Youtube'dan seçim döneminde yayınlanan sahte videolarla ilgili karar! Tartışma konusu olmuştu

Youtube'dan seçim döneminde yayınlanan sahte videolarla ilgili karar! Tartışma konusu olmuştu

ABD merkezli video sosyal medya platformu Youtube, yanlış ve yanıltıcı bilgilendirme yapan videoların akıbetini açıkladı. İşte detaylar...

ABD'li yazılım şirketi Google'ın sahibi olduğu Youtube, 2020 yılındaki ABD Başkanlık seçimlerinde binlerce aldatıcı videonun kaldırıldığını ancak bundan böyle her türlü siyasi fikrin açıkça tartışılması için kaldırmayacaklarını açıkladı.

YANLIŞ BİLGİLERİ ENGELLİYOR ANCAK ŞİDDETİ AZALTMIYOR

Youtube, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Tartışmalı veya çürütülmüş varsayımlara dayalı olanlar da dahil olmak üzere, siyasi fikirleri açıkça tartışma becerisi, işleyen bir demokratik toplumun özüdür, özellikle seçim mevsiminin ortasında.

Seçim yanlış bilgilendirme politikamızın ilk olarak Aralık 2020'deki geçmiş ABD Başkanlık seçimlerinin dürüstlüğüne odaklanan bir önlemini uygulamaya koyduk. İki yıllık bir süreç, on binlerce videonun kaldırılması ve bir seçim döneminden sonra, günümüzün değişen manzarasında bu politikanın etkilerini yeniden değerlendirme zamanının geldiğini anladık.

ASILSIZ İDDİALARI ÖNE SÜREN İÇERİĞİ KALDIRMAYI DURDURUYORUZ

Mevcut ortamda, bu içeriğin kaldırılması bazı yanlış bilgileri engellese de, şiddet veya diğer gerçek dünyaya zarar verme riskini anlamlı bir şekilde azaltmadan siyasi söylemi kısıtlama gibi istenmeyen bir etkiye de sahip olabileceğini bulduk.

Bunu göz önünde bulundurarak, 2024 (seçim) kampanyaları devam ederken, 2020'de ve geçmişteki diğer ABD Başkanlık seçimlerinde yaygın dolandırıcılık, hata veya aksaklıkların meydana geldiğine dair asılsız iddiaları öne süren içeriği kaldırmayı durduracağız. Bu (karar) bugün, 2 Haziran itibariyle yürürlüğe girecektir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN