Bu 6 besin hafızası zehir gibi yapıyor! Alzheimer hastalığına meydan okuyor

Bu 6 besin hafızası zehir gibi yapıyor! Alzheimer hastalığına meydan okuyor

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan demans, alzheimer gibi hastalıklar insanların yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürüyor. Peki bu hastalıklara iyi gelen besinler neler? Tüm detaylar haberimizde.

Demans ve alzheimer hastalığı yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve insanların tek başlarına yaşamalarını engelleyen hastalıklardan ikisi. Bu hastalığa karşı bu besinler meydan okuyor! Peki hangi besinleri tüketmek gerekiyor? Demans hastalığı geçer mi? Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

BU BESİNLER SİZE ÇOK İYİ GELECEK

Demans ve alzheimer hastalığı olan insanlara çok renkli yemekler, ıspanak, yaban mersini, kepekli tahıllar, yağlı balık, zeytinyağı tüketimi öneriliyor. Demans hastalığının ilerlemesi tedaviye engel olan durumlardan biridir. Yalnızca belirli destek ve tedavilerle belirtiler yönetilebiliyor. Kolinesteraz inhibatörleri, memantin gibi ilaçlar hastalığın ilerlemesinin önüne geçerek geçici bir düzelme sağlanabiliyor. Son senelerde uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre B12 vitamini ve folik asit eksikliği homosistein isimli maddenin vücutta fazla olmasına yol açıyor ve bu durum da sinir hücrelerine zarar vererek halk arasında bunama olarak bilinen demans hastalığının ortaya çıkmasını sağlıyor. 

Demans Hastalığına Hangi Besinler İyi Gelir

Demans hastalığı genel olarak 65 yaş üstü insanların yüzde 10'unda ortaya çıkıyor. Demans hastalarına sebze, meyve, kuru baklagil, az yağlı süt ürünleri, proteinli yiyecekler tüketmeleri öneriyor. Kalp için iyi olmayan bir şeyin beyin için de iyi olmadığı biliniyor bu sebeple demans hastası insanların katı yağ ve yağlı et parçalarını az tüketmesi gerekiyor. Aynı zamanda işlenmiş gıdalar ve rafine şekerden uzak durmak gerekiyor. Lifli tohum, baklagil, kuruyemiş, yeşil yapraklı sebze, brokoli, yeşil fasulye, kereviz, enginar, soğan, lahana, biber, avakoda gibi yüksek lifli sebzeler, elma, muz, narenciye meyveleri tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Demans hastalığı ilk evresinde unutkanlık, orta evresinde kaybolmalar, iletişim bozukluğu, hijyen azalması, yardım ihtiyacı, tekrar sorular sorma görülüyor. En son evresinde ise yürürken zorlanma, tamamen birilerine bağımlılık, en yakınları bile tanımama, saldırganlık ve psikolojik sorunlar ortaya çıkıyor. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN