Serum fizyolojikte 'ciddi risk': Sağlık Bakanlığı satışını durdurdu

Serum fizyolojikte 'ciddi risk': Sağlık Bakanlığı satışını durdurdu

Sağlık Bakanlığı, gribal rahatsızlıklarla sıkça kullanılan onlarca farklı marka serum fizyolojik için başlattığı inceleme sonuçlanana kadar ürünlerin satışını durdurdu. Ailelerin endişeyle kendilerine bu durumu sorduğunu belirten Op. Dr. Mazhar Çelikoyar, 'Hastalarımıza bunları önermekteydik. Şimdi bizi de düşünceler aldı' dedi. Bakanlık açıklamasında bakteriyel kontaminasyondan bahsedildiğini belirten Dr. Alp Tunç ise, 'Evimizde varsa bunları atmak, kullanmamak lazım' ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı, yetişkinler ve çocukların üst solunum yolu ve gribal hastalıklarda burun tıkanıklığını gidermek için sıklıkla kullandığı serum fizyolojik ürünleriyle ilgili 'ciddi risk' taşıdığı gerekçesiyle inceleme başlattı. İnceleme sonuçlanana kadar Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, kullanımda olan onlarca farklı marka serum fizyolojiğin piyasaya arzını durdurdu.

Milliyet'ten Aleyna Sevim'in haberine göre, bakanlığın 66 çeşit serum fizyolojik hakkında aldığı karar özellikle çocuklu ailelerde ve ürünü kullananlarda endişeye neden oldu. Öte yandan bakanlığın yasakladığı bazı markalar hala internet üzerinden satılmaya devam ediyor.

ÜRÜNLERİN İSMİ YAYINLANDI

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, denetim faaliyetleri kapsamında 'İyon Sağlık Medikal Kozmetik İthalat İhracat Ve Sanayi Ticaret A.Ş.' tarafından farklı markalar altında piyasaya arz edilen ve listede yer alan ürünlerin ciddi risk taşıdığının tespit edildiği ve incelemeler tamamlanana kadar söz konusu ürünlerin piyasaya arzının durdurulduğu belirtildi.

Ürünlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

'RİSKLİ OLDUĞU ALGISI OLUŞMUŞTUR'

Üretici firma İyon Sağlık Medikal A.Ş. de konuyla ilgili internet sitesinden yayınladığı duyuruda, Sağlık Bakanlığı ile görüşme halinde olduklarını ve ürün sınıflandırmalarından kaynaklı inceleme başlatıldığını belirtti. Duyuruda, 'Ürünlerimizin sınıf değişikliği, risk grubu adlandırması sonrasında algıda farklılıklar yaratmış, ürünün riskli olduğu algısı oluşmuştur' ifadesine yer verildi.

'FİRMALAR TARAFINDAN HAZIRLANANLARIN BİLEŞENLERİ İNCELENMELİ'

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, bahsi geçen konudaki ürünlerin yıllardır tüm hastanelerde ve çocuk doktorları tarafından kullanıldığını ifade ederek, '’Burnuna tuzlu su çek’ dediğimiz şey fizyolojik olarak ilaç gibi ama aslında ilaç değil. Çok yaygın kullanılıyor. Şimdiye kadarki kullanımlarda herhangi bir sıkıntı olmadı tam tersine bu Kovid-19 sırasında bile burnunuza tuzlu su çekin, serum fizyolojik kullanın diye şeyler vardı. Herhangi bir yan etkisi yok ama bakanlığın üzerinde durduğu firmalar tarafından hazırlananların bileşenlerinin incelenmesi lazım. Doğru dürüst hazırlanmadı mı içinde enfeksiyon ajanı mı var bunların sonucunu beklemek lazım. Bir sürü ilaç firmasının fizyolojik preparatı var. Sprey halinde olan ve deniz suyu diye satılanlar var. Onun için bunların bileşimleriyle ilgili bir şey olabilir. Bunlar sağlıklı koşullarda ve steril ortamda hazırlanırsa sorun yok' dedi.

'ŞİMDİ BİZİ DE DÜŞÜNCELER ALDI'

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Mazhar Çelikoyar, toplumda bir kaygı oluştuğunu ifade ederek, 'Dün bir hasta yakını gönderince haberim oldu. Hastalarımdan bir aile benimle bağlantı kurarak bu durumu sordu. Çok sayıda ilaç var bir de. İnsan dehşete kapılıyor. Bunlar bayağı da kullanılan ilaçlar. Ayrıntı yok. Aileler de ‘Çocuklarımıza kullanıyorduk, ne olacak?’ diye bana soruyorlar' diye konuştu.

Çelikoyar, şimdiye kadar kullanımlarda bir sorunla karşılaşmadığını da belirterek şu ifadeleri kaydetti:

“Sanıyorum içeriğiyle ilgili kimyasal boyutta bir yanlış vardır. Bize bu ilaçlarla ilgili herhangi bir bilgi gelmedi. Çocuklara ve ameliyat olmuş başka sağlık sorunları için kişilere verdiğimiz ilaçlardır. Tuzlu su diye düşünerek miktar olarak da kısıtlama yapmaksızın hastalarımıza bunları önermekteydik. Şimdi bizi de düşünceler aldı. Burada mikrobiyolojik kirlenme mi yoksa kimyasal bir problem mi var bunları bize bildirmeleri gerekirdi”

'EVİNİZDE VARSA ATIN'

Çocuk Hastalıkları uzmanı Dr. Alp Tunç, Sağlık Bakanlığı açıklamasında kontaminasyondan bahsedildiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“Bakteriyel bir kontaminasyon muhtemelen. Dönem dönem bu tarz şeyler olabilir. Hepsi incelenir bazen ilaçlar çekilebilir. Muhtemelen böyle bir durum var ama daha önceden kullananlara o dönem bir sıkıntı olmadıysa şu aşamada bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. ‘Geçmişte kullandım bir sıkıntı mı olur?’ derseniz, olmaz. Ben de bakanlığın açıkladığı tam listeyi sosyal medyadan yayınladım. Evimizde varsa bunları atmak, kullanmamak lazım. Bu normalde de kullanılan bir ilaçtı, bundan sonra da kullanılacak ama şu ana kadar olanlar toplatılmış durumda. Bundan sonra yeniden ortama sürmek isterlerse bunun temiz olduğunu kanıtlamak zorundalar. Bu zamana kadar üretilenler kullanılmayacak”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN