Kartta pandemi rekoru! Tam yarım trilyon harcadık

Kartta pandemi rekoru! Tam yarım trilyon harcadık

Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre, Türkiye'de yılın ilk yarısında 500 milyar liralık kartlı ödeme gerçekleşti, en fazla kartlı ödeme artışı elektronik eşya ve market sektörlerinde yaşandı. Koronavirüs (corona virüs) salgını ile birlikte artan internetten alışveriş, kartlı harcamaları da uçurdu. Son bir yılda banka kartı sayısı 17 milyon artarak 172,9 milyona çıktı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2020 yılının ilk 6 ayı ile ilgili kart verilerini açıkladı.

BKM'nin açıkladığı verilere göre, Haziran sonu itibarıyla Türkiye’de 71,9 milyon adet kredi kartı, 172,9 milyon adet banka kartı bulunuyor.

Buna göre, 2019 yılının Haziran ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6'lık artış, banka kartı sayısında ise yüzde 11'lik artış görüldü. Toplam kart sayısı da 245 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artış gösterdi.

YÜZDE 10'LUK BÜYÜME

Sözcü'nün haberine göre, pandemi döneminin de etkisiyle ödeme davranışları değişmeye devam ederken, 2020 yılının ilk altı ayında kartlarla toplam 500 milyar TL tutarında ödeme yapıldı. Bu değer, önceki yılın aynı dönemine göre kartlı ödemelerde toplamda yüzde 10 büyüme olduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte, 2020’nin ilk altı ayı 2019'un aynı dönemi ile kıyaslandığında, banka kartları ile yapılan ödemelerdeki yıllık büyümenin yüzde 32’yi bulduğu görülüyor.

EN HIZLI ARTIŞ MARKET VE ELEKTRONİK EŞYA

Kartlı ödemelerin, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre, en hızlı arttığı sektörler de elektronik eşya ve market oldu

Kartlı ödemelerde, 2020 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre, en fazla artışın hangi sektörlerde gerçekleştiği detaylı incelendiğinde, pandemi döneminde bireylerin hayat şartlarındaki değişimin kartlı ödemelerdeki etkisiyle beraber, 'elektronik eşya'nın yüzde 43, 'market-gıda'nın yüzde 33, 'kamu/vergi ödemeleri'nin yüzde 20, 'yapı malzemeleri'nin yüzde 16 ve 'sigorta' sektörünün yüzde 14 büyüme ile ön plana çıktığı görülüyor.

İNTERNETTEN KARTLI ÖDEME TUTARI 107 MİLYAR TL

Pandemi döneminde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internetten kartlı ödemeler hızlı yükselişini sürdürdü. BKM verilerine göre, 2020 yılının ilk altı ayında toplam 107 milyar TL tutarında internetten kartlı ödeme yapıldı.

Buna göre, internetten kartlı ödemelerde, 2019’un ilk altı ayı ile kıyasla, yüzde 24 oranında artış gerçekleşti. Yine 2019’un ilk altı aylık döneminde toplam kartlı ödemelerin yüzde 18’ini oluşturan internetten kartlı ödemelerin bu yılın ilk altı ayında payını arttırarak yüzde 21’e ulaştığı görüldü. Bu trende göre, 2020 yılı sonunda her 4 TL kartlı ödemenin 1 TL' sinin internetten yapılacağı öngörülüyor.

İŞLEM ADEDİ 3 KATINA ÇIKTI

Hızlı, kolay ve hijyenik olması ile son dönemde yükselişte olan temassız ödemelerde, 2020’nin ilk yarısında gerçekleşen işlem adedi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 3 katına çıktı ve 563 milyona ulaştı. 2019 yılında toplam 502 milyon adet temassız ödeme gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda, yılın ilk 6 ayında geçen yılın toplamında yapılan temassız ödeme adedi de geçilmiş oldu.

Mağaza içi ödemelerde temassız ödemelerin payı ise yüzde 22'ye yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 7 olan bu oranın bu seviyeye gelmesi temassız ödemelerin hayatımızın vazgeçilmez ödeme araçlarından biri haline geldiğini gösterirken, artık mağaza içi her 5 kartlı ödemeden 1'inde temassız ödemeler tercih ediliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN