Süper Lig yeni sezon galibiyet primi ne kadar? Süper Lig yeni sezon galibiyet ve beraberlik ödemeleri

Süper Lig yeni sezon galibiyet primi ne kadar? Süper Lig yeni sezon galibiyet ve beraberlik ödemeleri

Süper Lig takımlarının en önemli kazanç elde ettiği alanlardan biri de yeni sezonda yayın gelirleri olacak. Yayın bedellerin de geçen seneye bakarak düşüş yaşandı lakin Anadolu kulüpleri için var olan ücret oldukça önemli seviyede. Yayıncı kuruluşla gerçekleştirilen anlaşma kapsamında 2022-2023 sezonunda kulüplere 2 milyar 200 milyon TL dağıtılacak. İşte detaylar...

Bu yıl belirlenen yayın gelirleri ile takımların kazanacakları miktarlar da belli oldu. azançlar bazı koşullara göre değişiklik gösterirken Anadolu takımları için bu sayılar iyi birer motivasyon olacak. Bunun yanı sıra ligin en çok şampiyon olan takımları için beklentiler karşılık bulamayacak. İşte konuya ilişkin detaylar...

Her sezon elde edilen yayın gelirlerinden TFF'ye ve alt liglere pay ayrıldıktan sonra kalan %37'lik miktar ise takımlara eşit bir şekilde dağıtılıyor. Bu doğrultuda ligde yer alan 19 takıma, takım başına 33 milyon 416 bin TL düşüyor.

Galibiyet ödülü 2.3 milyon TL

Yayından elde edilen gelirlerin %46'lık dilimi performansa göre paylaştırılmaktadır. Bu kapsamda takımlar aldıkları her galibiyette 2 milyon 300 TL'yi kasalarına ekleyecek. Beraberlik olduğu takdirde pay yarıya düşecek.

Geçmişte elde edilen her şampiyonluk ödülü 2.86 milyon TL

Geçen senelerde şampiyonluğa erişen takımlara ise yayın gelirinden %11'lik bir kısım ayrılacak. Bu sayede her takım şampiyonluğu için 2 milyon 860 TL ödül alacak.

süper lig yayın kazancı

Yeni sezonun şampiyonluk ödülü 33.2 milyon TL

Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra yayından elde edilen gelirin %6'sı yeni sezonda ilk altı sıraya yerleşen takımlara dağıtılacak.

Şampiyon olan takım ise 33 milyon 200 bin TL gelir elde edecek.

Lig ikincisinin 26,5 milyon lira alacağı sezonda, üçüncü takım 19,9 milyon lira, dördüncü takım 13,2 milyon lira, beşinci takım 6,6 milyon lira ve altıncı takım da 3,3 milyon lirayla ödüllendirilecek.

Şampiyon takım toplamda 7-11 milyon avro kazanacak

Bu sezon tüm takımlar 36 maça çıkacak.

Şampiyon olan takımın 30 maçta galip geldiğini düşünürsek yapılan hesaplamalar kapsamında toplamda 7 ila 11 milyon avro kazanç sağlanacak. Geçtiğimiz 5 sezonun galibiyet ortalaması 27'dir. Aradaki 4 milyonluk sapmanın nedeni ise yayın gelirinden elde edilen şampiyonluk payıdır.

Galatasaray'ın geçtiği sezonlarda 22 lig şampiyonluğu bulunuyor. Eğer ki önümüzdeki sezonda 30 maçta galip gelir ve şampiyonluğa hak kazanırsa 198 milyon TL kazanç sağlayacak. Bu gelirin şuan ki döviz kurundaki karşılığı 10.8 milyon avrodur. Bunun yanı sıra yapılan hesaplamalar kapsamında Fenerbahçe 10,38 milyon avro, Beşiktaş 9,9 milyon avro, Trabzonspor da 8,5 milyon avro kazanabilir.

Eğer ki daha önce hiç lig şampiyonu olmamış bir takım şampiyon olursa kazanacağı miktar 7.4 avrodur.

Anadolu takımları için yüksek olan bu rakamlar dört büyükler için maalesef ki beklentinin altında kalmıştır. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN