Bu besinleri tüketenler kalp krizi riskini artıyor! Ünlü kardiyologdan altın değerinde formül

Bu besinleri tüketenler kalp krizi riskini artıyor! Ünlü kardiyologdan altın değerinde formül

Kalp sağlığını korumak adına stresten uzak durmak, hareketli yaşamı benimsemek ve en önemlisi sağlıklı beslenmek gerekiyor. Uzman kardiyolog, kalp sağlığı için uzak durmanız gereken yiyecekleri tek tek sıraladı. İşte, kalp krizi riskini azaltmak için yenmemesi gereken besinler...

Kalp sağlığını tehdit eden en büyük etkenler arasında günlük hayatımızda tükettiğimiz yiyecekler bulunuyor. Zararlı olduğunu fark etmeden tükettiğimiz bazı yiyecekler kalp damarlarının tıkanmasına ve kalp krizi riskinin artmasına enden olabiliyor.

Kardiyolog Dr. Abramson, değiştirmeniz gereken yemek stillerini açıkladı. 2021'de Oxford Üniversitesi'nin Nuffield Nüfus Sağlığı Departmanı'ndaki araştırmacılar, sığır eti, kuzu eti ve işlenmemiş kırmızı etin fazla tüketilmesinin koroner kalp hastalığı riskini yüzde 9 artırdığını buldu.

Bu tür bulguları göz önünde bulunduran Dr. Abramson, canınız kırmızı etli hamburger istediğinde bunu evde yapmanızı ve sığır etini tavukla değiştirmenizi önerdi. Kardiyolog, ailesini tavuk burgerleri ile beslediğini veya bazen dana eti eklediği kıyılmış tavuktan köfte yaptığını söyledi.

DAHA AZ KIZARTIN, DAHA AZ PİŞİRİN

2021'de yapılan araştırmalar, kızarmış yiyeceklerin tüketimini kardiyovasküler hastalık riskinin artmasıyla ilişkilendirdi. Bunun yerine, Dr. Abramson tavukları kızartmak yerine fırında pişirmenizi önerdi. Kardiyolog; daha az kızartın, daha çok pişirin tavsiyesinde bulundu.

Dr. Abramson'a göre, cipslerinizi kızartılmış olarak almak yerine fırında pişirmenizi tavsiye ediliyor. Kardiyoloğa göre doymuş yağ oranı yüksek atıştırmalıkları azaltmaya çalışmalısınız. Ama bu, kendinizi atıştırmalıklardan tamamen mahrum bırakmanız gerektiği anlamına gelmez, diye devam etti.

KALP KRİZİNDEN KORUNMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ?

Taze meyve ve sebzeler ve pişmiş krakerler gibi daha sağlıklı olanları seçin. Tost tartışmasız en lezzetli kahvaltı yiyeceklerinden biridir. Tek yapmanız gereken ekmeği bütün yerine yumurta ve yağsız süt karışımına batırmak ve kızartmak yerine fırında pişirmek.

Dondurmaya sonsuza dek güle güle deme fikri, çoğumuzun çığlık atmak istemesine neden olabilir. Ancak Abramson'a göre tatlı olarak donmuş yoğurt, tüm bu dondurma kutularını dolduracak. Ayrıca yağ oranı da düşüktür, bu da daha düşük miktarda kolesterol tüketeceğiniz anlamına gelir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN