Alan adında ".tr" dönemi başladı

Alan adında ".tr" dönemi başladı

Türkiye'de artık sadece ".tr" uzantılı alan adları tahsis edilecek. BTK'nın kararıyla internet alan adı alma ücreti 150 lira, yenileme ücreti ise 100 lira olarak belirlendi. Yeni ücretler bugünden itibaren uygulanmaya başlandı.

Türkiye'de yıllardır tahsisi yapılan "gov.tr", "com.tr" gibi alan adlarından sonra artık sadece ".tr" yapısındaki alan adları tahsis edilecek. BTK'nın kararı ile internet alan adı alma ücreti 150 lira, yenileme ücreti ise 100 lira olarak belirlendi. Yeni ücretler bugünden itibaren uygulanmaya başlandı.

ODTÜ tarafından 1991 yılından bu yana ".tr" alan adları yönetimi yapılmaktaydı. Ancak çıkarılan 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile alan adlarının tahsisini yapacak kurum veya kuruluşun tespiti ile alan adı yönetimine ilişkin usul ve esasların Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenmesi düzenlendi. Böylece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan "İnternet Alan Adları Yönetmeliği" 7 Kasım 2010'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle ".tr" uzantılı alan adlarının tahsisine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi yetkisi ve görevi BTK'ye verildi.

BTK ve ODTÜ'nün IANA/ICANN'e devir onayı için yaptığı ortak başvuru ise 3 Mayıs 2019'da onaylandı. Bu görev kapsamında BTK bünyesinde TRABİS (.TR Ağ Bilgi Sistemi) 14 Eylül 2022'de faaliyete geçti. TRABİS'in geliştirilmesi kapsamında Resmi Gazete'de 10 Haziran 2023'te İnternet Alan Adları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile alan adları yönetimine dair ihtiyaç duyulan bazı güncellemeler BTK tarafından yapıldı.

BUGÜNDEN İTİBAREN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Kurul kararı ile düzenlenen ".a.tr" yapısındaki alan adlarının ilk tahsis işlemleri ile bu süreçte uygulanacak hususlara ilişkin usul ve esaslar, bugünden itibaren yürürlüğe girdi. İlk tahsis işlemlerinde, sırasıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait kuruluşların yürürlük tarihinde tahsisli olan alan adlarına öncelik verilecek. "a.tr" yapısındaki internet alan adları için ilk tahsis işlemlerinde TRABİS tarafından, "a.gov.tr", "a.edu.tr", "a.tsk.tr", "a.bel.tr", "a.pol.tr", "a.k12.tr" ücretsiz tahsis yapılacak.

Ardından kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşları, kamuya yararlı dernek ve vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve işçi veya işveren meslek kuruluşlarına mevcut kullandıkları “org.tr” uzantılı alan adları başvurularına istinaden belgeli tahsis edilecek. Bu sürecin tamamlanması akabinde "com.tr, net.tr" gibi diğer uzantılara da mevcut alan adlarının "a.tr"lerini alabilmeleri için öncelik verilecek.

BTK kararı ile birlikte internet alan adları alma ücreti 150 lira, yenileme ücreti ise 100 lira olarak belirlendi. Yeni ücretlerin bugünden itibaren uygulanmaya başlandığı açıklandı.

"İLK GELEN İLK ALIR" KURALI UYGULANACAK

Türkiye'de ".tr" uzantılı alan adlarına ilişkin işlemler için yeni düzenlemeler yapıldı. "a.tr" yapısındaki alan adları için ücret alınmayacak ve "gov.tr, edu.tr, tsk.tr, bel.tr ve k12.tr" alan adları ücretsiz tahsis edilecek. Diğer uzantılar için ise önceliklendirme esnasında 150 lira talep edilecek ve önceliklendirme tamamlandığında "a.tr" yapısındaki alan adlarının ücreti 100 lira olacak. Bu fiyatlar, TRABİS tarafından kayıt kuruluşlarından talep edilecek.

Türkiye'de 2023 yılı birinci çeyrek itibarıyla TRABİS kayıtlarında 1 milyona yakın ".tr" uzantılı site yer alıyor. En büyük pay 862 bin 775 ile "com.tr" uzantılı internet sitelerine ait. Bu sitelerin yüzde 79,32'si Türkiye'de barındırılırken, yüzde 7,91'i Amerika, yüzde 6,11'i Almanya, yüzde 2,74'ü Hollanda, yüzde 1,57'si Fransa, yüzde 0,55'i Birleşik Krallık ve yüzde 1,79'u diğer ülkelerde barındırılıyor.

TRABİS'ten alan adı talebinde bulunarak ".tr" uzantılı alan adlarını tahsis edebilecek olan kayıt kuruluşları, "İlk gelen ilk alır" kuralına uyacaklar. Farklı fiyatlandırma uygulaması yapabilen kayıt kuruluşları, diğer uzantılardan öncelikli olarak "gov.tr, edu.tr, tsk.tr, bel.tr ve k12.tr" alan adları için üretilecek alan adları ücretsiz tahsis edilecek. Diğer uzantılar için önceliklendirme esnasında 150 lira talep edilecek, önceliklendirme tamamlandığında "a.tr" yapısındaki alan adlarının ücreti 100 lira olacak. Bu ücretler TRABİS tarafından kayıt kuruluşlarından talep edilecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN