Tarım fuarında çiftçilerden protesto: Ürettik aç kaldık, her şey pahalı emek ucuz

Tarım fuarında çiftçilerden protesto: Ürettik aç kaldık, her şey pahalı emek ucuz

Eskişehir'de düzenlenen tarım fuarında, bir grup çiftçi tarımsal girdi fiyatları ve maliyet artışlarını protesto etti. Ellerinde açıklamalı dövizler taşıyan grup, uzun süre düdük çalarken, bazı pankartlarında "Lütuf değil hakkımızı istiyoruz, ürettik aç kaldık, her şey pahalı emek ucuz" yazısı yer aldı.

Eskişehir'de düzenlenen tarım fuarının açılışında bir grup çiftçi, tarımsal girdi fiyatları ile maliyet artışlarını protesto etti. Fuara Eskişehir Valisi, CHP Eskişehir Milletvekili ve Ticaret Odası Başkanı gibi birçok protokol üyesi katıldı. Açılıştan sonra Vali ve beraberindekiler, fuar alanını gezdiler ve çiftçilerle sohbet ettiler.

Ancak, Vali ve protokol üyelerinin fuar salonundan ayrılmalarının ardından, ellerinde açıklamalı dövizler taşıyan grup pankartlar açıp, uzun süre düdük çaldı. "Lütuf değil hakkımızı istiyoruz, ürettik aç kaldık, her şey pahalı emek ucuz" yazılı dövizlerle tarımsal girdi fiyatlarındaki artışa dikkat çeken çiftçiler, protestolarına fuar alanında devam etti.

2-012.jpg

'LÜTUF DEĞİL, HAKKIMIZI İSTİYORUZ'

Protokolün fuar salonundan ayrılmasının ardından grup adına açıklama yapan Murat Kuşan, "Geçimini topraktan temin eden başta bizler olmak üzere, toplumun önemli bir kesiminin içine sürüklendiği ekonomik çıkmazın faturası, emeği ile geçinen kesimlerin sırtına sarılmak istenmektedir. TMO'nun geçtiğimiz yıllarda ucuz ekmek ürettirmek bahanesiyle sanayici özelinde uyguladığı sübvansiyonun Hazine'ye maliyeti milyarları aşmaktadır" şeklinde konuştu.

3-007.jpg

Çiftçiden esirgenen kaynakların, konu sanayici olduğunda rahatlıkla kullanıldığını dile getiren Kuşan, konuşmalarına şu sözlerle devam etti:

"Plansız, sorumsuz, vicdansız ithalat politikaları ve tarımsal girdi fiyatlarının aşırı yükselişi, yerli üreticinin yaşadığı dar boğazın sebeplerinden biridir. Dünyada tarımsal emtia fiyatları gerilerken, bir de üzerine vergisiz ve kotasız uygulanan ithalat politikaları ve yüksek enflasyon yerli üreticiyi çaresiz bırakmıştır. 12 aylık tarımsal girdi enflasyonu yüzde 76,36 iken, mısır üreticisine reva görülen yüzde 5,3'lük zam kararı bir hezeyandır. TÜİK verilerine göre; yalnızca 2023 ağustos ayında bile margarin yüzde 23,5, ekmek yüzde 18,5, tereyağı yüzde 15,8, yumurta yüzde 15, peynir yüzde 12,5, şeker yüzde 8,9, şebeke suyu yüzde 7,4, un yüzde 7,3 ve çay yüzde 7 zamlandı. Çiftçi, dayanma direncini kaybetti. Telafisi olmayan, uzun yıllar çiftçiyi mağdur edecek bu yanlıştan acele dönün. Bu memleketin hayrınadır. Bizler ürettiğimiz için cezalandırılmak istemiyoruz. Lütuf değil; hakkımızı istiyoruz."

4-005.jpg

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri fuar alanında geniş güvenlik önlemleri alırken, grup açıklamanın ardından bölgeyi terk etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN