Hayat kurtaran manevra Heimlich nedir, Heimlich manevrası nasıl yapılır, Heimlich ne anlama geliyor

Heimlich manevrası solunum yoluna kaçan cisimlerin çıkarılmasında etkili bir yönetem olarak biliniyor. Çoğu zaman 3 yaşın altındaki çocukların boğulma tehlikesi geçirdiği anlarda Heimlich manevrası yapılarak hayat kurtaran adımlar atmak mümkün. Gaziantep'te bir okul müdürü öğrencisini Heimlich manevrasıyla hayata döndürdü. Peki Heimlich manevrası nedir, Heimlich manverası nasıl yapılır, Heimlich ne anlama geliyor?

Solunum sistemine kaçan yabancı cisimler, büyüklüğüne, şekline, çocuğun yaşına göre kısmi tıkanma ile öksürme, nefes darlığı, hırıltı ve tam tıkanma ile morarma ve ani solunum durması gibi hayati sonuçlara yol açabilir. Böyle bir duruma tanık olunduğunda bebek veya çocuğun ağız içi kontrol edilip cisim görülüyorsa serçe parmakla çıkartılmaya çalışılmalı, çocuk nefes alabiliyorsa sakince derin öksürüklere izin verilmeli, solunum durması söz konusuysa Heimlich manevrası ile yabancı cisim çıkarılmaya çalışılmalıdır.

HEIMLİCH NEDİR NE ANLAMA GELİYOR KİM TARAFINDAN BULUNDU?

Almanca'da Heimlich 'gizli' anlamına geliyor. Boğulma tedavisinde kullanılan bir ilk yardım prosedürü. Hasta, havayı dışarı atmak için diyaframını sıkarak arkadan kaldırılır ve böylece nefes borusundaki bir tıkanıklık giderilir. Boğulan bir kurbanın boğazından yabancı bir cismi çıkarmak için ABD'li cerrah Henry J. Heimlich tarafından tasarlanan acil durum prosedürü ilk kez uygulanmaya başladı ve adını profesörün soyadından aldı.

Konuşamama veya nefes alamama ile gösterildiği gibi, yalnızca hava yolu tamamen tıkalı olduğunda kullanılır. Kurtarıcı arkadan kurbanın çevresine uzanır, bir yumruğunu diğerinde kurbanın göğüs kafesinin hemen altında tutar ve kurbanın karnına birkaç yukarı doğru itme yapar. Bu, yabancı cismi kurbanın kendi ciğerlerinden hava ile dışarı atar. Bilinci yerinde olmayan bir kurban yüzü yukarı bakacak şekilde yatırılır ve diz çökmüş veya çömelmiş bir kurtarıcı tarafından itmeler yapılır.

heimlich-manevrasi-1.jpg

HEIMLICH MANEVRASI NASIL YAPILIR?

Heimlich manevrası bebeklerde, kol ile desteklenerek yüzüstü diz üzerine yatırılarak iki kürek kemiği arasına 5 kez ileri doğru süpürme tarzında vurarak sonra ağız içi kontrol edilerek yapılır. Cisim çıkmadıysa bu kez sırtüstü kola yatırılan bebeğin göğüs kemiği ile göbek arasına 2 parmak ile süpürme şeklinde 5 kez bası yapılır. Bu işlem yabancı cisim çıkana ya da bebek bilincini kaybedene kadar devam ettirilir. Büyük çocuklarda ise ayakta durabiliyorsa arkasından göğüs kafesi ile göbek arasındaki boşluğa yumruk yapılmış bir el diğer elle tutularak yukarı ve içe doğru bastırarak 5 kez denenmelidir. Çocuk ayakta duramıyorsa sert bir zemine sırtüstü yatırılıp aynı gölgeye basılarak yapılır. Bu sırada ortamdaki diğer kişiler tarafından 112 acil servis aranmalıdır.

OKUL MÜDÜRÜ ÇOCUĞU HEIMLICH MANEVRASIYLA KURTARDI

Gaziantep'te bir ortaokulda nefes borusuna yemek kaçan ve boğulmak üzere olan öğrenciyi okul müdürü 'Heimlich manevrası' ile hayata döndürdü. Nefes borusu tıkanan öğrencinin yaşadıkları ve okul müdürünün öğrenciyi kurtarma çabası ise okuldaki güvenlik kameralarınca saniye saniye kaydedildi.

Olay, 10 Mart 2022 Perşembe günü sabah saatlerinde Şahinbey ilçesi İnkılap İmam Hatip Ortaokulunda meydana geldi. İddiaya göre, A.A. isimli 7. sınıf öğrencisi yemek yerken nefes borusu tıkandı. Lokmasının nefes borusunu tıkaması sonucu çırpınmaya başlayan A.A. isimli öğrenci, can havliyle lavaboya koşarak çırpınmaya başladı. Nefessiz kalan ve uzun süre çırpınan öğrencinin durumunu fark eden arkadaşları öğretmenlerinden yardım istedi.

heimlich-manevrasi-nedir.jpg

Olayı görür görmez hemen öğrencisinin yanına koşan İnkılap İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Abdulazmi Çelik, can çekişen 7. sınıf öğrencisine heimlich manevrası ile müdahale etti. Okul müdürünün müdahalesinin ardından öğrencinin nefes borusunu tıkayan yemek güçlükle de olsa çıkarıldı.

Tıkanan nefes borusu heimlich manevrası ile açılan ve tekrar hayata döndürülen öğrenci derin bir nefes alırken, olay anları ise okulun güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde nefes borusu tıkanan öğrenciye okul müdürü Abdulazmi Çelik'in meimlich manevrası yapması ve o anlarda diğer öğrencilerin ile öğretmenlerin panik halleri dikkat çekti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN