Türkiye Ormancılar Derneği ile işbirliği yapılacak

Türkiye Ormancılar Derneği ile işbirliği yapılacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi “Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını” olarak kayıtlara geçen Manavgat yangınının ardından yeşillendirme çalışmalarına devam ederken, yangınlar ile ilgili eğitim, çevresel bilinçlendirme konusunda da önemli bir işbirliğine imza attı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Ormancılar Derneği arasında ormanlık alanları korumak ve çoğaltmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara arasında yangın, diğer doğal afetler ve doğal sürecinde zarar görmüş karbon yutak alanlarının yenilenmesine destek olmak; yangın olasılığı yüksek Antalya’da orman ve diğer açık alan yangınları ile ilgili eğitim, çevresel bilinçlendirme yaparak önleyici tedbirler alınması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

EĞİTİM VE BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMASI

İmza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Ormanlık alanlarımızı korumak ve çoğaltmak amacıyla işbirliği protokolü imzalıyoruz. Bu protokol ile yangın, diğer doğal afetler ve doğal sürecinde zarar görmüş karbon yutak alanlarının yenilenmesine destek olmak; yangın olasılığı yüksek Antalya’da orman ve diğer açık alan yangınları ile ilgili eğitim, çevresel bilinçlendirme yaparak önleyici tedbirler alınması amaçlanmıştır. Ormanların madenciliğe, betona, ranta karşı sürekli savunmada olduğu böyle bir dönemde asıl zenginliğin ağaçlarımız olduğunun bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI SÜRECEK

Antalya’nın yüzölçümüne göre yüzde 56 ormanlık alanı ile Türkiye’nin en geniş ormanlık alanına sahip kent olduğuna dikkat çeken Başkan Böcek, “Kentin akciğeri olan ormanlar bizler için büyük önem taşıyor. Manavgat Orman yangınında maalesef büyük kayıplar verdik. Can kayıplarımızın yanı sıra 60 bin hektarlık alan yani 84 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alanımız da zarar gördü. O günlerde nasıl söndürmek için mücadele verdiysek sonrasında da yeşillendirmek için mücadele etmeye devam ediyoruz. Türk Eğitim Derneği - TED, Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu TARIMKON, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yaparak ormanlara, orman köylülerine ve yeşil alanlarımızda ağaçlandırma çalışmaları yaptık. 1 milyonun üzerinde ağaç diktik.” diye konuştu.

ASIL ZENGİNLİĞİMİZ AĞAÇLARIMIZ

Başkan Böcek sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye Ormancılar Derneğinin Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara ve yönetimi ile ormanlık alanlarımızı korumak ve çoğaltmak amacıyla işbirliği protokolü imzalıyoruz. 1924 yılında Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kurulmuş, kamu yararına çalışan ve yaklaşık 1700 üyeye sahip köklü ve büyük bir sivil toplum kuruluşunun bilgi ve tecrübeleri ile güzel çalışmalar yürüteceğimize inanıyorum. 21 Mart Dünya Ormancılık gününde, Zeytinpark’ta, Türkiye Ormancılar Derneği ile depremde zarar gören 11 ilimiz başta olmak üzere 81 ilimiz adına ağaç diktik. Hazırladığımız “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” kapsamında, 2030 yılına kadar %40 karbon azaltımı ve 2050’de Sıfır Karbon hedefimiz doğrultusunda ağaçlandırma çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ormanların madenciliğe, betona, ranta karşı sürekli savunmada olduğu böyle bir dönemde asıl zenginliğin ağaçlarımız olduğunun bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz.

BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR

Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara da Başkan Muhittin Böcek’e gösterdiği duyarlılık için teşekkür etti. Sivil toplum Örgütü olarak toplumu bilinçlendirme yönündeki çabalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Özkara, “Orman yangınlarında başarılı olmanın yolu yangın anındaki mücadeleden geçmiyor. Önemli olan yangın öncesi çalışmalardır. Bütün gelişmiş ülkelerin hedefi yangın öncesi toplumu bilinçlendirmektir. Yapacağımız bu çalışmayla belediyemizin çok tecrübeli İtfaiye teşkilatı var. Biz de açık alan yangınları konusundaki tecrübemizi birleştirerek ulusal anlamdaki bir işbirliğini Türkiye’ye örnek olacak şekilde ortaya koyacağız. Çok olağanüstü koşullar nedeniyle sel baskınları eskisi gibi değil, orman yangınları eskisi gibi değil. Daha büyük mega yangınlara, mega afetlere can ve mal kayıplarına dönüşüyor. Yerelden de destek verilerek bu sürecin tamamlanması lazım. Biz köprü olmak ve bu işi hep birlikte başarmak istiyoruz.” dedi. Konuşmaların ardından, Başkan Böcek ve Başkan Özkara protokolü imza altına aldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN