Erkan Baş 'Özgürlük Yürüyüşü' öncesi konuştu: Hatay'da ufacık bir yağmur bile hayatı alt üst ediyor

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, hapis cezası onanan Hatay Milletvekili Can Atalay için başlattığı 'Özgürlük Yürüyüşü'nün ikinci gününde yaptığı açıklamada çadırkentlerdeki yaşam koşullarına vurgu yaptı. Hatay’ın değişik yerlerinde yağmur nedeniyle çadırkentlerin, konteynerkentlerin boşaltıldığı örneklerin kendilerine iletildiğini dile getiren Baş, "Yani hala ufacık bir yağmurun bile insan hayatını altüst ettiği bir tabloyla karşı karşıyayız" dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Davası kapsamında hapis cezasına mahkum edilen Can Atalay, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden'in mahkumiyetlerini onadı.

Türkiye İşçi Partisi TİP Milletvekili Can Atalay’ın da bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesine karşı Hatay'dan Ankara'ya yürüyüş başlattı. Yürüyüşün ikinci gününe başlarken TİP Genel Başkanı Erkan Baş, basın açıklaması yaptı. Erkan Baş, şunları söyledi:

“Özgürlük yürüyüşünün ikinci gününe Samandağ’dan başlıyoruz. Birazdan ikinci günün ilk adımlarını atacağız. Uzun bir yürüyüş, özgürlük yürüyüşü ve her gün ülkenin, Hatay’ın çeşitli sorunlarını gündemleştirmeye karar vermiştik.

'HATAY’DA HİÇBİRİMİZ İNSANCA YAŞAMA HAKKINA SAHİP DEĞİLİZ'

Biz özgürlük dendiğinde sadece serbest olma halini anlamıyoruz. Aynı zamanda insan gibi yaşayabilecek koşullara sahip olmak gerekir. Maalesef özellikle 6 Şubat depreminden sonra geldiğimiz noktada üzerinden bunca ay geçmesine rağmen Hatay’da hiçbirimizin insanca yaşama, insanca barınma hakkına sahip olmadığımızı söyleyerek başlamamız gerekiyor.

'UFACIK BİR YAĞMUR BİLE İNSAN HAYATINI ALTÜST EDİYOR'

Dün, belki ülkenin başka bir yerinde olsa birkaç damla yağmur yağdı diyebilirdik. Biraz yağmur yağdı ve hayat tam anlamıyla felç oldu. Şu anda Hatay’ın değişik yerlerinde çadırkentlerin, konteynerkentlerin boşaltıldığı örnekler bize iletiliyor. Kamu binalarını su bastığı bize iletiliyor. Yani ufacık bir yağmurun bile insan hayatını altüst ettiği bir tabloyla maalesef hala karşı karşıyayız.

'ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ HATAY’DA AYNI ZAMANDA BARINMA HAKKI MÜCADELESİ'

Geçtiğimiz günlerde Çevre Mühendisleri Odası’nın yaptığı açıklama Hatay’daki yaşam alanlarımızın yüzde 60’ında asbest soluduğumuzu söylüyor. Dolayısıyla özgürlük mücadelesi Hatay’da aynı zamanda insanca yaşama mücadelesi, aynı zamanda barınma hakkı mücadelesi. Bugün köylerde, ilçelerde yine yurttaşlarımızla buluşacağız ve onların barınma haklarının güvence altına alınması ve herkese insanca yaşam koşullarının sağlanması için birlikte mücadeleyi nasıl büyütebileceğimizi konuşacağız. Akşam bütün gün içerisinde yaptığımız görüşmeleri, değerlendirmeleri tekrar sizlerle paylaşacağız. Sesimizin ulaştığı herkese sevgiler selamlar.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN