Konteyner kente kapatma tebligatı: Önce depremzede şimdi hayatzede olduk

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve İzmir Bayraklı'daki konteyner kente getirilen depremzedelere 30 Eylül itibarıyla konteynerleri boşaltmaları için tebligat gönderildi. Kendilerine 12 aylık süre verildiği halde çıkarılmak istenen ve gidecek yerleri bulunmadıklarını iddia eden vatandaşlar duruma isyan ederek yetkililerden yardım talebinde bulundu.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından çeşitli zamanlarda İzmir’e getirilerek Bayraklı’daki AFAD Geçici Konaklama Merkezine yerleştirilen depremzedeler bugün ellerinde 'Yazımızı kışa çevirdiniz', 'Sesimizi duyan yok mu?', 'Önce depremzede şimdi hayatzede olduk' yazılı dövizlerle merkez önünde toplanarak açıklama yaptı

Geçen hafta konteyner kentten çıkmaları için verilen süre dolan depremzedelerden Semra Şaraldı, “Şu anda konteyner kentte bulunmaktayız. Ancak bize bir hafta önce çıkarılacağımızı söylediler. İnanın şok olduk. Nereye gideceğimizi bilemediğimiz için biz yine buraya geldik. Madem çıkarılacaktık niye bize böyle bu seçenek sunuldu? Şu anda devlet büyüklerinden, sayın valimizden, sayın yetkililerden yardım talep ediyoruz”

'BİZE 12 AYLIK SÜRE VERİLMİŞTİ'

Hatay’dan İzmir’e gelen Adnan Dünyagüzeli, “Çok mağduruz. Hiç gidecek bir yerimiz yok. Biz devletimizden yetkililerden sığınma talep ediyoruz. Barınma talep ediyoruz. Yani bize 12 aylık bir süre verildi. Fakat şu an 7-8 ayda bize çıkın kendi başınızın çaresine bakın diyorlar. Gelirimiz yok. Hepimiz burada mağdur durumdayız. Bu insanların gidecek bir yeri yok. Verecekleri 3 bin liralık kira yardımıyla burada ev tutulmaz. Bu şekilde yaşanılmaz yani. Bizim tek dileğimiz barınma istiyoruz” diye konuştu

'KİMSE BURAYA KÖK SALMAK İÇİN GELMEDİ'

Malatya’dan gelen ve 15 Mart tarihinde İzmir’deki konteyner kente ailesi ile yerleşen Orhan Balık, “Böyle alelacele bizim dışarı atılacağımız söylenmemişti bize. Bu anlamda gerçekten sadece biz değil buradaki İzmirli kardeşlerimiz de mağdurdur. Hiç kimse buraya kök salmak için gelmedi. Yani biz burada ille kalalım, burada kalıcı olalım diye bir kaygımız yok ama sosyal olan devlet bize bakmakla yükümlüdür. Barınma problemimizi çözmek yükümlüdür. Fazla bir şey talep etmiyoruz. Kaldığımız yer konteynerler, biz saraylarını da işgal etmiyoruz kimsenin. Bu anlamda bize duyarsız kalmaları, bizi görmezden gelmeleri, biz sanki farklı ucube bir kitleymişiz gibi davranmaları hoş bir durum değil" ifadelerini kullandı.

999.jpg

'BU VAHİM VE ACINASI BİR DURUMDUR'

Hala iş bulamadığını belirten Balık, "Ben keyfiyatla buraya yerleşmiş değilim. Burayı keyfiyatla işgal etmiş. Zoraki buraya konmuş değilim. Devlet depremden sonra bizi buraya aldık. Kaplarını açtı hayhay sağ olsunlar, var olsunlar. Ama şu anda yapmış oldukları bu güzelliğin üzerine bizi böyle kapı dışarı koymaları, evsiz barksız bırakmaları, işsiz güçsüz bırakmaları ne devlet onuruna ahlaksa yakışır ne de bizim milletin kültürüne yakışır. Bizler Suriyeli vatandaşlarımıza bile kapıyı açmış bir milletiz. Yani şu bu demeden, ayırt etmeden, mağdur olan kimse onun arkasında durmuşken bugün kendi asli vatandaşları olan bizler, depremzedeler yani bu durumda ise şu anda bu açıklamayı yapmak zorunda kalıyorsak bu gerçekten vahim ve acınası bir durumdur. Ben de isterim, bugün memleketimde olayım. Ben de isterim işimin gücümün başında olayım. Benim işim gücüm yok. Memlekette iş güç yok. Mecburiyetten çıktım buraya geldim. Hani istediğimiz gerçekten fazla bir şey değil. Verdikleri burada konteynerdir. Hakikaten söylüyorum yani saray talep etmiyoruz kimseden” dedi.

'GELİRİMİZ HİÇ YOK'

Engelli olan ve konteyner kentte oğluyla birlikte kaldığını söyleyen depremzede Ayhan Çetik, "Ben 2020 depremzedesiyim, engelliyim. Bizim tek isteğimiz ben bize dokunan herkese teşekkür. Bizim tek istediğimiz bize barınacak bir yer. Çünkü hiç gelirimiz yok. Hiç yok. Ben oğlum bipolar oğlumla ve köpeğimle yaşıyorum. Herkes beni tanıyor. Biz burada mağdur olanlarız. Evi olan gitsin, ayıklansın. Biz sadece hiç geliri olmayan, nereye gideceğimizi bilmeyen insanlarız”

GÖNDERİLEN TEBLİGAT

Öte yandan Bayraklı Geçici Konaklama Merkezi Yönetici Yardımcısı Şuayip Üner imzasıyla depremzedelere gönderilen tebligatta şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Konteyner Sakini, 30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen İzmir depreminden sonra kurulan Bayraklı Geçici Konaklama Merkezi 30.09.2023 tarihinde kapanacaktır. Bu nedenle konteynerinizi 30.09.2023 tarihi itibari ikinci bir yazışmaya mahal vermeden demirbaş eşyaları ile birlikte teslim ederek çıkış işlemlerinizi yaptırmanız gereklidir. Konteynerinizi size verilen süre içinde tahliye etmemeniz durumunda tahliye ile ilgili gerekli işlemler yönetim birimince gerçekleştirilecektir. İş bu belge tebligat olarak tarafınıza iletilmiştir.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN