Afet üstüne Afet: Karayolu çöktü, tır sele kapıldı

Deprem bölgesinde dünden itibaren başlayan yağış, Adıyaman ve Şanlıurfa'da beş can aldı. Şanlıurfa'da bulunan Bozova- Hilvan Karayolu sel nedeniyle çökerken, bir tır ise sele kapıldı. Şanlıurfa Valisi ise, arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Kahramaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremlerden şiddetli şekilde etkilenen ve can kaybı veren Şanlıurfa ve Adıyaman'da etkili olan sağanak nedeniyle çok sayıda sokak ve cadde su altında kaldı.

Deprem bölgesinde etkili olan şiddetli yağış can kayıplarına yol açtı. Adıyaman'ın Tut ilçesinde bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayboldu. Şanlıurfa'da ise sele kapılan 4 kişi yaşamını yitirdi.

BOZOVA-HİLVAN KARA YOLU ÇÖKTÜ

TRT Haber'in haberine göre; Şanlıurfa'da bulunan Bozova- Hilvan Karayolu da sel felaketinden oldukça etkilendi. Bozova- Hilvan karayolu 8. Kilometresinde bir tır sel sularına kapılarak şarampole devrildi. Sel sularına kapılan tır gözlerden kayboldu. Ayrıca karayolunun 8. Kilometresinde Devkil mevkiinde yol çöktü yol trafiğe kapandı

VALİDEN AÇIKLAMA

Habertürk canlı yayınına bağlanan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan yaşanan felaket hakkında açıklamalarda bulundu. Vali Ayhan'ın açıklamaları şu şekilde:

"Kırsal bölgede şu an olumsuz bir durum yok. Sular toplanıp Harran, Suriye tarafına gitmekte dolasıyla o güzergahta tarımsal zarar söz konusu. Ancak diğer bölgelerimizde çok ihbar gelmedi, jandarmamız taramasını yapıyor. Bozova bölgesinde bir tır maalesef suya kapılmış, onunla ilgili arama-tarama çalışmaları yapılmakta.

Can kaybının artması konusunda endişe duyuyoruz. Birçok noktada polis dalgıçlarımız ve ekiplerimiz müdahale ediyor. Can kaybının artmamasını temenni ediyoruz. Metrekareye düşen yağmur bugün 200 kilograma yaklaştı. Mart ayında Şanlıurfa’ya metrekareye düşün yağmur 56-57 kilogram. Yıllık ise 450 kilogram yağış düşüyor. Şanlıurfa, Türkiye’nin en az yağış alan bölgelerindendir. Bu miktarın yarısını neredeyse 2 günde almış alıyoruz."