Deprem bölgesinde 'orta hasarlı' belirsizliği: Afetzedeler ne yapacağını bilmiyor

Deprem bölgesinde 'orta hasarlı' belirsizliği: Afetzedeler ne yapacağını bilmiyor

Depremlerde ağır hasarlı binalar yıkıldı ya da yıkım için sıra bekliyor. Orta hasarlıların durumu ise belirsizliğini koruyor. Çünkü deprem sonrası orta hasarlıların yıkılacağı söylenirken, daha sonra ise güçlendirme yapılması önerildi. Ancak bu durum da yeniden değişti. Orta hasarlı binada evi olup rezerv alan içinde kalan depremzedeler ise ne yapacağını bilmiyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde büyük yıkım yaşanan Hatay’da rezerv alanı genişletilmek isteniyor. Proje aşamasında olan genişletme ile sağlam ve orta hasarlı binalar da yıkılacak. Genişletme içinde yer alan Defne ilçesi Çekmece Mahallesi'nde geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Ceylan’ın da katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Depremde evi 'orta hasar' alan Sevgi Aytaç da bu toplantıya katıldı. Evinin olduğu alanın kısa bir süre önce rezerv alanına dahil edildiğini söyleyen Aytaç, toplantıya bilgi almak için katıldığını ancak aradığı soruların cevaplarını bulamadığını söyledi. Aytaç, orta hasarlı binanın güçlendirmesini yapıp evine yerleşmek ve iş yerini açmak istese de rezerv alan içinde göründüğünden bunu yapamadığını belirtti.

Gazete Duvar'dan Burcu Özkaya Günaydın'ın haberine göre; depremden önce Defne ilçesi Çekmece Mahallesi'nde yaşayan Sevgi Aytaç, depremden sonra Eskişehir’e gitti. Ağır şeker hastası olan eşinin tedavi sürecinden dolayı Hatay’a yeniden gelen Aytaç Ailesi, Samandağ ilçesine bağlı Değirmenbaşı köyünde ev tutarak burada yaşamaya başladı.

1-006.jpgSevgi Aytaç

'ORTA HASARLILAR' İÇİN KARAR SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

Sevgi Aytaç'ın evinin hikayesi aslında Hatay’ın depremden sonra yaşanan belki yüzlerce hikayeden biri. Aytaç’ın evine 'orta hasar' raporu verildi, orta hasarlıların durumu netleşmediği için evine tadilat yaptıramadı.

Hatay’da depremden sonra binalara 'hasarsız', 'az hasar', 'orta hasar', 'ağır hasar' statüsünde rapor verildi. Az hasar ve hasarsız statüsünde olan binaların tadilatları yapıldı, kullanıma açıldı. Ağır hasarlı binalar yıkıldı ya da yıkım için sırasını bekliyor. Orta hasarlıların durumu ise belirsiz. Çünkü deprem sonrası orta hasarlıların yıkılacağı söylendi. Daha sonra ise güçlendirme yapılması önerildi. Ancak bu durum yeniden değişti. Orta hasarlı binada evi olan depremzedeler, statü belirsizliğinden dolayı uzun süre ne yapacağını bilemedi.

DESTEK DE ALAMIYORLAR

Ancak tek sorun belirsizlik de değil. Evleri ne yıkılan ne de güçlendirme yapabilen depremzedeler, bu sebeple konteyner kentlere de yerleşemedi. Ayrıca taşınma, kira bedeli gibi desteklerden de faydalanamadı.

Sevgi Aytaç'ın oturduğu binada iş yeri ve oğlunun evi de bulunuyor. Aylardır orta hasarlılar için çıkacak kararı bekleyen Sevgi Aytaç, birkaç hafta önce bir firma ile anlaşarak, evinin tadilatını başlatmak istedi. Fakat evinin olduğu binanın, rezerv alan içinde kaldığını öğrenince Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Ceylan’ın yanına gitti. İl Müdürü Ceylan, Aytaç'a daha net bir şey olmadığını, her şeyin proje aşamasında olduğunu, eğer rızaları olursa projenin gerçekleşeceğini söyledi.

Aytaç ise konuyla ilgili "Benim sağlam binam neden yıkılıyor? Devlet bizi aylardır oyaladı şimdi ise durumu böyle olduğu için elimiz kolumuz bağlı kaldık. Bize ‘rızanız olmadan olmaz’ diyorlar ama o iş öyle olmuyor. Sistemde proje alanı içinde göründüğü için tadilata başlatamıyoruz" diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN