Özel hastaneler SUT rakamlarına isyan etti: SGK borçlarını ödeyecek kadar bile paramız yok

Özel hastaneler SUT rakamlarına isyan etti: SGK borçlarını ödeyecek kadar bile paramız yok

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat, özel hastanelerin yaşadığı sorunların altını çizdi. SUT rakamlarının asgari ücret artışının altında kaldığını belirten Bahat, "Bir SUT güncellemesi hemen yapılmazsa SGK borçlarını ödeyecek kadar bile paramız yok." dedi. Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ ise özel hastanelerin dışlandığını savunarak verilen cezalara dikkat çekti.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) tarafından 13'üncüsü düzenlenen 'OHSAD Kurultayı-Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları’ bugün Antalya’da başladı. Kurultayın açılış konuşmasını gerçekleştiren OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat, özel hastanelerin artan maliyetler ve asgari ücret artışı altında kalan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) rakamlarıyla işi sürdürmekte zorlandığını belirterek yaşanan sorunlara dikkat çekti.

8271858.jpg

'SGK BORÇLARINI ÖDEYECEK KADAR BİLE PARAMIZ YOK'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ı ziyaretine değinen Bahat, "Sayın Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı’mız Vedat Bey’i ziyaret ettiğimizde tüm sorunlarımızı söyledik. İnanılmaz etkilendi ve dinledikten sonra 'Hiçbiri çözülemeyecek sorun değil, hepsini çözeriz' dedi. Beni çok ümitlendirdi ama neden çözülmedi? Sorunlar hemen çözülmüyor da ondan. Muhtemelen bir süreye de ihtiyaç var. Gerçekten biz, artan maliyetlerle artan asgari ücretlerle bu işi yürütmekte zorlanıyoruz. Sayın Çalışma Bakanı'mıza SUT artışı için teşekkür ederiz. Hiç bekletmedi, ayağının tozuyla geçirdi ama asgari ücret artışının hâlâ altında. Bir SUT güncellemesi hemen yapılmazsa SGK borçlarını ödeyecek kadar bile paramız yok." ifadelerini kullandı.

resat-bahat.jpg

Sağlık turizmi yoğun hastanelere Türk hastalar geldiğinde 'nasıl ceza yemeden tedavi ederiz' diye ellerinin ayaklarına karıştığını söyleyen Bahat, "Çünkü her yaptığımız cezalandırılıyor." dedi.

'SAĞLIK BAKANLIĞI BİZİ KAPATARAK DENETLİYOR'

Sağlık Bakanlığı'nın özel hastanelere uyguladığı cezalara değinen Bahat, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim sağlık turizminden edeceğimiz kârı SUT fiyatından düşmeniz mi gerekiyor? Ya da bir karar vermeli SGK, demeli ki ' Biz sizin reçetenizi ödüyoruz, size ihtiyacımız yok'. Ama ihtiyacınız var. Koronada bize ihtiyacınız olduğunu gördük.

2008’den itibaren bir tek doktor kadrosu verilmiş, her bir hastane başına. Bazıları almış asimetrik büyümüş, bazıları ayakta duramamış rekabette; güçlü olan hastaneyi almış. Şimdi Sağlık Bakanı, '800 doktoru özel sektörden aldık' diyor ve sevinerek anlatıyor.

resat-bahat2.jpg

Sağlık Bakanlığı, bize cezalar vererek, kapatarak bizi denetliyor. Sağlık turizminde bize yatak ruhsatı vermezseniz biz bu sağlık turizminde nasıl 20 milyar dolara ulaşacağız? Bize bunu vermediğinizde bir sürü işlem merdiven altında, apartman dairelerinde yapılıyor. Bizim istediğimiz, kurallı bir sektör olmak."

'SUT YARAYA MERHEM OLMUYOR'

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, sektörün yaşadığı sıkıntılar hakkında, "SUT çok arkadan geliyor, yaraya da merhem olmuyor ama en azından 12 yıldır SUT fiyatlarında güncellemelerin olması iyi gelişmeler diyerek iyi tarafından da görmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

mehmet-altug2.jpg

'BİR DENETİM GİTTİ, BİN DENETİM GELDİ'

Özel sağlık sektörünün dışlandığını söyleyen Altuğ, "Maalesef son gelişmeler, denetim yönetmeliği ve 3-4 üyemizin hastanesinin kapatılması, özel sağlık sektörünün dışlandığı, dışlanmaya çalışıldığı duygusuna da bizi sevk etmiyor değil. Bu yönetmelikleri eleştiriyoruz ve eleştirmeye de devam edeceğiz. Bizler, bu sektörün hayrına çalışmaya uğraşan sektörün temsilcileriyiz. Başka örgütler ve yapılarla karıştırıldığımızı düşünüyorum. Biz, bu ülkenin değerleriyiz. İdama mahkum olan bir suçluyu önce darağacına asıp kurşuna dizmezler ama biz, her iki cezayı da özel sektör olarak alıyoruz şu an. Denetimler bire düştü diye sevindik, ama sevinemeden bir denetim gitti, bin denetim geldi.” ifadelerini kullandı.

mehmet-altug3.jpg

'ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇMASINI RİCA EDİYORUM'

TOBB Türkiye Sağlık Hizmetleri Meclisi Başkanı Banu Küçükel ise şöyle konuştu:

"Biz sağlık liderleri olarak zamanımızı günlük problemlerle harcarken; teknokratlarımız, bürokratlarımız yönetmelikleri uygulamaya çalışırken hangi fırsatları kaçırdığımıza kafa yormalıyız. Çok paydaşlı bir ekosistem kurgulamalıyız. Bu ekosistem, kişinin doğduğu andan itibaren sağlıklı kalmasını sağlayacak. Yaşlılıkta bakımları konusunda her şeyin yerli yerinde olduğu bir ekosistem...

banu-kucukel.jpg

Elbette ki kamu maliyesini düşüneceğiz ama özel sektörün önünü açmasını rica ediyorum, bürokrat ve teknokratlarımızdan. Özel sektör bu çeviklikle yarınları hazırlayacak bilgiye ve tecrübeye sahip ama günlük problemlerden arındırılmamız lazım. Artık bütünleşik sağlık master planı getirmekle yükümlüyüz hepimiz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN