Hastalıklara karşı koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor! Bu besinler portakaldan daha fazla C vitamini içeriyor

Hastalıklara karşı koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor! Bu besinler portakaldan daha fazla C vitamini içeriyor

Doktorlar ve beslenme uzmanları, her gün belirli miktarda C vitamini alınmasını öneriyor. Zira, C vitamini gribal hastalıklara karşı zırh görevi görüyor, bağışıklığı kuvvetlendiriyor, enerji veriyor. C vitamini deposu portakal olarak bilinse de portakaldan çok daha fazla C vitamini içeren birçok doğal besin mevcut. İşte, C Vitamini içeren meyveler, sebzeler...

C vitaminiyle en çok özdeşleşen meyve olan portakal, neredeyse günlük C vitamini ihtiyacımızı tek başına karşılıyor.

Fakat C vitamini deyince aklımıza yalnızca portakal, mandalina, greyfurt, limon gelse de bu besinler turunçgilleri aratmayacak derecede C vitamini oranına sahip.

portakal-c-vitamini.jpg

Bağışıklığı güçlendirmek için genelde portakal tercih edilse de portakal yerine bu yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Orta büyüklükte bir portakal, 70 mg C vitamini içeriyor.

C VİTAMİNİ İÇEREN MEYVELER NELER?

Kivi, bir orta boy = 71 mg

Bir orta boy kivide bulunan C vitamini miktarı bir portakala yakın olsa da, bu meyve önemli ölçüde daha küçüktür; böylece iki tanesi kolayca tüketilebildiğinden C vitamini miktarı iki katına çıkarılabilir.

kivi-c-vitamini.jpg

Kale, bir kap doğranmış çiğ= 80 mg

Turpgiller familyasından bir sebze olan kale, bir portakaldan daha fazla C vitamini içerir.

kale-c-vitamini.jpg

Çilek, bir kap = 89 mg

Çilekte de portakaldan daha fazla C vitamini vardır. Bir kap çilek hastalık gelişimini önlemeye yardımcı olan diğer güçlü antioksidanlarla birlikte, neredeyse günlük tüm C vitamini ihtiyacını da karşılar.

cilek-c-vitamini.jpg

Brüksel lahanası, bir kap pişmiş = 98 mg

Brüksel lahanası, C vitamini yüklü bir başka turpgiller sebzesidir. Gün içinde C vitamini ihtiyacını gidermek için pişmiş Brüksel lahanası tüketebilirsiniz.

bruksel-lahanasi-c-vitamini.jpg

Brokoli, bir kap pişmiş = 102 mg

Brokoli de C vitamini açısından zengin olan bir turpgiller sebzesidir. Bir kap brokoli, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir. Araştırmalar, turpgillerden düzenli olarak sebze yemenin oksidatif stresi azaltmaya ve kanser geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

brokoli-c-vitamini.jpg

Sarı Kaliforniya biberi, bir kap = 275 mg

Bir kap dilimlenmiş Sarı Kaliforniya biberi, günde 275 miligram C vitamini sağlar.

sari-biber-c-vitamini.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN