iPhone kullananlara kötü haber! Yeni yıldan itibaren tarihe karışıyor

iPhone modellerinde nadiren değişiklik yapmasıyla bilinen Apple'a kötü haber geldi. Milyonlarca kullanıcısı olan iPhone modellerinde radikal değişikliğe gidilecek. Batarya süresi konusunda kullanıcılarından çok sık eleştiri alan Apple'a, Avrupa'da satışa sunduğu modellerinde yeni şart koşuldu. İşte, yeni yılda iPhone modellerinde yapılacak o değişiklik...

Akıllı telefon sektörüne yön veren marka konumunda olan ABD'li teknoloji devi Apple'ın iPhone modellerine getirdiği her yenilik, diğer akıllı telefon markaları tarafından da uygulanıyor. Bugüne kadar pek çok yeniliği akıllı telefon pazarına getiren Apple, bu kez Avrupa Birliği'nin yaptırımı karşısında radikal bir değişikliğe gidiyor.

iphone-fiyatlari.jpg

TELEFONLARDA USB-C (TYPE-C) ZORUNLU HALE GELİYOR

Avrupa Birliği'nin (AB) elektronik atıkları azaltmayı amaçlayan ve çeşitli elektronik cihazların USB-C, Micro USB ve Lightning gibi farklı şarj girişlerini standart hale getirecek düzenlemesi AB Resmi Gazetesi'nde yayımlandı.

Telefon üreticilerinin USB-C şarj kablosu kullanma zorunluluğu 28 Aralık 2024 tarihinde başlayacak.

Bu tarihten itibaren, taşınabilir elektronik cihazlarda yeni standart şarj girişi USB-C olacak. Bütün yeni akıllı telefon, tablet, dijital kamera, kulaklık, taşınabilir video oyun konsolu, hoparlör, klavye gibi cihazlarda USB-C şarj girişi zorunlu olarak yer alacak.

iphone-lighting-kablo.jpg

iPHONE LIGHTING ŞARJ GİRİŞİ TARİHE KARIŞIYOR

Söz konusu tarihten itibaren Apple'ın yeni cihazlarında da USB-C girişi yer alması gerekecek.

AB daha önce söz konusu uygulamaya ilişkin son tarihin 2024 sonbaharı olduğunu açıklamıştı. Yasal sürecin tamamlanmasıyla tek tip şarj girişinin uygulamaya girme tarihi netleşti.

Halihazırda çoğu Android cihaz, USB-C girişi ile şarj ediliyor. Kulaklık ve diğer çeşitli aksesuarlar ile yeni dizüstü bilgisayarlar da aynı girişi kullanıyor.

iphone-lighting-son-kullanma-tarihi.jpg

USB-C ZORUNLULUĞU EN ÇOK APPLE'I ETKİLEYECEK

Düzenlemenin özellikle farklı şarj girişi kullanan Apple firmasını etkilemesi bekleniyor.

Apple, akıllı telefonlar, bazı tabletler ve kulaklıklarında lightning adlı farklı bir giriş kullanıyor. Firma, yeni iPad ve dizüstü bilgisayarlarında ise USB-C girişi tercih ediyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN