Musluk suyunda "Legionella bakterisi" uyarısı! Sakin bir yudum bile içmeyin: Ölümcül sonuçlara neden oluyor

Musluk suyunda "Legionella bakterisi" uyarısı! Sakin bir yudum bile içmeyin: Ölümcül sonuçlara neden oluyor

Musluk suyunda yeni tehlike! Sakın bu suyu içmeyin! Musluk suyunda "Legionella bakterisi" uyarısı! Bir yudum dahi ölümcül sonuçlar doğuruyor...

Günlük hayatta sıkça kullandığımız musluklardan gelen su, içinde gizli tehlikeleri beraberinde getiriyor. Yapılardaki betonarme su depoları ve tesisat sistemleri, suyun kalitesini bozarak Lejyoner hastalığına neden olan bakterilere ev sahipliği yapıyor.

LEGİONELLA NEDİR?

bakteri-130311b.jpg

Lejyoner hastalığına neden olan Legionella bakterisi, su depolarına yerleşerek zatürre benzeri semptomlar gösteren bir hastalığa yol açıyor. Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi'nin (CDC) verilerine göre, bu hastalığa yakalanan her on kişiden biri yaşamını yitiriyor.

SU DEPOLARI LEGİONELLA BAKTERİSİNİ GELİŞTİRİYOR

musluk-suyu-icilir-mi1.jpg

Betonarme depolarda zamanla meydana gelen çatlaklar, suyun sıcaklık değerlerinde değişikliklere neden olarak suyun kimyasal yapısını bozduğunu dile getiren Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yağız, “Suyun durgun olduğu su depoları, Legionella bakterisinin gelişmesine neden oluyor. Özellikle zamanla mukavemeti zayıflayan ve çatlaklar oluşan betonarme su depolarında suyun sıcaklık değerleri, dış ortam şartlarına göre değişiyor. Bu durum ise suyun kimyasal yapısının bozulmasına ve depoda; pas, yosun ve bakteri oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle Legionella bakterisi ile mücadelede mukavemeti ve yalıtım katsayısı oldukça yüksek olan yüksek GRP Su Deposu teknolojisi tercih etmek kritik önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

KALİTELİ MALZEME KULLANIMINA DİKKAT

5efd0bbe45d2a04258b6f3e0.webp​​​​​​​

Yağız, kaliteli malzeme kullanımına dikkat çekerek "Yüksek mühendislik malzemesi olarak bilinen SMC veya cam elyaf takviyeli kompozit malzeme ile üretilen GRP su depoları, aşırı sıcak ve aşırı soğuk dış ortam şartlarından etkilenmediği için depolanan suyun kalitesinde hiç bir değişiklik veya bozulma olmuyor. Ayrıca GRP depo panellerinin pürüzsüz yüzey yapısı ve cam elyaf içeriği nedeniyle UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın oluyor. Bu sayede depolanan su içerisinde; yosun, mantar ve bakteri oluşumunu önlüyor." dedi.

Yağız, Lejyoner hastalığı ile mücadelenin sadece su depolarıyla sınırlı olmaması gerektiğini belirterek sözlerine "Ancak Lejyoner hastalığı ile mücadeleyi yalnızca betonarme su depolama sistemleri ile sınırlamamak ve konuyu daha kapsamlı olarak ele alıp, yapılardaki tesisat sistemlerinin tamamını gözden geçirmek gerekiyor. Ayrıca binalardaki içme suyu tesisatının uzman mühendisler tarafından tasarlanması da bu sorunla mücadelede büyük önem taşıyor” ifadelerini ekledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN