'Ücretsiz aşı' döneminden 'paralı aşı' dönemine: Artık eczanelerde bulunamıyor

'Ücretsiz aşı' döneminden 'paralı aşı' dönemine: Artık eczanelerde bulunamıyor

Sağlık sektöründe uzun süredir yaşanan ilaç krizi SGK tarafından karşılanan zatürre aşılarını da vurdu. Aşıların sadece parayla bulunabildiğine dikkat çeken TEİS Başkanı Nurten Saydan, “Ekonomik gerçeklikle uyumlu olmayan fiyatlandırma sistemi nedeniyle, ilaçlar ve aşılar ne yazık ki bulunabilirliğini hızla yitiriyor” ifadelerini kullandı.

Kış mevsimi gelmeden kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü hastalar ve çocukların olması gereken Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesinde yer alan zatürre aşıları artık eczanelerde bulunamıyor. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı’nın ödeme kapsamında olan zatürre aşılarının bulunamadığını, ancak ödeme kapsamında olmayan ve fiyatı 750 TL ile 1.276 TL arasında olan aşıların ise şimdilik bulunabildiğini belirtti.

'FİYATI 750 İLE BİN 276 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR'

BirGün'den Sibel Bahçetepe'ye konuşan TEİS Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı’nın ödeme kapsamında olan zatürre aşılarının bulunamadığını, ancak ödeme kapsamında bulunmayan ve fiyatı 750 TL ile 1.276 TL arasında olan aşıların ise şimdilik bulunabildiğini söyledi. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte zatürre vakalarında artış görüleceğini vurgulayan Saydan, özetle şunları söyledi:

“Piyasada bulunmayan geri ödeme kapsamındaki ilaç listelerine zatürre aşısı da dahil oldu. Vatandaşlarımız kış gelmeden kendilerini korumaya almak için, aşılarını reçetelendirip eczanelerimize geliyorlar ama aşıların tedarikinde sorun yaşıyoruz. Piyasada bulunması gereken ve SGK tarafından ödenen zatürre aşıları ecza depolarında maalesef şu an için bulunamıyor. Zatürreden korunmanın en iyi yolu aşıdır. Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni, her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan ciddi bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmanın en önemli ve risksiz yolu ise aşı yaptırmaktır."

'FİYATLANDIRMA SİSTEMİNİN YENİDEN DÜZENLENMESİ GEREKİYOR'

Nurten Saydan, ilaç fiyatlandırma sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ekonomik gerçeklikle uyumlu olmayan fiyatlandırma sistemi nedeniyle, ilaçlar ve aşılar ne yazık ki bulunabilirliğini hızla yitiriyor; dolayısıyla depolara ve eczanelerimize ulaşamıyor. Bu durum da halkımızın ilaçlara erişimini engelliyor. Sağlıklı bir toplumu sürdürebilmek için, ekonomik gerçeklikle uyumsuz olan bu ilaç fiyatlandırma sistemini, ilaç sektörünün kesintisiz faaliyetlerini sağlayabilecek bir şekilde, devletin ve halkın menfaatlerini de gözeterek yeniden düzenlenmesi gerekiyor.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN