Ruhavioğlu: Kürtler için iki favori aday Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu

Rawest Araştırma / Kürt Çalışmaları Merkezi Direktörü Reha Ruhavioğlu, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un konuğu oldu. Altılı masanın yol haritasını ve Rawest Araştırma’nın 11 ilde yaptığı 'Kürtlerde Değerler ve Tutumlar' araştırmasını değerlendirdi

BİRGÜL TEKÇE | KARAR

KARAR TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtlayan Rawest Araştırma / Kürt Çalışmaları Merkezi Direktörü Reha Ruhavioğlu, Altılı masanın sokağın gündemi olmadığını, sokağın hayatına doğrudan temas edilmediğini ve açıklamaların etki dozunun düşük olduğunu belirtirken, Kılıçdaroğlu'nun oy oranın giderek yükseldiğine vurgu yapıp ''Bugün Kürtler için iki favori aday Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'' dedi.

ALTILI MASANIN AÇIKLAMALARININ ETKİ DOZU DÜŞÜK

Altı muhalefet partisi liderinin, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın ev sahipliğinde ikinci kez yemekli toplantıda bir araya gelmesini değerlendiren Ruhavioğlu,

''Türkiye'nin Tayyip Erdoğan tipi liderlikten yoruldu. Muhalefetin esas yazabileceği başarı hikayesi tek kişinin olmadığı, masaya yumruğunu vuran güçlü bir lider olmadan kazanmakla ilgili bir stratejiyi hayata geçirmektir. Bunu topluma iyi anlatmak gerekiyor. Kamuoyu, gündelik hayat masanın ortak deklarasyonunda ne geçtiğine çok bakmaz. Altılı masa bizim hayatımıza somut olarak nasıl yansıyor buna bakıyor. Dönüp baktığımızda altılı masa sokağın çok büyük bir gündemi değil. Sokağın hayatına doğrudan temas edecek yol izlenmeli. Bu açıklamaların etki dozu düşük, topluma daha hızlı yansıyacak mesajlar olmalı, karar çıkardık 5 parti seçime şu çatı altında giriyor gibi somut söylemler geliştirdiğinizde yüzler size dönecektir'' dedi. Ruhavioğlu sözlerine şöyle devam etti:

''6 Liderin 6 farklı hayatımızı etkileyecek mesaj vereceği ortak bir miting insanların dikkatini daha fazla çeker. Bu masanın bilinirliğinin yüksek olduğunu düşünmüyorum. Türkiye'nin dertleriyle ilgili bir masa etrafında toplanmayı Türkiye komu oyu elbette olumlu karşılayacaktır''

Muhalefetin dolar meselesinde sessizliğine vurgu yapan Ruhavioğlu, 'Dolar bir düştü muhalefet 3-5 gün kendine gelemedi. Çünkü Kendi siyasetiniz yok bunun dışında hükümetin zaafından besleniyorsunuz. Bu hikayenin yerine kendi siyasetinizi inşa edip bununla birlikte ekonominin de bir destekleyen olarak sahneye çıkması daha mümkün. Bu kadar siyasi kutuplaşmanın olduğu yerde ekonomi tek başına iyi olamaz. Bu altılı masa aynı zamanda siyasi kutuplaşmaya karşı da iyi bir mesajdı. İnsanlar etnik, politik, ideolojik, hayat tarzı kutuplaşmadan yoruldu. Sahaya inerse bu uzlaşma siyaseti bir hareket olabilir'' şeklinde konuştu.


ALTILI MASADA HDP'NİN OLMAYIŞINA KÜRT HALKI NASIL BAKIYOR?

Altılı masada HDP'nin olmayışına Kürt halkı nasıl bakıyor? sorusunu da yanıtlayan Ruhavioğlu ''Masada HDP'nin olmayışını herkes biliyordu. Fotoğraf ortaya çıkınca bu eksiklik görünür oldu. Kamuoyu HDP'nin orada olmayışını bir eksiklik ve bir haysiyet incinmesi olarak algılıyor. HDP'nin orda olmamasının sebebinin, aslında altılı masanın HDP ile yan yana durmaya cesaret edemediğini, Kürt seçmen algısıyla ilgili olduğunu dolayısıyla kendi haysiyetini inciten bir mesele olduğunun farkında. İşin stratejisine bakacak olursak, Kürt halkı meseleyi anlıyor fakat katılmıyor, eksik buluyor. Bu, CHP'nin adayına oy verecekse bu desteği çekme motivasyonuna dönüşmüyor. Bugün Kürt seçmenin üçte ikisi daha çok Kürtlük motivasyonundan ziyade Tayyip Erdoğan ve iktidarı yenme motivasyonuyla sandığı bekliyor. Bu da muhalefette bu masayı kurarken HDP'yi daha az düşünme rahatlığı veriyor'' dedi.


KÜRTLER İÇİN İKİ FAVORİ ADAY KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU

Rawest Araştırma’nın 11 ilde yaptığı 'Kürtlerde Değerler ve Tutumlar' araştırmasına sonuçlarını da değerlendiren Ruhavioğlu, ''Son birkaç ayda değişen şey Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha fazla ve Mansur Yavaş'ın oyunun da bir miktar artması. Ekrem İmamoğlu zaten yüksek. Bugün Kürtlerde favori Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı denklemin dışında tutup ikinci tur gibi düşünürsek, örneğin Erdoğan, İmamoğlu, Demirtaş diye sorduğumuzda, Demirtaş 42 alıyor, İmamoğlu 10 alıyor. Fakat Demirtaş'ın yokluğunda sorduğumuzda İmamoğlu 10 puandan 40 puana çıkıyor. Selahattin Demirtaş'ın yokluğunda HDP'li seçmen muhalefet blokundaki adaya yöneliyor. İmamoğlu'nun İstanbul seçiminde Kürtlerin oyunu almış olması, hükümet medyasının İmamoğlu iyi çalışmıyor haberlerinin aksine Kürt seçmenin meseleye siyasi bakıyor olması, İmamoğlu'nun Kürtlerle gönül bağını incitecek henüz bir hareketinin olmaması gibi sembolik şeyler İmamoğlu'nun desteğini Kürtlerde azaltmadı'' dedi.

Ruhavioğlu sözlerine şunları ekledi:


Değişen şey şu oldu, Kılıçdaroğlu'nun da oyu giderek yükseliyor. Bugün Kürtler için iki favori aday Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu. Üçüncü aday Mansur Yavaş söz konusu olursa diye sorduğumuzda, henüz sadece hizmet konuşuyor olması, siyaseti henüz konuşmaya başlamaması avantajı fakat yarın dezavantaja dönüşebilir. Mansur Yavaş Meral Akşener'den daha çok oy alıyor. Mansur Yavaş'ın Kürt seçmende bir favori aday olması daha riskli.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN