Yemek kartı kullananları üzen haber: Artık kullanılamayacak!

Yemek kartı kullananları üzen haber: Artık kullanılamayacak!

Yemek kartları market alışverişlerinde yasaklandı mı? Yemek kartı kullanan milyonlarca çalışan bu sorunun yanıtını merak ederken, kafa karıştıran açıklamalar geldi. Gazeteci Noyan Doğan, yemek kartlarıyla market alışverişi yapılmasının yasaklanacağını aktarırken, Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade ise bu haberin gerçek olmadığını, düzenlemenin zaten var olduğunu, sadece vergi düzenlemesi yapıldığını söyledi.

Birçok işyerinde milyonlarca çalışanın kullandığı yemek kartları (Ticket, Multinet, Sodexo, SetCard) için 1 Ocak 2023 itibarıyla yeni döneme geçiliyor.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan'ın aktardığına göre, işverenlerin çalışanların hesabına nakdi olarak ödeme yapması halinde yemek kartı zorunluluğu ortadan kalkmış olacak.

Böylece çalışanlar yemek desteğini nakdi olarak hesaplarına alabilecek.

YEMEK KARTLARI MARKET ALIŞVERİŞLERİNDE KULLANILAMAYACAK

İsteyen firmalar yemek kartı uygulamasına da devam edebilecek. Ancak yemek kartı marketlerde kullanılması halinde vergi istisnasından faydalanamayacak.

Yeni düzenleme kapsamında yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeklerine yüklenen yemek bedellerinin sadece yemek yenilmesi için kullanılması gerekiyor.

Yemek kartları artık market alışverişinde kullanılmayacak.

yemek-kartlari-nerelerde-gecer.jpg

"DÜZENLEME YENİ DEĞİL, ZATEN VARDI"

Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade, yemek kartlarının marketlerde artık kullanılmayacağı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Öner Piyade, yemek kartlarının marketlerde kullanılamayacağı haberlerine ilişkin açıklamada bulundu. Öner Piyade, şunları kaydetti:

"Yemek kartlarında değişen bir şey yok. Yemek kartlarının restoran ve marketlerde yemek ve tüketime hazır gıda dışında kullanılmasının vergi istisnasına konu olmaması hususu, 2008 yılında yayınlanan ve halen yürürlükte olan 382 sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde düzenlenmiştir. Bu kapsamda 1 Aralık 2022 itibarıyla çalışanlara verilen yemek ücreti konusundaki yeni mevzuat, yürürlükteki mevzuattan farklı bir düzenleme getirmemektedir."

yemek-kartlari-dernegi-baskani-oner-piyade.jpg
Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade

İŞVERENLERİN KAFASI KARIŞIK, ÇALIŞANLAR ENDİŞELİ

Yemek kartıyla market alışveriş yapılamayacağını dile getiren Noyan Doğan'ın yazısı ise şöyle:

SGK, beklenen açıklamayı yaptı. Açıklama yapılır yapılmaz da yemek kartlarıyla marketlerden alışveriş yapılıp yapılmayacağı sorusu gündeme geldi. İşverenlerin kafası karışık, çalışanlar da endişeli. Konuya detaylı değineyim ama önce 1 Aralık 2022 itibarıyla çalışanlara verilen yemek ücreti konusunda neler değişti anlatayım.

GÜNLÜK BEDEL 51 LİRA

Yeni düzenleme ile işverenlerin, işyerinde yemek vermemesi durumunda çalışana veya çalışan adına başkalarına ödeyeceği günlük yemek ücreti; günlük asgari ücretin yüzde 23.65’i kadar tutar –ki, bugün için bu rakam 51 lira- prime esas kazançtan istisna tutulacak. Yemek parası da çalışanın iş günü sayısına göre hesaplanıp, ödeniyor. Buna göre, haftanın 6 günü çalışan bir işçiye yıl sonuna kadar aylık ödenecek 1.224 liralık yemek parası tutarını işveren prime esas kazançtan istisna tutabilecek. Peki, yeni uygulama nasıl olacak? Madde madde anlatalım.

* Yemek bedelinin en az asgari ücrete ilave olarak verilmesi gerekiyor.

* İşveren, işyerinde yemek hizmeti verirse yemek bedelleri sigorta primine esas kazanca dahil edilmeyecek.

* İşveren, yemek hizmetini kendi mutfağında vermez bir başka şirketle anlaşırsa, anlaştığı şirkete fatura karşılığı yapılan yemek bedeli ödemesi prim esas kazanca dahil edilmeyecek.

ÇALIŞANA NAKİT ÖDEME

* İşveren, yemek hizmeti için restoran gibi işyeri dışında bir yerle anlaşır ve çalışan da günlük yemek hizmetini bu yerlerden alırsa; işverenin yapacağı günlük ödemenin 51 lirası için vergi istisnası uygulanacak. Eğer ödenen tutar günlük 51 liranın üzerindeyse, aşan tutar kadarı vergilendirilecek.

* İşveren, kendi yemek vermez, bir başka yerle de anlaşmaz ancak yemek bedelini çalışana nakit olarak öderse; günlük asgari ücretin yüzde 23,65’i, yani bugün için günlük 51 lira, prime esas kazanca dahil edilmeyecek. Örnekle anlatayım. İşveren, çalışanına günlük 60 lira, çalıştığı 22 gün üzerinden ayda 1.320 lira yemek bedeli ödüyor. Günlük 51 lira, 22 gün üzerinden de 1.122 lira istisna kapsamına giriyor, işveren sadece 198 lirayı prim esas kazanca dahil edecek.

YEMEK İÇİN KULLANILACAK

* İşveren, işyeri dışında yemek vermesi durumunda, bunu yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeki gibi ödeme sistemleri ile verebilecek. Yemek kartı veya kuponu ile yapılan ödemeler, çalışana yardım gibi görülüyor ve vergi muafiyeti sağlanıyor. Yeni düzenleme ile bu şekilde yemek bedeli ödenmesi halinde günlük 51 lira üzerinden çalışılan gün kadarki tutar, prime esas kazanca dahil edilmeyecek, istisna tutulacak. Ancak yeni düzenleme kapsamında yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeklerine yüklenen yemek bedellerinin sadece yemek yenilmesi için kullanılması gerekiyor.

Düne kadar işverenin yemek kartına yüklediği tutarı çalışan, isterse market alışverişinde ya da bir başka ihtiyacını gidermek için kullanabiliyordu. 1 Aralık tarihinden itibaren çalışan kartlardaki bu parayı sadece yemek için kullanacak, market alışverişi ya da bir başka nedenle kullanamayacak. Kullanırsa, işveren, ödediği bedeli, sigorta priminden istisna tutamayacak, vergisini ödeyecek.

Bunu da bir örnekle anlatayım. İşveren, çalışanı için yemek kartına günlük 50 lira, 22 gün çalışma üzerinden de aylık 1.100 lira yemek bedeli ödedi. Eğer çalışan bu bedeli yemek için kullanırsa, işverenin ödediği 1.100 liranın tamamı istisna kapsamına girecek. Yok, çalışan bu bedeli market alışverişi gibi yemeğin dışında kullanırsa işveren bu tutarı prime esas kazançtan istisna tutamayacak. Özetle, çalışanlar endişelerinde haklı, bundan sonra yemek kartlarını yemek dışında başka hiçbir alışveriş için kullanamayacak.

YAZININ TAMAMI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN