Otomotivde ÖTV indiriminde yeni gelişme! Beklenen açıklama Bakan Nebati'den geldi

Otomotivde ÖTV indiriminde yeni gelişme! Beklenen açıklama Bakan Nebati'den geldi

Otomotiv sektöründe ÖTV indirimi beklentisi devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Döviz ve enflasyonun yükselmesiyle fahiş oranda zamlanan sıfır araçların, ÖTV indirimiyle bir nebze olsun fiyatlarını düşürerek piyasanın hareketlenmesi öngörülüyor. İşte, araçlarda ÖTV indiriminde son durum...

Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi'nin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gazetecilere enflasyon ve bütçe performansından dış ekonomik ilişkilere kadar birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu.

nureddin-nebati-otomotiv-otv-indirimi-1.jpg

"ENFLASYON HARİCİNDE HEDEFLERİMİZİN İLERİSİNDEYİZ"

Bakan Nebati, 2023 Haziran ayında gerçekleşecek seçimlere rağmen Türkiye'nin bütçe disiplininden asla taviz vermeyeceğini ve bütçe açığının milli gelire oranı için hedeflenen yüzde 3,4'ten daha iyi performansla yılı kapatmayı beklediklerini söyledi.

Türkiye Ekonomi Modeli doğrultusunda bir yıllık performansa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nebati, "Enflasyon haricinde hedeflerimizin ötesindeyiz. Bizi bir tek yoran enflasyon. Bu ay inşallah yıl sonundaki enflasyon hedefimiz olan yüzde 65 bandında yılı kapatmış olacağız" dedi.

Enerji fiyatlarında yaşanan düşüşe dikkat çeken Bakan Nebati, "Konteyner maliyetlerinin normalleşmeye doğru gidiyor olması, beklentilerin kırılması ve döviz fiyatlarındaki oynaklığın en aza indiği bir ortamda enflasyonla ilgili beklentimiz önümüzdeki yıl hızlı bir şekilde aşağı yönlü bir seyir izlemesi" diye konuştu.

nureddin-nebati-otomotiv-otv-indirimi-3.jpg

"KONUT PİYASASINDA MANİPÜLASYONA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Gayrimenkule yönelik özgün bir modelin ayrıntılarını önümüzdeki dönemde paylaşacaklarını söyleyen Bakan Nebati, çalışmaların özellikle orta ve alt gelirli kesimin konuta erişimine yönelik bir destek üzerine olduğunu belirtti.

Bir önceki konut kredisinde 105 bin mükellefi inceleyerek gereğini yaptıklarını söyleyen Nebati, "Buradaki çalışmamızı neticelendirmeden önce gayrimenkul piyasasını tamamen mercek altına aldık. Herhangi bir spekülatif veya manipülatif işlem yapan olursa tamamının bilgileri, kayıtları takibimizdedir. Çok sıkı takip ettik. Manipülasyona asla izin vermeyeceğiz. Herkesin verilerini izliyoruz" dedi.

nureddin-nebati-otomotiv-otv-indirimi-2.jpg

"EYT'DE GEREKEN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, "EYT ile ilgili Çalışma Bakanlığımızla görüşmelerimizi yaptık. Bütçe tarafında güçlü olacağız. Bizim tarafımızda hangi tür destek gerekiyorsa vermeye, üretimin etkilenmemesi için de ilgili adımları atmaya hazırız" dedi.

"KKM'NİN ÜLKEYE KATKISI, MALİYETİNDEN FAZLA"

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarındaki sürenin 2023 sonuna kadar uzatıldığını hatırlatan Nebati, "KKM finansal araçların önemli bir parçası. Mevduattaki miktar son iki aydır yatay bir şekilde devam ediyor. İzah ettiğimiz gibi ülkeye katkısı maliyetinden çok daha fazla. Hazine'ye 91,6 milyar liralık bir maliyeti var ama son iki aydır döviz kurlarındaki volatilitenin azalmasıyla da bu konuda hazineye gelen bir yük yok. En önemli katkısı da yüzde 70'lere kadar çıkan döviz ağırlığının yüzde 50'nin altına gelmiş olması. Bu hakikaten bir başarı göstergesi" dedi.

nureddin-nebati-otomotiv-otv-indirimi-4.jpg

KAYIT DIŞINA KARŞI SIKI ÖNLEMLER

Bakan Nebati, yılda ortalama 200-250 bin civarında inceleme, denetim yapılırken bu yıl bir milyonu aştıklarını söyledi.

Kayıt dışıyla mücadele ile ilgili de konuşan Bakan Nebati, "Gelir İdaresi Başkanlığı'mızın yaklaşık 1,5 milyar liralık teknolojik altyapısını yenileyecek adımlar atıyoruz. Kayıt dışıyla hayatını idame ettiren tüm kesimlere sesleneyim. Az vaktiniz kaldı. İlgili adımlarımızı atıyoruz" ifadelerini kullandı.

OTOMOTİVDE ÖTV İNDİRİMİ OLACAK MI?

Otomotiv sektöründe Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) yönelik indirim beklentisi canlılığını korurken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, otomotivde şu aşamada bir ÖTV indiriminin gündemde olmadığını, bakanlık olarak da böyle bir çalışma yapmadıklarını söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN