Özgür Özel: Erdoğan il kez başkanlık sisteminin yürümediğini söyledi

Özgür Özel: Erdoğan il kez başkanlık sisteminin yürümediğini söyledi

CHP'li Özgür Özel, "İlk kez Erdoğan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yürümediğini, revizyona, reforma muhtaç olduğunu, daha iyisi bulunursa da ona açık olduklarını söyledi" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "İlk kez Erdoğan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yürümediğini, revizyona, reforma muhtaç olduğunu, daha iyisi bulunursa da ona açık olduklarını söyledi. Bu, bizi haklı çıkarması açısından, bizim açımızdan gurur kaynağı ama Türkiye'ye kaybettirdiğiniz yıllar, zaman, emek ve kaynak açısından sizin için son derece sorunlu bir alan" açıklamasında bulundu.

Özel, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine’ geçişin ikinci yılı nedeniyle yaptığı değerlendirme konuşmasındaki sözlerini hatırlatarak şöyle konuştu:

"SİSTEM YÜRÜMÜYOR"

“İktidar partisi bir kez daha Meclisin nasıl çalışacağını, hangi günler çalışacağını, kaça kadar çalışacağını değiştirme ihtiyacı duydu çünkü iki yıllık değerlendirmeyi yapan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk kez döndü ve dedi ki: ‘Getirdiğimiz sistem en mükemmelidir.' diye düşünmüyoruz, daha iyisi olursa icraatımız da siyasetimiz de buna açıktır.’ Sistem yürümüyor. ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ dediğiniz, 16 Nisan rejime kast eden Anayasa değişikliğinden sonra 24 Haziranda hayata geçen bu sistem, bakanların sorgulayamamasıyla, hesap sorulamamasıyla, sözlü sorularda hiç değilse salı günleri yürütme ile yasama arasındaki temasın sağlanamamasıyla, sizden önceki hükümetlerin yüzde 86 oranında cevapladığı yazılı soru önergelerini gerçekte süresi içinde yüzde 4.5, şeklen yüzde 10'la cevaplamasıyla, milleti, milletin temsilcilerini ciddiye almayan, yukarıdan, tepeden bakan bir anlayışla gitmeye çalışıyor, kumdaki buzdolabı gibi ittirdikçe gömülüyor, ittirdikçe gömülüyor.”

"TÜRKİYE'YE KAYBETTİRDİĞİNİZ YILLAR AÇISINDAN SİZİN İÇİN SON DERECE SORUNLU"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk kez bugün yaptığı konuşmada cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yürümediğini, revizyona, reforma muhtaç olduğunu ve daha iyisi bulunursa da ona açık olduklarını söylediğini vurgulayan CHP’li Özel, “Bu, bizi haklı çıkarması açısından, bizim açımızdan gurur kaynağı ama Türkiye'ye kaybettirdiğiniz yıllar, zaman, emek ve kaynak açısından sizin için son derece sorunlu bir alan” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ikinci yılı nedeniyle Beştepe'de değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Tabii bu yönetim sistemi, gerek ve ihtiyaç duyulduğunda her türlü değişikliğin süratle yapılabilmesine imkan sağlayan dinamik bir sistemdir. Hayatımızın hiçbir döneminde olmadığı gibi şimdi de, ‘Biz yaptık öyleyse en doğrusu budur’ gibi bir inatlaşmaya girmiyoruz. Daha iyisini, daha efdalini, daha güzelini bulduğumuzda her türlü değişime gönlümüz de, siyasetimiz de açıktır" demişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN