Çocuktan çocuğa ikinci el eşyaları

Çocuktan çocuğa ikinci el eşyaları

Karşıyaka Belediyesi tarafından Türkiye'de ilk kez düzenlenen çocuk ikinci el pazarı yeniden kuruldu. Çocukların psikolojik, sosyal ve bilişsel gelişimlerini desteklemeyi, tüketim alışkanlıklarında farkındalık yaratmayı, doğru tüketici davranışları kazandırmayı ve sıfır atık bilinci oluşturmayı hedefleyen çocuk ikinci el pazarı çocuklar tarafından çok beğenildi.

Çocuk eşyalarıyla sınırlı tutulan pazarda oyuncaklar ziyaretçiler tarafından adeta kapışıldı. Bostanlı Zühtü Işıl Meydanı'nda gerçekleşen pazara 90 çocuk katılarak stant açtı. 7-14 yaş çocuklar için kurulan pazarda çocukların, finansal okuryazarlık becerilerini öğrenmelerinin yanı sıra bunları günlük hayata aktarmalarının amaçlandığı belirtildi. Pazara satışa ve alışverişe gelen çocuklar etkinlik kapsamında palyaço ile birlikte doyasıya eğlendiler.

ÜRETEREK GELECEĞİ İNŞAA EDECEĞİZ

Çocuklar için ikinci el pazarının öneminden bahseden Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Ela Hızlı, “Bizler farkına varmadan çocuklarımız hızla büyür ve onlarla birlikte giysileri, oyuncakları da değişir. İhtiyaçları her sene farklılık gösterir. Çoğu hala kullanılabilir durumdayken çocuklarımızın büyüme hızının gerisinde kalan bu eşyaları atmak; hem ekonomik hem de çevresel olarak israftır. Tüketerek değil, üreterek ve paylaşarak geleceğin inşa edilebileceği düşüncesiyle, çocuklarımızın da gezegenimizi koruma ve kaynaklarımızı tasarruflu kullanma konusunda sorumluluk almalarını hedefliyoruz.

Çocuklarımızın kullanılmış bir eşyanın çöp olmadığını anlamaları ve ihtiyaçlarının geri dönüşümle de karşılanabileceğini yaşayarak görmeleri açısından etkinliğimiz, çocuklarımıza ve ailelere harika bir fırsat sunmaktadır. Büyüyen çocuğun öğrenmesi gereken neredeyse her şey; oyunla ve etkinliklerle desteklenmelidir. Yaparak ve yaşayarak öğrenme, ömür boyu kullanılacak bilgilerin temelini oluşturur. Türkiye’de ilk defa çocukların satıcı olduğu ve çocuklar için düzenlenen ikinci el pazarının, suya atılan taş misali dalga, dalga büyüyerek ülkemizin dört bir yanına yayılacağına inanıyoruz.

Karşıyaka Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü olarak gerçekleştirdiğimiz uygulamalardan elde ettiğimiz birikim ve tecrübelerle çocuklarımızın gelişimlerine destek olacak daha nice projeyi ve çalışmayı hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN