Fiyatı pahalı ama faydası çok! Haftada iki kez kokoreç yemenin yararları: Uzmanlar o hastalıklara karşı kokoreç önerdi

Fiyatı pahalı ama faydası çok! Haftada iki kez kokoreç yemenin yararları: Uzmanlar o hastalıklara karşı kokoreç önerdi

Halk arasında kokorecin sağlıksız olduğuna ilişkin bazı inanışlar bulunsa da uzmanlar kokorecin sağlığa oldukça faydalı olduğunu söylüyor. Öyle ki fiyatı pahalı olmasına rağmen faydaları saymakla bitmiyor. Haftada 2 kez kokoreç yemek vücutta birçok olumlu etkiye yol açıyor. İşte konuya ilişkin detaylar…

Lezzetli sakatatlar arasında yer alan kokoreç, birçok kişi tarafından sağlıksız olduğu inanışından dolayı pek fazla tercih edilmiyor. Akşam lakin kokorecin içerisinde bulunan besin değerleri onun insan sağlığına faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Öyle ki onkologlar bile kokorecin mutlaka tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Peki kokorecin içerisinde hangi besin değerleri var? Kokoreç hangi hastalıklara iyi geliyor? İşte konuya ilişkin merak edilenler…

KOKORECİN İÇERİSİNDEKİ BESİN DEĞERLERİ

Sabah'ta yer alan habere göre, kokorecin içerisinde %11,42 karbonhidrat, %11,61 yağ, %74,08 protein vardır. Bunun yanı sıra bir porsiyon kokorecin içerisinde 500 miligram kolesterol, 182 miligram sodyum ve 367 miligram potasyum bulunur.

yeni-proje-7.jpg

HAFTADA BİR YA DA İKİ KEZ TÜKETİLMESİ ÖNERİLİYOR

Uzmanlar kokorecin haftada bir ya da 2 defa tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Eğer kokoreç düzenli bir şekilde haftalık periyotlarda tüketilirse vücutta olumlu etkilere yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra aşırıya kaçılması sürece vücutta herhangi bir zararının olmayacağı da uzmanlar tarafından söylenirken kokorecin mümkün olduğu kadar sade tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Ekmek ya da dürüm ile tüketildiği zaman zararlı karbonhidratların da vücutta yer edineceği bunun da fazla kalorileri neden olabileceği söyleniyor.

yeni-proje-8.jpg

KOKOREÇ KAÇ KALORİ?

Yarım ekmek kokoreç ortalama 430 kalori Bulunduruyor. Kalorisini en aza indirmek için ekmeğin içine çıkarılmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede karbonhidrat oranı biraz daha düşecektir.

Bir adet dürüm kokoreç ise yaklaşık 220 kalori etmektedir. Bunun yanı sıra kokorecin 100 gramında 94 kalori bulunurken bir porsiyonun da 226 kalori bulunmaktadır.

Sağlıksal açıdan bir gün içerisinde kadınlar için 2.000 kalori tavsiye edilirken erkekler için 2.500 kalori alımı tavsiye edilir. Bu kapsamda bakacak olursak haftada 2 defa kokoreç tüketilebilir.

EVDE KOKOREÇ PİŞİRMEK

Kokorecin en önemli özelliklerinden biri ağır ateşte pişmesini. Ateşin uzağında ve ağır ağır pişen kokoreç içine de ısıyı rahatlıkla alır. Böyle olmadığı takdirde kokorecin dışı yanar içi ise pişmez. Ve bu şekilde tüketilmesi önerilmemektedir. Dolayısıyla kokorecin evde pişirilmesi çok da mümkün değildir. Yalnızca kokoreci pişirebileceğiniz bir aparatınız olduğu ve ağır ateşte pişirme imkanınız olduğu zaman evde hazırlayabilirsiniz.

yeni-proje-9.jpg

DOĞAL AŞI GÖREVİ GÖRÜYOR

Birçok uzman kokorecin tüketilmesiyle ağızdan aşılamanın neredeyse eşdeğer olduğunu söylüyor. Kokorecin içerisinde bulunanlar sizi hasta etmek yerine vücudunuzu dışarıdan gelecek herhangi bir probleme karşı korunaklı hale getiriyor. Dolayısıyla düzenli tüketildiği takdirde hastalıklara yakalanma riski en aza iniyor.

ETTEN BİLE FAYDALI

İçerisinde bulunan protein miktarı ile kıyaslama yapacak olursak kokorecin etten daha besleyici olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan yalnızca kokoreç değil başka sakatatlar da etten daha faydalıdır. Bunlar aşırıya kaçırmadan vücudun ihtiyacı olan protein sağlayabilir.

yeni-proje-10.jpg

BAĞIRSAK SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Kokoreç, başta bağırsak sağlığı olmak üzere bütün sindirim sistemine yardımcı olur. Herhangi bir kabızlık probleminde kokoreç tüketimi bağırsağa dengeye sokarak söz konusu sorunu ortadan kaldırır. Özellikle de kronik kabızlık gibi sindirim sistemi ile alakalı bir probleminiz varsa uzmanlar kokorecin düzenli tüketimini tavsiye ediyor.

ALERJİYİ TEDAVİ EDER

Bağırsak florasının bozulması beraberinde bir çok hastalığı getirir. Bu rahatsızlıklardan bazıları otizm, romatizma ve çeşitli alerjik hastalıklardır. Kokoreç tüketimi ise bu hastalıklar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bu kapsamda yapılan bir çalışmada kuzu florası ve insan florası karşılaştırılmıştır. Ve 2 flora arasında pek bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla kokoreç yemek kuzu bulunan floranın insan aktarılması anlamına geldiğinden dolayı düzenli kokoreç tüketimi bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

yeni-proje-11.jpg

DEPRESYONA KARŞI ETKİLİ

Birçok insanın bildiği üzere seratonin bir mutluluk hormonudur ve kişiye heyecan, neşe, enerji ve zindelik sağlar. Serotoninin yeteri kadar salgılandığı takdirde ise kişi kendini mutsuz hisseder ve depresyona girme ihtimali doğar. Bu kapsamda bağırsak ve beyin serotonin salgılanmasında önemli bir rol üstleniyor. Uzman isimler ise haftada düzenli şekilde bir ya da 2 defa kokoreç tüketmenin mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olacağını açıklıyor. Eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyor ve kendinizi mutsuz hissediyorsanız kokoreç yiyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN