Bu belirtiler varsa dikkat: Koronavirüs Eris varyantı Türkiye'de! Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı, vaka sayısı artıyor

Bu belirtiler varsa dikkat: Koronavirüs Eris varyantı Türkiye'de! Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı, vaka sayısı artıyor

Dünya genelinde 2020-2022 yılları arasında küresel salgın olarak milyonlarca insanın ölümüne neden olan Kovid-19'un 'Eris' adı verilen yeni varyantı, uzun zaman sonra uzmanları endişelendirdi. Yeni salgının Türkiye'ye girmemesinin mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Eris varyantının belirtilerini açıkladı. İşte, koronavirüs Eris varyantı belirtileri...

EG.5, diğer bir adıyla Eris, dünya çapında birçok kişinin ölümüne neden olan koronavirüs Omicron varyantının bir alt türü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başta İngiltere ve ABD'nin de aralarında bulunduğu ülkelerde vaka sayılarında artışa neden olan Eris varyantının Türkiye'de tespit edilmediğini açıklamıştı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'a göre, turizm sezonundan sonra Eris varyantının Türkiye'ye de sıçraması kaçınılmaz.

2021/04/14/mehmet-ceyhan.jpg
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

"TÜRKİYE'DE AZ DA OLSA ARTIŞ VAR"

Milliyet'te yer alan habere göre, "Şu an ki test kriterlerimizle koronavirüs yakalamamız çok zor" diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Test kriterleri koronavirüsün çok ağır seyrettiği dönemde hazırlandı. Vakalar Omicron çıktığından beri genellikle daha az seyrediyor. Böyle olunca test kriterlerine uymuyor. Ancak insanlar kendi paralarıyla laboratuvarlarda test yaptırırsa var mı, yok mu belli oluyor. Bize gelen vakalarda hafif de olsa bir artışın olduğunu görüyoruz. Biz test yaptırdığımız zaman yüksek oranda pozitif çıkıyor" ifadesini kullandı.

Eris varyantına ilişkin Türkiye'de analiz yapılmadığını belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Türkiye'de de muhtemelen var. Türkiye'ye gelen turistleri düşünürsek, Türkiye'ye girmemesi mümkün değil" dedi.

KORONAVİRÜS AŞILARI ERİS VARYANTINA KARŞI KORUYUCU MU?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mevcut aşıların koruyuculuk olup olmadığına ilişkin de şunları söyledi:

"Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gibi öneri veren kurumlar, aşıları tam olan kişilere yeni bir aşı önerisinde bulunmadı. Batı’da bilim insanları yavaş yavaş son aşı dozunun üzerinden 6 ay geçmişse yeniden aşı öneriyor. Üç firma yeni varyant aşısı üretmeye başladı. İki ay içerisinde hazır hale geleceğini söylüyorlar. Temin ederseniz onun yapılması daha uygun. Kovid ortadan kalkıncaya kadar her yıl bir kez aşının tekrarlanması lazım. Risk grubundakilere son aşılarının üzerinden 6 ay geçmişse yeniden aşılanmasını öneriyoruz."

KOVİD-19 ERİS VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Hastanelere yatan vaka sayısında artış olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şunları kaydetti:

"Eris genellikle baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik burun akıntısı gibi belirtileri var. En belirgin özelliği ise koku alma kontrolünün bozulması. Eris sağlıklı insanlarda hafif seyrettiği için pandeminin başındaki ağır önlemlere gerek yok. Artık hastalık geçirerek veya aşıyla toplumda kısmi bir bağışıklık oluştu. Varyantın, eski hızla yayılmasını bekleyemeyiz. Ancak sağlıklı insanlar da böyle hafif bir tablo ile seyrederken risk gruplarında yaşlılar da ve kronik rahatsızlığı olanlar da daha ağır seyrediyor. Ve hastaneye yatışlara neden oluyor."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN