iPhone 14 Pro Max'i 9 bin TL'ye ucuza satın alın! Dikkat: Sadece yılbaşına kadar geçerli!

iPhone 14 Pro Max'i 9 bin TL'ye ucuza satın alın! Dikkat: Sadece yılbaşına kadar geçerli!

Ülkemizde iPhone 14 modellerinin 50 bin TL'leri geçmesiyle vatandaşlar pasaportsuz gidilebilen Gürcistan'a 'iPhone turizmi'ne başladı. 2023 yılına kadar Gürcistan'dan iPhone satın almak yol parasına rağmen 9-10 bin TL ucuza geliyor. Fakat 1 Ocak 2023'ten itibaren yurt dışından getirilen telefonlardan alınan pasaport kayıt ücretinin yüzde 123 artmasından dolayı Gürcistan'dan iPhone almanın avantajı kalmayacak. İşte, Gürcistan'dan iPhone almanın maliyeti...

Yüksek vergiler, yüksek enflasyon ve küresel çapta yaşanan çip kriziyle beraber ülkemizde elektronik eşyalara gelen fahiş zamlardan en çok etkilenen Apple'ın iPhone modelleri oldu.

Apple'ın 2022 yılında piyasaya çıkardığı son modeli iPhone 14'ün fiyatları 30 bin TL ile 57 bin TL arasında değişiyor. Birkaç yıl öncesinin ikinci el otomobil fiyatına yaklaşan iPhone 14 almak isteyen vatandaşlar, çareyi pasaportsuz gidilebilen Gürcistan'a seyahat etmekte buldu. Zira Gürcistan'a günübirlik gidip iPhone 14 satın almak, Türkiye'de satın almaktan daha ucuza mâl oluyor.

iphone-14-fiyatlari.jpg

GÜRCİSTAN'DAN iPHONE NASIL ALINIR?

Radyo Sputnik'te Atilla Güner ile Akşam Postası muhabiri Arda Acaröz, Gürcistan'a giderek iPhone 14 satın aldı ve bu süreci canlı yayında anlattı. Acaröz'ün anlatımıyla Gürcistan'dan iPhone 14 almaya giderken akılda bulunması gerekenler şöyle:

Öncelikle yurt dışı çıkış harcınızı yatırın. Ardından giriş için doldurmanız gereken formu alın fakat bunun için iki saate yakın sıra beklemeniz gerekebilir.

Bilgilerinizin olduğu bu kağıdı ülkeye dönene kadar iyi saklamanız gerekiyor. Sonrasında Gürcistan pasaport kontrol tarafına geçiyorsunuz ve sıranın size gelmesi burada da iki saati buluyor.

gurcistandan-iphone-almak.jpg

Gürcistan'a geçtikten sonra başkent Batum'a gitmek için hem taksiler var, hem de minibüsler. Taksiler 28 Lari'ye (200 TL), minibüsler ise 2 Lari'ye (14 TL) götürüyor.

Yurt dışından getirttiğiniz telefonun pasaport kayıt ücreti yıl sonuna kadar 2 bin 732 TL, yıl başından itibaren ise 6 bin 91 TL olacak.

Yurt dışından bir tanıdığınız telefon getirdiğinde kullanabilmeniz için öncelikle bir başka ülkeye giriş-çıkış yapmanız gerekiyor.

Gürcistan'a pasaportun yanı sıra kimlikle de gidilebildiği için vatandaşlar bu yolu daha çok tercih ediyor.

gurcistandan-iphone-getirtmek.jpg

GÜRCİSTAN'DAN iPHONE SATIN ALMAK UCUZ MU?

Türkiye'de iPhone 14 Pro Max 256 GB bir cihaza sahip olmak isterseniz Apple'ın resmi sitesindeki fiyatı 46 bin 600 TL. Gürcistan'da ise 37 bin 800 TL. Geçen hafta fiyat 33 bin TL'ydi.

Bu fiyat üzerinden yüzde 11'ini vergi indirimi ile geri alabiliyorsunuz. Bu indirim de 4 bin 158 TL size kazanç sağlıyor.

Cihazı aldığınız yerde satıcının 'tax free' için formu doldurduğundan emin olun yoksa Sarp Sınır Kapısı'nda size geri ödeme yapmazlar.

gurcistanda-iphone-fiyati-ne-kadar.jpg

Tekrar minibüsle Sarp Sınır Kapısı'na geldiğinizde uzunca bir kuyrukla karşılaşıyorsunuz ki bu hem memlekete dönüş, hem de vergi iadesi sırası.

Eğer vergi indirimini almayı planlıyorsanız dönüş uçağınızın saatini ona göre ayarlamanız gerekiyor çünkü sıranın size gelmesi yaklaşık olarak 4 saat sürüyor. Gürcistan, Türkiye'den bir saat ileride.

Türkiye'den Gürcistan'a gitmek isterseniz işlemler sırasında çok vakit kaybı olacağı için uçak biletinizi erken saatlerde almanız mantıklı olacak. Erken saatlerdeki uçak biletlerinin fiyatı da daha makul.

gurcistandan-iphone-nasil-alinir.jpg

YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONUN IMEI KAYDI NASIL YAPILIR?

gurcistanda-iphone-nerede-satiliyor.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN