Kamyonetiyle yol kenarındaki köpeği ezdi: 2 bin TL para cezası ile serbest

Yalova'da yabancı uyruklu A.H kamyonetiyle ilerlerken kamyoneti bir anda yol kenarındaki sokak köpeğinin üzerine sürdü. Kamyonetin altında kalan köpeğin patilerinde kırıklar oluşurken yabancı uyruklu vatandaş olay yerinden hızla uzaklaştı. Güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülenen olayda bölgedeki vatandaşların şikayeti sonrasında yabancı uyruklu A.H gözaltına alındı. 'Hayvan Kanununa Muhalefet' suçundan 2 bin 40 TL para cezasına çarptırılan A.H serbest bırakıldı.

Yalova'da yabancı uyruklu A.H'nin (22), kamyonetiyle yolunu değiştirerek, yerde yatan köpeği ezme anı, bölgedeki güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.

Yalova'da Altınova ilçesine bağlı Kaytazdere beldesinde meydana gelen olayda iddiaya göre yabancı uyruklu A.K. (22), kullandığı 34 RJ 9332 plakalı aracı ile ilerlerken, yol kenarındaki akaryakıt istasyonunda pompaların yakınında, gölgede yatan sokak köpeğini gördü. Bir anda şerit değiştiren A.H., kamyonetini köpeğin üzerine sürdü.

2 BİN TL PARA CEZASI İLE SERBEST

Yabancı uyruklu A.K köpeği yaralayıp olay yerinden hızla uzaklaşırken o anlar iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Bölgedeki vatandaşların şikayeti sonrasında jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınıp, ifadesinin ardından serbest bırakılan A.H.'ye 'Hayvan Kanununa Muhalefet' suçundan 2 bin 40 TL ceza uygulanırken istasyon çalışanları tarafından veteriner kliniğine götürülen köpeğin patilerinde kırıklar oluştuğu ve bu nedenle ameliyat edileceği öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

'HAYVANI KORUMAYA ALDIK'

Yalova Kaytazdere Sokak Hayvanları Dernek Başkan Yardımcısı Saliha Akdoğan, olayı öğrenince çok üzüldüklerini belirterek köpeğin koruma altına alındığını kaydetti.

Akdoğan şunları söyledi:

"Köpeği hemen koruma altına alıp gerekli kurum ve kuruluşlara şikayet dilekçemizi verdik. Halkanın en zayıf olanı hayvanlar, daha sonra çocuklar ve kadınlar. Hak olarak, kadın hakları, hayvan hakları, çocuk hakları diye ayrıştırmadan ele almış olsak, Kabahatler Kanunu dışında ceza kanununa tabi olarak bu kişinin bu suçun cezasını vermiş olması demektir. Ama maalesef şu an Kabahatler Kanunu içerisinde 2 bin küsur lira para cezasıyla bu suçu bertaraf edecektir. Bu da bizim zorumuza gidiyor, çünkü bu hayvanın şu anda kırıkları mevcut. Belki insana bağlı bir şekilde yaşayacak. Belki de hiç yaşayamayacak. En zayıf olan hayvanların bu şekilde yaşaması bizim zorumuza gidiyor. Gerekli yaptırımların kurum ve kuruluşların, yasa tasarısını hazırlayanların dikkatini çekerek, yaşam hakları çerçevesi içerisinde uygulanmasını talep ediyoruz"Yabancı uyruklu A.K köpeği yaralayıp olay yerinden hızla uzaklaşırken o anlar iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Bölgedeki vatandaşların şikayeti sonrasında jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınıp, ifadesinin ardından serbest bırakılan A.H.'ye 'Hayvan Kanununa Muhalefet' suçundan 2 bin 40 TL ceza uygulanırken istasyon çalışanları tarafından veteriner kliniğine götürülen köpeğin patilerinde kırıklar oluştuğu ve bu nedenle ameliyat edileceği öğrenildi.