Memurlara Whatsapp yasaklandı mı? Kamu çalışanları Whatsapp kullanamayacak mı?

Memurların Whatsapp kullanmalarının yasaklanacağı haberi, sosyal medyada en çok konuşulan konu başlıklarından biri oldu. Cumhurbaşkanlığı'nın hazırladığı yeni düzenlemeye göre, kamu çalışanlarının mesai esnasında iş amaçlı Whatsapp, Telegram, Skype, Facebook Messenger, Google Hangouts gibi merkezi yurt dışında bulunan mesajlaşma programlarının yasaklanacağı, yerine yerli yapım olan mesajlaşma programlarının kullanacağı ileri sürüldü. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yapılan açıklamada, böyle bir düzenlemenin söz konusu olmadığı belirtildi. İşte, 'Whatsapp yasağı ile ilgili bilgiler'...

Memurlara Whatsapp yasaklandı mı? Kamu çalışanları Whatsapp kullanamayacak mı?

'Memurlara Whatsapp yasaklanacak mı?', 'Kamu çalışanları Whatsapp kullanamayacak mı?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Kamu kurumlarında çalışan memurların, Whatsapp, Telegram, Skype, Facebook Messenger, Google Hangouts gibi yabancı mesajlaşma programlarını kullanamayacağı iddia edildi. İş amaçlı yazışmalarda geçerli olacak yasağın, kamu çalışanlarının özel hayatlarını kapsamayacağı belirtildi. 'Memurlara Whatsapp yasağı' sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Kamu kurumlarında iş amaçlı yazışmalarda yerli yapım mesajlaşma uygulamalarının kullanılması zorunlu olacağı öne sürüldü. Fakat Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, haberlerin doğru olmadığını, böyle bir yasaklamanın söz konusu olmadığını açıkladı. Detaylar haberimizde...

MEMURLARIN WHATSAPP KULLANMASI YASAKLANDI MI?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin hazırladığı Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi'ne göre, bu gibi yabancı kaynaklı mesajlaşma uygulamaları yerine yerli mesajlaşma programlarının kullanılmasına karar verildiği iddia edildi.

Yayınlanan rehbere göre, herhangi bir kamu kuruluşunda memur olan kimseler, özel hayatlarında Whatsapp, Telegram gibi mesajlaşma programlarını kullanabilecek. Ancak işle alakalı mesajlaşmalar bu programlardan yapılamayacak.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin yayınladığı rehberde, kurumsal mesajlaşma için, kontrolü kurum tarafında yapılan mesajlaşma programı kullanılacak. Eğer kurumun böyle bir program çalışması bulunmuyorsa, o kurumda çalışan memurlar sunucuları yurt içinde bulunan yerli mesajlaşma programlarını tercih edecek.

BİLGİ VE İLETİŞİM GÜVENLİĞİ REHBERİ İÇİN TIKLAYIN

Milliyet'ten Kıvanç El'in haberine göre kamu personeli özel hayatında bu programları kullanabilecek, ancak kurumsal işlemlerde kullanmayacak. Kamuda 'bilmesi gerekenler prensibi' ile evraklara ulaşımın hedeflendiği rehberle tüm kamu kurumlarında siber saldırıların engellenmesi, bilgi sızdırılmasının kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

ÜÇ SEVİYE TEDBİR

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu kurumlarının bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması amacıyla başlattığı çalışmayı tamamlayarak, “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi” yayımladı.

Rehberle 'Yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesi', 'Mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi', 'Güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olacak şekilde derecelendirilmesi', 'Güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının denetlenebilmesi' gibi 12 başlıkta hedefler ortaya konuldu.

"KURUMLARIN GÜVENLİK ALT YAPILARI DEĞERLENDİRİLECEK"

Gizliliği veya erişilebilirliği bozulduğunda milli güvenliği tehdit edebilecek kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan rehbere göre, kurumun tüm bilgi ve iletişim envanteri ve varlıkları çıkarılacak.

Her bir çalışan hazırlanan özel bir anketi dolduracak ve ne kadar kritik bilgiye sahip olduğu ile kimlerin erişim imkanı olduğu tespit edilecek. Buradaki puanlamalara göre, kurumların güvenlik altyapıları da derecelendirilecek. Kurumlar derecelere göre bir altyapı çalışması yapacak ve tüm bilgi işlem altyapıları saldırılara hazır ve korunaklı olacak.

Bu çalışma ile kurumdaki tüm 'bilmesi gerekenler prensibi', 'zayıf noktalar', 'asgari yetkiler', 'yetkin personel' başlıklarında tespitler yapılacak. Bu çalışma ile tüm kamu kurumlarının siber saldırılar, bilgi sızdırılması ile evrakların kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

YERLİ UYGULAMALARA ÖNCELİK

Rehberde kurumsal haberleşme amacıyla WhatsApp ve benzeri yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine sunucuları kurum kontrolünde olan mesajlaşma uygulamalarının kullanılması da istendi.

Rehberde, "Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir. Mevzuatta kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar hariç olmak üzere mobil uygulamalar üzerinden gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmamalıdır" denildi.

'BİLGİSAYARLARDA KARMAŞIK PAROLA KULLANIN' TALİMATI

Rehberde kurum tarafından satın alınan kullanıcı bilgisayarlarının sabit disklerinin veri kurtarmaya imkân sağlamayacak şekilde güvenli silme işlemine tabi tutulduktan sonra sistemlere dahil edilmesi de istendi.

Kuruma dışarıdan gelen e-posta eklerinin çok katmanlı güvenlik analizinden geçirilmesi istenen rehberde, bu içeriklerin, 'beyaz liste/kara liste' olarak listelenmesi ve imza tabanlı anti-virüs testinde geçirilmesi istendi. Rehberde, "Bu aşamadan sonra hala kategorilendirilmemiş e-posta ekleri kum havuzunda çalıştırılmalıdır. Kum havuzu çözümlerinde dosyalar yurt içinde yerleşik olan sunucularda taranmalıdır" denildi.

Kuruma uzaktan bağlanacak cihazların; zararlı yazılımdan korunma, işletim sistemi ve uygulama güncelliği gibi hususlarda denetimden geçirilmesi de istenirken kurum politikalarına uygunluğu güvenli uzaktan bağlantı sağlayan sistemler üzerinden kontrol edilmesi belirtildi.

Parola giriş alanlarının uzun ve karmaşık olması istenirken rehberde, "Parola cümle kullanımına izin vermeli ya da teşvik etmelidir. Kurumlar güvenlik gereksinimlerine göre parola politikası belirlemelidir. Ayrıca parolalar için bir en uzun geçerlilik süresi tanımlanmış olmalıdır. Değişen parola fonksiyonu eski parolayı, yeni parolayı ve bir parola onayını kapsamalıdır" denildi.

YERLİ YAPIM MESAJLAŞMA UYGULAMALARI İÇİN TIKLAYIN

'MEMURLARA WHATSAPP YASAĞI' HABERLERİ YALANLANDI

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, basında ve sosyal medyada yer alan Whatsapp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarının yasaklanması yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması, etkisiz kılınması ve özellikle gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliği bozulduğunda milli güvenliği tehdit edebilecek veya kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla kamu kurum ve kuruluşları ile kritik altyapı hizmeti veren işletmelerce uyulması gereken tedbirlerin 6 Temmuz 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

27 Temmuz'da yayımlanan söz konusu Genelge ve Rehberin kamu kurum ve kuruluşları ile kritik altyapı işleten işletmeleri kapsadığının vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Rehber içeriğinde, ülkemizin verisinin ülkemizde kalması ve veri mahremiyeti konusunda bilinçli olunması vurgulanmıştır. Rehberde dijital altyapılarımızın siber saldırılara karşı mukavemetinin artırılması amacıyla kritik bilgi ve verilerin saklanma esaslarından kodlu ve kriptolu haberleşmeye, sosyal medya üzerinden gizlilik dereceli verilerin paylaşımından elektromanyetik yayılım güvenliğine, endüstriyel kontrol sistemleri güvenliğinden bulut bilişim güvenliğine kadar birçok konuda alınması gereken tedbirler seviyelendirilmiş olarak yer almaktadır."

'Tedbir maddesi, sadece gizlilik içeren kurumsal haberleşme ve belge paylaşımına yöneliktir'
Rehberde 'Anlık Mesajlaşma Güvenliği' başlığı altında kurumsal veri ve haberleşme güvenliğinin sağlanması amacıyla yerli ve milli uygulamaların tercih edilmesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yabancı menşeli mesajlaşma uygulamalarının kullanımına ilişkin tedbir maddesi, sadece gizlilik içeren kurumsal haberleşme ve belge paylaşımına yöneliktir. Anılan tedbir maddesi ile kamu personelinin kişisel haberleşmelerde kullandığı anlık mesajlaşma uygulamalarına yönelik herhangi bir düzenleme ve kısıtlama bulunmamaktadır. Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi özelinde yer alan tedbir maddeleri kamu kurumları ve kritik altyapı hizmeti veren işletmeleri kapsamakta, kişilerin haberleşme hürriyetine müdahale edecek herhangi bir içerik barındırmamaktadır. Basında ve sosyal medyada yer alan Whatsapp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarının yasaklanması yönündeki haberler gerçeği yansıtmamakta olup, vatandaşlarımızın ve kamu personelimizin günlük hayatlarında kullandıkları iletişim uygulamalarına yönelik bir kısıtlama kesinlikle söz konusu değildir."

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN