Sigaraya rekor zam: Bir paket sigara benzinle yarışıyor!

Sigaraya rekor zam: Bir paket sigara benzinle yarışıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aksi yönde karar almadığı sürece sigara fiyatlarında otomatiğe bağlanmış ÖTV artışının olacağını aktaran vergi uzmanı Ozan Bingöl, bir paket sigara fiyatının yüzde 25-30 bandında artacağını söyledi. İşte, 2023 zamlı sigara fiyatları...

Her yılın başında özel tüketim vergisine (ÖTV) yüzde 25-30 aralığında zam yapılıyor. Dolayısıyla ÖTV alınan ürünlerin fiyatı da aynı oranda zamlanıyor. ÖTV'nin haricinde ürünlere yıllık zam da eklenince fiyat katlanıyor.

sigaraya-ne-kadar-zam-geldi.jpg

SİGARAYA REKOR ZAM!

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, vergiyedair.com'da yazdığı köşe yazısında 2023'ün ilk zam haberini duyurdu.

Bingöl, tütün ürünleri üzerinden alınan maktu/asgari maktu ÖTV tutarlarının altı ayda bir ÜFE oranları dikkate alınarak otomatik arttığını hatırlattı.

Buna göre, bugün 30 TL'den satılan bir sigara paketinin 2023 yılındaki fiyatı 39-40 TL'ye yükselecek.

ÖTV ALINAN TÜM ÜRÜNLERE YÜZDE 25-30 ZAM

Artışın olmaması için Cumhurbaşkanının 'artış olmayacağı' yönünde karar alması gerektiğini söyleyen Bingöl, aksi durumda, "3 Ocak 2023 sabah 10.00'da TÜİK'in ÜFE rakamlarını açıklaması ile birlikte tütün ürünleri üzerindeki maktu ve ek maktu vergiler 2022-Temmuz-Aralık dönemi Yİ-ÜFE artışı oranında otomatik bir şekilde artacak. Böylece tütün ürünlerinde yüzde 25-30 oranında bir artış göreceğiz" dedi.

ozan-bingol-kimdir-kac-yasinda-nereli.jpg
Ozan Bingöl

"CUMHURBAŞKANI KARARI 'ÖTV' ARTIŞINI BELİRLİYOR"

Ozan Bingöl'ün "Otomatiğe bağlı vergi artışı... Böylesi ancak bizde olur" başlıklı köşe yazısında vergi sistemine dair işleyişi anlatarak ÖTV artışına dair şu bilgileri aktardı:

Vergi sistemimizde garip bir işleyiş vardır. Ödeyeceğimiz vergilerde yeniden değerleme oranı küsuratı ile birlikte dikkate alınarak hesaplanırken, vergi dilimlerinde, yemek istisnasında ve benzeri yüzde 5'e kadar olan kesirler silinir.

Örneğin, beyannamedeki damga vergisinde kuruşu kuruşuna bir artış olur. Ama vergi dilimleri her yıl kırpılır, gizli vergi zammına dönüşür. Alkol ve tütün ürünlerinde de aksi yönde CB kararı alınmadığı sürece otomatiğe bağlanmış ÖTV artışı söz konusudur. Bu artış da alkol ve tütün ürünlerinin ÖTV'sinde yüzde 25-30 oranında olacaktır.

Alkollü içecekler ve tütün ürünleri üzerinden alınan maktu/asgari maktu ÖTV tutarları, ÖTV Kanununun 12. maddesinin 3. fıkrası uyarınca altı ayda bir ÜFE oranları dikkate alınarak otomatik olarak artıyor. Bu artışın olmaması için Cumhurbaşkanının artış olmayacağı yönünde bir karar alması ve bunun Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor.

Dolayısıyla Cumhurbaşkanı tarafından bu yönde bir karar alınmadığı takdirde 3 Ocak 2023 sabah 10.00'da TÜİK'in ÜFE rakamlarını açıklaması ile birlikte alkollü içecek ve tütün ürünleri üzerindeki maktu ve ek maktu vergiler 2022-Temmuz-Aralık dönemi Yİ-ÜFE artışı oranında otomatik bir şekilde artacak.

YAZININ TAMAMI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN