Etyen Mahçupyan: Ak Parti fabrika ayarlarına neden dönsün ki, ne kazanacak? Devlet aktörleriyle kontratı var, bozmaz

KARAR TV'de konuşan Gazeteci/Yazar Etyen Mahçupyan, “Erdoğan eğer alacağı oyu yükseltecekse siyasette yumuşamadan yana olur. Ama devlet aktörleriyle girdiği kontrat buna bir sınır çiziyor. Dolayısıyla da o sınırı aşamıyor. Öte yandan devletle girdiği kontrat o kadar elverişli ki hiçbir şey için bunu feda edemez. Niçin bu rahatlığından vazgeçişin ki? Tüm imkanlar Erdoğan’ın elinde. Dolayısıyla ‘Ak Parti değişecek, fabrika ayarlarına dönecek’ gibi söylemler gülünç. Bundan ne kazanacak" dedi.

MUSTAFA SİVİŞ | KARAR

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un yorumuyla ekranlara gelen Bi' Karar Ver programına konuk olan Gazeteci/Yazar Etyen Mahçupyan, Erdoğan ve Ak Parti'ye yönelik 'Fabrika ayarlarına dönme' söylemlerini değerlendirdi. Erdoğan'ın sadece kendisine seçim kazandırırsa siyasette yumuşamaya gideceğini fakat buna engel olan şeylerin olduğunu söyleyen Mahçupyan, 'Erdoğan sandıkta alacağı oyu yükseltecekse siyasette yumuşamadan yana olur. Ama devlet aktörleriyle girdiği kontrat buna bir sınır çiziyor. Dolayısıyla da o sınırı aşamıyor' şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın önündeki tek engelin Devlet Bahçeli ile olan iktidar ortaklığı olmadığını belirten Mahçupyan, "Erdoğan sandığa gitmek ve oy almak zorunda. Eğer alacağı oyu yükseltecekse her zaman siyasette yumuşamadan yana olur. Ama bunun bir sınırı var, devlet aktörleriyle girdiği kontrat buna bir sınır çiziyor. Dolayısıyla da o sınırı aşamıyor. Öte yandan devletle girdiği kontrat o kadar elverişli ki hiçbir şey için bunu feda edemez. Düşünün en azından 4 sene daha o sınırlar içerisinde canı istediği gibi yönetecek. Ve hala da 2028’i kazanma ihtimali var. Şimdi o zaman niçin bu rahatlığından, konforundan vazgeçişin ki? Bu 4 senede neler olacağını da bilemiyoruz. Bu süre içerisinde öyle olaylar olabilir ki, inşallah olmaz, toplum ‘Bu iktidar devam etse daha iyi olur’ diyebilir. İmkanlar Erdoğan’ın elinde. Dolayısıyla ‘Ak Parti değişecek, fabrika ayarlarına dönecek’ gibi söylemler gülünç. Çünkü çok basit Ak Parti neden fabrika ayarlarına dönsün ki, ne kazanacak. Ak Parti fabrika ayarlarına dönerek mi yoksa dış politika, ekonomi gibi alanlarda yenilik yaparak mı oylarını arttıracak? Bunu bilmiyoruz ve muhtemelen seçimlere daha 4 sene olduğu için diğer alternatiflere oynamadan yumuşamaya yönelmez. Ak Parti bu süre içerisinde kendi güçlü olduğu alanları tahkim etmeye çalışır, örneğin devlet, yargı ve dış politika gibi pozisyonlar. Bunları yaptıktan sonra bile eğer oy oranı hala yetmiyorsa o zaman Erdoğan’ın kafasında yumuşamaya dair bir şeyler oluşabilir. Ama şunu da eklemek lazım, olay şu anda Devlet Bahçeli de değil. Bir anda Devlet Bahçeli iktidar ortağı olmasa bile Erdoğan bundan farklı davranamaz. Çünkü kontrat Devlet Bahçeli ile değil, kontrat doğrudan devlet aktörlerinin bütünüyle. Çünkü siyaset devletin içine girmiş durumda. Artık bağımsız bir siyaset yok, o zaman bağımsız bir Erdoğan da yok"

yeni-proje-1.png

'SON 20 SENEDE SADECE MUHAFAZAKARLAR NORMALLEŞTİ'

Geçtiğimiz 15-20 yılda laik kesime nazaran muhafazakar tabanın çok daha yoğun bir normalleşme yaşadığının altını çizen Mahçupyan, "Son 15-20 senede sadece muhafazakar taban normalleşti. Başka hiçbir şey normalleşmedi aslında. Muhafazakar taban kendi vizyonunu aştı, buna din anlayışından başladı. Devlet, siyaset, rakip anlayışında, diğer siyasi partilere bakışına yönelik bir normalleşme yaşadı. En son yapılan seçimlerde gördük, muhafazakarlar sandığa gitmedi, başka partiye oy verdi. Bu tür davranışlar normalleşmedir. Diğer yandan CHP normalleşmek istiyor ve bunu üst kademede yapıyor. Ama orta kademe ve taban normalleşiyor mu bilmiyoruz. Dediğim gibi Ak Parti tabanında bir normalleşme yaşanıyor, buna da Ak Parti yönetimi neden oldu. O yüzden de Ak Parti kendi sebep olduğu normalleşmenin istemediği sonuçlarıyla yüzleşiyor. Çünkü Türkiye’yi artık istediği gibi yönetemiyor. Bu durum, muhalefet açısından bir imkan, bir fırsat yaratıyor. Çünkü karşısında artık böyle keskin bir taban yok" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN