Çekilmez hayat... Yanlış ekonomi politikaları vatandaşın 3 öğününü, 2 öğüne düşürdü

İktidarın 'düşük faiz' politikasını uygulamaya başladığı 2021 Kasım ayından itibaren yükselen enflasyon, vatandaşın temel gıda ürünlerine erişimini günden günde zorlaştırdı. Ucuz olduğu için vatandaşların gittiği Ankara Ulus Hali'nde artık 10 TL'nin altında ürün satılmıyor. Her gün fiyatların değiştiğini belirten vatandaşlar, "3 öğün yiyorduk, 2 öğüne düşürdük. Et alamıyoruz. Ekonomiyi bilmiyorum Avrupa'da dünyada da artıyor ama bizim gibi fahiş artmıyor. Çekilmez hayat..." ifadelerini kullandı.

Kış mevsimiyle yaklaşmasıyla tezgahlarda sebze ve meyvenin fiyatları artmaya devam ediyor.

Ankara'da 'bütçe dostu' olarak bilinen Ulus Hali'nde domates 15-20 TL, salatalık 18 TL, karnabahar 20 TL, marul 8 TL, havuç 10 TL, elma 15 TL, patates 10 TL, sivri biber 20 TL'den satılıyor.

Ucuza alışveriş yapabilmek için hale geldiğini söyleyen Ahmet Işık, "Et yerine kelle alalım diyoruz, kelle bile 50 lira olmuş. Eskiden sakatat ucuz olurdu şimdi sakatat da pahalı. Peynir 150 lira. Ben şaşırdım bir ekmek aldım gidiyorum" dedi.

cekilmez-hayat-7.jpg

"ÇEKİLMEZ HAYAT..."

Her gün fiyatların değiştiğini ifade eden bir başka vatandaş, "Ben memur emeklisiyim. Beyaz peynir en kötüsü 70-80 lira. Her gün fiyatlar market ve halde değişiyor. Çekilmez hayat.

Hünnap aldım. 10 liraya düşmüş. Ezine peyniri 100 küsur liralarda. Son 2 yıla kadar gayet iyiydi yani. Vallahi ekonomiyi bilmiyorum Avrupa'da dünyada da artıyor ama bizim gibi fahiş artmıyor" diye dert yandı.

cekilmez-hayat-2.jpg

"3 ÖĞÜN YİYORDUK, 2 ÖĞÜNE DÜŞÜRDÜK"

Bir başka vatandaş da "Önceden yetiyordu şimdi mümkün değil, yetmiyor. 3 öğün yiyorduk, 2 öğüne düşürdük. Et alamıyoruz" dedi.

Ekmeğin içerisine bir şey koyamadığı için yavan ekmeği yemek zorunda kaldığını belirten bir başka vatandaş da, "Param olsaydı içine et koyardım. Emekli maaşı ne? 4 bin 600 TL. Ne yapalım, hanım işe gidiyor. Yoksa geçim yok. Kız okuyor, AK Parti iş vermiyor" diye konuştu.

cekilmez-hayat-6.jpg

"FİYATLAR GÜNLÜK DEĞİŞİYOR"

Bir diğer emekli vatandaş, fiyatların günlük değiştiğini ifade ederek, "Balıklar bir gün 50 oluyor bir gün 35 TL oluyor, değişiyor alamıyoruz. Ben emekliyim 4 bin TL ile geçiniyorum" diye dert yandı.

cekilmez-hayat-4.jpg

Eskiden Ulus Hali'nin kalabalık olduğunu söyleyen bir balıkçı esnafı ise şöyle konuştu:

"Eskiden Ulus Hali dediğin zaman insanlar kum gibi kaynardı. Kimse bir şeyin hesabını yapmazdı. Şimdi bir vatandaşımız geliyor, '5 lira ucuz alayım' diye bu halin içerisinde iki üç kere tur atıyor. Biz burada perakende mal sattığımız halde pazarlık yapıyor.

Eskiden ben burada çalıştığım bir yevmiyeyle 8 kilo alabalık alırken şimdi 3 kilo alabiliyorum. Asgari ücreti yükseltiyorlar ama daha asgari ücret yükselmeden her şeye yüzde 100 zam geldi. Bir ay önce burada beyaz peynirin kilosu 55 lirayken şimdi 75 lira.

Özal döneminden sonra serbest piyasa ekonomisine geçildi. Herkes tuttuğu malı istediği fiyata satıyor. Bugün balık Ankara’ya az geldi diye hamsinin kilosu 70 liraya çıkar. Ertesi gün çok geldi diye 30 liraya düşer."

cekilmez-hayat-3.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN