Murat Yetkin: AK Parti'nin içi karışık

Gündemin öne çıkan başlıkların konuşulduğu Semra Alkan'la 40 Dakika'ya, Gazeteci Murat Yetkin konuk oldu. Yetkin, Peker'in iddialarının Ankara'daki yansımasını yorumladı. Yetkin, "Parti içindeki muhafazakar yapılar mafyatik ilişkiler demetinden şikayetçiler. 'Ne işimiz var bizim bunlarla, biz bunlara karşı zaten iktidar olmadık mı?' diyorlar. Böyle bir alerji var" diye konuştu.

Semra Alkan'la 40 Dakika'da, gündemin öne çıkan başlıkları masaya yatırıldı, konuklarla tartışıldı. Programa bu kez, Gazeteci Murat Yetkin konuk oldu. Yetkin, Sedat Peker iddialarının, iktidarda nasıl karşılandığı ile ilgili önemli yorumlarda bulundu. Yetkin, dünyada yaşanan gelişmelerin Türkiye üzerinde ne denli önemli olduğunun da altını çizdi.

AK PARTİ'NİN İÇİ KARIŞIK

Yetkin, Peker iddialarının iktidar içindeki yansımalarını şöyle değerlendirdi:

"Parti içindeki muhafazakar yapılar mafyatik ilişkiler demetinden şikayetçiler. 'Ne işimiz var bizim bunlarla, biz bunlara karşı zaten iktidar olmadık mı?' diyorlar. Böyle bir alerji var. Yeniden yapılanma derken daha köklere dönüş isteniyor. Burada Erdoğan'ın yeni mecralardan oy toplamak yerine, eldekini kaybetmemek gibi bir çizgiye geçtiği görüyoruz. Bu da sancılı bir süreç olacaktır, çok çabuk bir süreç olamayacaktır."

"BU İŞ KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNİN ÖTESİNDE"

Yetkin, Peker'in Soylu hakkındaki iddiaları sonucu Soylu'nun görevden alınmamasını değerlendirdi ve bu konunun kabine değişikliğinden öte bir konu olduğunu dile getirdi:

"Kabine belki değişir belki değişmez, kabinenin bir önemi kalmadı. Adı zaten Bakanlar Kurulu değil Cumhurbaşkanlığı kabinesi. Bana kalırsa bu gelişmeler kabine değişikliğinin ötesinde."

Yetkin şöyle devam etti:

"Oligarşik İlişkilere ihtiyaç yok. Miat doldu. Miadı dolmuş yapılar hala kendi varlıklarını mecburi gösterme derdindeler. Bu sancılı bir süreç işin ucunda seçim kaybetmek de var. Karşımızda büyük bir süreç var. Aile Bakanı değişti, çok güzel mi gidiyor işler? Siyasete daha yüzeysel bakan yorumcular kabine değişikliğine gereğinden fazla önem veriyorlar. İsimler aynı kaldıktan sonra sistem değişse ne olacak ?Bütün dünyanın alt üst olduğu bir dönemdeyiz, nereye gideceğimizi bilmiyoruz."

Yetkin, iktidarın bir yapılanma süreci içerisinde olduğunu ve içindeki değişikliğin adının tam konması gerektiğini belirtti:

"Değişimi etkilemek için değişimin adını tam koymak lazım. Dünyaya hala ya etnik ya dini ya da ideolojik pencerelerden bakıyoruz. Sosyo- ekonomik pencereden bakamıyoruz."

Yetkin muhalefetin Sedat Peker'in iddialarına bakışını ise, "Ben muhalefetin sadece soruşturma açılması konusunda yoğunlaşmasını doğru buluyorum" diye değerlendirdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN