Üçlü virüs pinpon topu gibi yayılıyor

Üçlü virüs pinpon topu gibi yayılıyor

Aynı hastada birden fazla virüsle karşılaştıklarını belirten Dr. Mehmet Canacankatan “Bize müracaat edenlerde Kovid-19 pandemisi ile birlikte aynı zamanda influenza dediğimiz grip virüsü ve RSV görüyoruz. Aynı hastada birden fazla güçlü virüsün görülmesine virüs kokteyli, kış mevsimi üçlüsü veya tridemi demeye başladık. Bu virüslerle karşılaşmış bir fert, pinpon topu gibi bütün aile içerisine yayılarak maalesef ciddi bir şekilde salgın hastalıklara sebep olabiliyor” dedi.

Hastanelerde ve sağlık merkezlerinde üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, influenza ve Kovid vakaları nedeniyle yoğunluk yaşanıyor. Aralıktan bu yana salgına dönüşen durumla ilgili uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor. Son zamanlarda aynı hastada birden fazla güçlü virüsle sık sık karşılaştıklarını belirten Mersin Şehir Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Canacankatan, “Bize müracaat eden hastalarda Kovid-19 pandemisi ile birlikte aynı zamanda influenza dediğimiz grip virüsü, RSV (Respiratuvar sinsityal virüs) dediğimiz virütik bir hastalık olan nezle ve soğuk algınlığı aynı anda görülebiliyor. Aynı hastada birden fazla güçlü virüsün görülmesine virüs kokteyli, kış mevsimi üçlüsü veya tridemi demeye başladık” dedi.

‘BİRBİRİNE BENZER BULGULARI VAR’

Kovid ile grip virüsünün birbirine çok benzer bulguları olduğunu aktaran Dr. Canacankatan, hastaların baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş, halsizlik ile eklem ağrısı gibi şikayetlerle müracaat ettiğini ifade etti. Dr. Canacankatan, önlem alınmadığı takdirde bu virüslerin hızla yayıldığına dikkat çekerek “Bu virüslerle karşılaşmış bir fert, pinpon topu gibi bütün aile içerisine yayılarak maalesef ciddi bir şekilde salgın hastalıklara sebep olabiliyor” diye konuştu.

‘BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENDİRİLMELİ’

Kovid-19, grip, soğuk algınlığı, nezle gibi durumlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemine vurgu yapan Dr. Canacankatan, şu tavsiyeleri verdi:

“C vitamini açısından zengin beslenmeli, bol miktarda sıvı tüketilmeli. Vatandaşlardan ıhlamur, nane, limon tarzında içecekleri tüketerek dolaşımı hızlandırmalarını ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkıda bulunmalarını da özellikle tavsiye ediyoruz.” Dr. Canacankatan, hastalığın önlenmesinde maskenin önemine de işaret ederek, burun tıkanıklığı, burun ağrısı, gözlerde yaşarma, ateş, halsizlik, kırgınlık gibi belirtiler hissedildiği zaman en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını önerdi. İnfluenza virüsüne yönelik etkinliği kanıtlanmış tedavi seçenekleri bulunduğunu da ifade eden Canacankatan, yatak istirahatinin, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, vücut direncinin artırılması ve viral enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sisteminin uyarılmasında güçlü rol oynadığını kaydetti.

‘RİSK GRUPLARINDA AŞI ŞART’

Risk grupları içerisinde yer alan vatandaşlara aşılamayı yakın zaman içerisinde ciddi şekilde önerdiğini belirten Dr. Canacankatan, şu ifadeleri kullandı: “Risk grupları içerisinde; özellikle 65 yaşın üzerinde olanlar, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği gibi kardiyak hastalığı olanlar, kronik bronşit, astım, KOAH gibi akciğer enfeksiyonu olan kişiler, diyabet dediğimiz şeker hastalığı, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar, kronik böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olup bağışıklığı baskılanan kişileri sayabiliriz. Risk grubundakilere, eğer grip virüsüne yakalanmamışlarsa şubat ayının sonuna kadar aşılarını yaptırmalarını tavsiye ederim.”

DOKTORA SORMADAN İLAÇ ALMAYIN!

Uzmanlar bu süreçte farklı virüsler uç uca eklendiği için enfeksiyondan kaynaklanan şikayetlerin de uzun sürdüğünü belirtiyor. Viral enfeksiyonlarla ilgili herhangi bir tedavinin ancak bir sağlık profesyoneli tarafından verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, kendi kendine ilaç kullanımını, özellikle de virüslere karşı etkisiz olan antibiyotiklerin gereksiz yere kullanılmaması uyarısında bulunuyor. Bu süreçte beslenmeye de dikkat uyarısı yapan uzmanlar, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyve, sebze, kuru baklagil, tahıl ve yağlı tohumlar için güçlü bir bağışıklığın olmazsa olmazı diyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN