanan bir hançerdir. Hiçbir şekilde ne İBB’nin ne de Kadıköy belediyesinin Fikirtepe’deki planlarla, yapı süreciyle o inşaatların yüksekliği, ilerlemesi, yavaşlaması ile alakası yok. Kimin var peki, bakanlığın var. Kimin zamanında bu inşaatlar yükseldi, ilerlerdi. AK Parti adayı Sn. Murat Kurum’un bakanlığı zamanında. Hatta o bildiğiniz inşaatların üzerine Murat Kurum’un afişlerini asmışlar. İnsanlar oraya baktıklarında ya da bizi izleyen insanlar Fikirtepe görselini açtığında mevcut durumu görecekler. Tamamıyla inşaat mezarlığı gibi bir durum var. 20-30 katlı bitmeyen binalar, yollar çok kötü, herhangi bir şekilde yürümek mümkün değil, her yer inşaat tozdan camı açamazsınız. Sağ olsun Bakanlık orayı kentsel dönüşüm alanı ilan ettiği için 24 saat çalışma hakları var, sabah akşam gürültü var. Her zaman söylüyorum kitaplara ve romanlara konu olur, kentsel dönüşüm nasıl yapılamaz diye de başlık atılır. Murat Kurum da buraya imzasını atmıştır, kendisini tebrik ediyoruz Fikirtepe’den dolayı.'

‘KADIKÖY’E TRAMVAY GELİYOR’

'Ekrem Başkan geçen dönem metrolar ile çok anıldı. Bu dönem de her yere tramvaylar yapacağız. Üsküdar-Maltepe-Kadıköy tramvay hattımız olacak. Altta Bağdat Caddesi, üstte de tramvay var, biz de o ortada kalan hatta tramvay yapacağız. Tramvay metro gibi de değil, hızlı bitiyor. 2025’de Cumhurbaşkanlığı yatırım programına girer diye düşünüyoruz. 2027’de biz oranın açılışını yapıyor olacağız. Orada başka bir ulaşım imkanı olacak ve trafik sıkışıklığının önüne geçeceğiz. Biliyorsunuz Kadıköy Meydan projemiz 2 yıldır kurula gitmiyordu. Biz projeleri yaptık, yolladık ama 2 yılda incelediler ve nihayet onayladır. O proje de seneye bu zamanlar açılıyor.'

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Bunlar da İlginizi Çekebilir