Türkiye'de kürtaj yaptırmak yasal mıdır, yasak mıdır? Kürtaj kaç haftaya kadar yasaldır? Türkiye'de kürtaj yasağı

Türkiye'de kürtaj yaptırmak yasal mıdır, yasak mıdır? Kürtaj kaç haftaya kadar yasaldır? Türkiye'de kürtaj yasağı

Türkiye'de kürtaj olmanın yasal olup olmadığı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, Türkiye'de kürtaj yaptırmak yasal mı, yasak mı? İşte konuyla ilgili detaylar...

Kürtaj, rahimde olan sperm, bebek veya alınması gereken parçanın vakum yöntemiyle alınmasıdır. Ülkelerin çoğu kürtajı yasaklamasına rağmen kimi ülkeler kürtajı yasal kılmıştır.

TÜRKİYE'DE KÜRTAJ YAPTIRMAK YASAL MI?

Türkiye'de kürtaj yaptırmak on haftaya kadar olan gebelikte, eşin rızası olmadan anneye kürtaj hakkı verilse de birçok devlet hastanesi bu konuda katı davranmaktadır. İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi kürtajın yasak olup birçok kişinin kürtaj talebinde bulunduğunu ve bunun için pek çok hastanenin yasak olduğunu söylediğini veya eş rızası istediğini belirtiyor. Kürtaj konusuyla ilgili yasa, Adalet ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları'nca yasaklanmıştır. Fakat bu yasaya toplumdan tepki gelince düzenleme yapılarak sınırlamaya gidilmiştir. Fakat konuyla ilgili hastaneler kendi kurallarını getirmiş ve devlet hastanelerinde kürtaj tam olarak yasaklanmıştır. Özel hastanelerde ise 10 haftalık gebeliklerde eşin rızası ile kürtaj yapımı yasal kılınmıştır.

 kürtaj yaptırmak yasal mı

Ancak on hafta olmadan eş rızası olsa bile annenin sağlığı tehlikeye girebileceği için kürtaj işlemi uygulanmamaktadır. Ayrıca gebelik on haftayı geçmiş olduğunda bile bebek annenin sağlığını etkiliyorsa hayati tehlikeden dolayı kürtaj yapılarak annenin hayatı kurtarılabiliyor. Yani, Türkiye'de kürtaj aslında yasak olan ancak gerekli durumlarda eşin rızasıyla yapılabilen bir uygulamadır. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN