Bu semptomları yaşıyorsanız o illet hastalığa yakalanmış olabilirsiniz!

Bu semptomları yaşıyorsanız o illet hastalığa yakalanmış olabilirsiniz!

Çağımızın hastalığı haline gelen kanserin birçok çeşidi bulunmakta. Hem kadın hem de erkeklerde kansere bağlı ölümler birinci sırada yer alıyor. Akciğer kanseri en ölümcül kanser türüdür. Peki akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Çoğu akciğer kanseri, yayılana kadar herhangi bir belirtiye neden olmaz, ancak erken akciğer kanseri olan bazı kişilerin semptomları vardır. Belirtileri ilk fark ettiğinizde doktorunuza giderseniz, kanseriniz tedavinin etkili olma olasılığının daha yüksek olduğu daha erken bir aşamada teşhis edilebilir. Bu semptomların çoğuna akciğer kanserinden başka bir şeyin neden olma olasılığı daha yüksektir. Yine de, bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz, nedenin bulunup gerekirse tedavi edilebilmesi için hemen doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Akciğer kanseri her yıl binlerce can alıyor; ölüm oranı en yüksek kanser türüdür. Her yıl 45.000'den fazla kişiye akciğer kanseri teşhisi konuyor ve bu kişilerin sadece %17'si teşhisten beş yıl sonra hala hayatta. Semptomlar genellikle sadece kanser metastaz yaptığında kendini gösterdiğinden, birçok insan tanıyı çok geç alır. Yine de sizi uyarabilecek ince bir semptom var.

lungs.jpg

İnce semptomlar

Akciğer kanserinin bilinen semptomları, diğerlerinin yanı sıra yorgunluk, kilo kaybı, baş ağrıları ve sırt ağrılarıdır. Kanser lenf bezleri aracılığıyla kan yoluyla yayıldığı için hasta vücudunun diğer bölgelerinde de ağrılar hissetmeye başlayabilir. Bu sorunları keşfettiğinizde, kanser zaten tüm vücudu çok fazla etkilediği için genellikle çok geçtir. Bununla birlikte, görünüşe göre hiçbir nedenden dolayı geçmeyecek çok kalıcı bir öksürük yaşadınız mı? O zaman doktorunuzu ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Öksürük

Öksürük genellikle akciğer kanserinin ilk belirtisidir, ancak herkes bazen öksürdüğünden ve genellikle nispeten masum göründüğünden, birçok insan onunla çok uzun süre dolaşır. Bu anlaşılabilir bir durumdur: çoğu zaman öksürüğe soğuk algınlığı veya bronşit neden olur ve soğuk algınlığınız geçtikten sonra bir süre öksürmeye devam etmek alışılmadık bir durum değildir. Ancak son zamanlarda soğuk algınlığı veya bronşit geçirmemiş olsanız da inatçı bir gıdıklayan öksürük veya başka bir tür öksürük yaşıyorsanız, doktorunuzu ziyaret etmeniz akıllıca olacaktır.

dcdb0088efcc1f5ec6119825bece1931fe9bb1443eba55ede057a84b6c26e3b9.jpg

Diğer semptomlar

 • Kan veya pas renginde balgam tükürme (tükürük veya balgam)
 • Derin nefes alma, öksürme veya gülmeyle daha da kötüleşen göğüs ağrısı
 • Ses kısıklığı
 • İştah kaybı
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Nefes darlığı
 • Yorgun veya zayıf hissetmek
 • Bronşit ve zatürre gibi geçmeyen veya tekrar eden enfeksiyonlar
 • Yeni başlayan hırıltı

Akciğer kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılırsa, şunlara neden olabilir:

 • Kemik ağrısı (sırt veya kalça ağrısı gibi)
 • Kanserin beyne yayılmasından kaynaklanan sinir sistemi değişiklikleri (baş ağrısı, kol veya bacakta güçsüzlük veya uyuşukluk, baş dönmesi, denge sorunları veya nöbetler gibi)
 • Karaciğere yayılan kanser nedeniyle ciltte ve gözlerde sararma (sarılık)
 • Boyunda veya köprücük kemiğinin üstünde olanlar gibi lenf düğümlerinin şişmesi (bağışıklık sistemi hücrelerinin toplanması)

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN