İBB Meclisi'nden metro ve İETT için borçlanmaya onay

İBB Meclisi'nden metro ve İETT için borçlanmaya onay

İBB, yeni projeler için borçlanma gündemlerini Meclis toplantılarında görüştü. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı projesi için 200 milyon euro dış borçlanma kabul edilirken İETT'nin de 800 milyon liralık iç borçlanma talebi de onaylandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, kasım ayı altıncı birleşimi, Meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı'nın başkanlığında Saraçhane'deki belediye binasında yapıldı. Birleşimde metro hatları ve İETT'nin yeni otobüs alımları için borçalanma talepleri gündem edildi.

METRO HATTI İÇİN 200 MİLYON EURO BORÇLANMA

Meclis'te, belediyenin, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı projesi için 200 milyon euro dış borçlanma talebi oy birliğiyle kabul edildi. İBB Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı Finansman Şube Müdürlüğü, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı projesi için dış borçlanma talebinde bulundu.

1kapak-010.jpg

Müdürlük tarafından meclise gönderilen yazıda, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı projesi için bugüne kadar Deutsche Bank'tan 110 milyon euro ve eurobond tahvil ihracı ile 60 milyon euro olmak üzere toplam 170 milyon euro finansman sağlandığı kaydedildi.

Metro hattı projesinin genel fiziki ilerlemesinde yüzde 75 seviyesine ulaşıldığı, 1. etapta tüm tünel açma makinası (TBM), ana hat tünel, istasyon kazı ve betonarme imalatlarının tamamlandığı, istasyon ince ve elektromekanik imalatlarla hat üst yapısı imalatlarının devam ettiği belirtilen yazıda, projenin 2. etabında ise istasyon kazı imalatlarının tamamlandığı, betonarme imalatlarıyla ana hat, TBM tünel imalatları ve tünel kalıcı kaplama imalatlarının devam ettiği vurgulandı.

EK FİNANSMAN İHTİYACI

Projenin devamı için ek finansmana ihtiyaç duyulduğu belirtilen yazıda, "Projenin tamamlanabilmesi amacıyla artan maliyetler gerekçesiyle ilave olunan 75 milyon euro ile birlikte toplamda 200 milyon euro + KDV + sigorta primi tutarında dış borçlanma yapılabilmesi hususu için işbu yazımızın belediye meclisine takdimini arz ederim" ifadeleri kullanıldı.

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından uygun görülen dış borçlanma talebi, Meclis'te yapılan oylamada oy birliğiyle kabul edildi.

İETT'NİN BORÇLANMA TALEBİ KABUL EDİLDİ

Meclis'te, İBB kuruluşu İETT'nin üretim yeri Türkiye olan otobüslerden alım yapılması şartıyla yeni otobüs alımlarında kullanılmak üzere 800 milyon lira tutarındaki iç borçlanma talebi ele alındı.

1kapak-011.jpg

Oylanan gündem maddesi, oy birliğiyle kabul edildi.

EYT İHTİYAÇLARI İÇİN BORÇLANMA

İBB ve 16 iştirak şirketinde çalışan ve emeklilikte yaşa takılanların (EYT) finansman ihtiyaçlarının karşılanması için 896 milyon liralık borçlanma talebi de kabul edildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN