Yenimahalle’nin Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı hazır

Yenimahalle’nin Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı hazır

Küresel manada 12 binin üzerinde ve Türkiye’de de elliyi aşkın belediyenin imzacı olduğu Küresel Belediye Başkanları Sözleşmesine 2019 yılında gönüllülük esasıyla katılım sağlayan Yenimahalle Belediyesi, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nı (SECAP) hazırladı.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından hazırlanan Eylem Planı çerçevesinde Yenimahalle’de atılacak adımların masaya yatırıldığı toplantıya Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da başkanlık etti.

Toplantıda, Yenimahalle ölçeğinde sera gazı salınımının en aza indirilmesi ve öncelikle belediye hizmet alanlarında yapılabilecek iyileştirme; Sera gazlarının ilçede 2030 yılına kadar yüzde 40 azaltılması, 2050 yılında ise karbon nötr bir şehir olmak için gerekli tedbirlerin orta ve uzun vadedeki uygulamaları, azaltım ve uyum eylemleri tüm detaylarıyla görüşüldü.

Uygulamalar başlıyor

SECAP’ı Ankara’da ilk hazırlayan belediye olduklarını hatırlatan Yenimahalle Belediye Başkan Fethi Yaşar, “Ülkemizde de dünyada da koşullar enerjinin ulaşılamayacak kadar pahalı olacağını gösteriyor. Petrol, doğalgaz gibi enerji kaynakları olmayan ülkemizin hem kendimize ait olması hem de sağlıklı olan doğal enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini gösteriyor. Gerek elektrik gerek su tasarrufu gerekse sera gazı salınımının en aza indirgenmesi konularında bir yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Yenimahalleliler için enerji verimliliği masası

5 pazaryerinin üzerinin güneş enerji panelleriyle kapatıldığını vurgulayan Yaşar “Diğer pazaryerlerimizi de aynı şekilde düzenleyeceğiz. Belediyemiz bünyesinde Enerji Masası kuracağız. Meslek odalarının ve ilgili üniversite bölümlerinin katkılarıyla oluşturulacak enerji verimliliği masaları, talep eden vatandaşların şartlarına yönelik enerji tasarrufu için yapılabilecek eylemleri sunacak. Yapacağımız yeni kreşlerimizi ekolojik kreşler olarak projelendireceğiz. Yeni hizmet araçlarımızı alırken elektrikli araçlar tercih edeceğiz. Bölgemizde elektrikli araç kullanımını teşvik amacıyla şarj istasyonları kurulması için gerekli çalışmaları başlatacağız. İlçe genelinde fiziki şartları uygun olan parklarımızda bostanlar kurarak uygulamalı eğitimler vereceğiz. Su tasarrufu için de Gri su ve yağmur suyu hasadı projelerini en kısa zamanda hizmet binalarımızda uygulanabilir hale getireceğiz” diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN