Türkiye’de bir ilk! Çöpten elde edilen enerjiyle üretiyorlar, dünyaya satıyorlar: Hollanda, Almanya, İtalya resmen müptelası

Türkiye’de bir ilk! Çöpten elde edilen enerjiyle üretiyorlar, dünyaya satıyorlar: Hollanda, Almanya, İtalya resmen müptelası

Sivas Belediyesi tarafından başlatılan o proje Türkiye’de ilk. Proje kapsamında çöpten elde edilen enerjiyle üretiliyor, dünyaya satılıyor. Öyle ki Hollanda, Almanya, İtalya resmen müptelası olmuş durumda…

Sivas Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda yapılan proje, çevreye ve ekonomiye katkıda bulunuyor. Düzenli depolamadan elde edilen metan gazıyla saate 2.400 kilovatsaat enerji üretimi yapan tesisin yanına 50 dönümlük alanda kurulan Hollanda usulü modern topraksız cam serada salkım domates yetiştiriliyor.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, AA muhabirine seralardaki en büyük maliyetin ısınma enerjisi olduğunu, enerjinin büyük bölümünün çöp ayrıştırması sonrasında çıkan gazdan karşılandığını belirterek, "Isıtma maliyetlerimiz neredeyse yarı yarıya düşüyor. Bu da ekolojik bir sera olmasını sağlıyor. Hem de boşa gidecek ısının, enerjinin doğaya kazandırılması ve gıdaya dönüştürülmesi ekonomiye katkı sağlıyor." dedi.

sivas-1.jpg

30 BİN HANENİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK ÜRETİME SAHİP

Bilgin, şehirdeki çöplerin katı atık deposunda toplandığını oradan da ekonomiye kazandırılacak bölümlerin ayrıştırıldığını aktardı. Diğerlerinin ise çöp olarak depolandıktan sonra enerji üretimi yapıldığını söyleyen Bilgin, "Bunun neticesinde daha önceden orada yaklaşık 30 bin haneye yetecek kadar bir elektrik üretimi faaliyete geçmişti ve devam ediyor." İfadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’DE İLK

Seranın özellikleriyle ilgili bilgi veren ve projenin koordinatörlüğünü yapan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Görevlisi Volkan Yörük ise seranın, 40 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 50 bin metrekare üzerine kurulduğunu dile getirdi. Yörük, "Hollanda tipi dediğimiz modern seracılık yöntemlerinin kullanıldığı cam bir sera. Bu seranın bir özeliği de Türkiye'de ilk olması ve çöpten çıkan atık enerji, baca gazı ve ceket suyunun kullanıldığı tek seradır. Sivas gibi bir yerde böyle bir seranın kullanılması gerçekten üretim maliyetleri açısından önemli bir noktaydı. Bunun projesini Türkiye'de ilk kez yaptık ve şu anda da çalışıyor." Şeklinde konuştu.

sivas-2.jpg

YILLIK ÜRETİM HEDEFİ 2.500 TON

Serada ilk hasadı tamamladıklarını aktaran Yörük, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada iyi tarım yöntemleri uyguladığımız için hiçbir kimyasal ürün kullanmıyoruz. Onun için de bunun Avrupa pazarında çok değerli bir yeri var. Şu anda Hollanda, Almanya ve İtalya gibi ülkelere Sivas'tan domates gidiyor. Burada çöpten çıkan atık enerji gıdaya çevrilmiş durumda. Ülkemizde ve dünyada gıda giderek krize dönüşmekte. Gıda üretimini yapan firmalar çok şanslı olacak. Biz de böyle bir ilke imza atığımız için çok mutluyuz. Burada yıllık yaklaşık 2 bin ile 2 bin 500 ton arasında üretim almayı hedefliyoruz. Seramızda yüzde 95'i kadın olmak üzere şu anda 55 kişi çalışıyor. Dışarıda da çalışan arkadaşlarımız var."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN