Üç bakanlıkta 1800 kripto Paralel Yapı mensubu tespit edildi

Üç bakanlıkta 1800 kripto Paralel Yapı mensubu tespit edildi

Paralel yapıyla mücadele amacıyla oluşturulan koordinasyon kurulunun çalışmaları çarpıcı veriler ortaya çıkardı. Çoğunluğu İçişleri, Milli Eğitim ve Adalet Bakanlığı'nda olmak üzere 1800 kripto Paralel Yapı üyesi tespit edildi. Örgüt mensupları, gizlenebilmek için CV'leri sildi, 17 Aralık'tan sonra 'Gülen karşıtı' oldular.

Fetullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ), yerleştiği devletin hücrelerinden söküp atmak için başlatılan çalışma tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda, kamu kurumlarına sızmış ve örgütün çekirdek kadrosunu oluşturan yönetici pozisyonundaki kripto elemanlar yapılan çalışmayla bir bir deşifre ediliyor.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) tavsiye kararı alınan FETÖ ile mücadele çerçevesinde oluşturulan “Paralel Yapıyla Mücadele Koordinasyon Kurulu"nun çalışmaları kapsamında tüm kurumlar harekete geçirildi. Devleti adeta ağ gibi saran örgütün kamu kurumlarına yerleştirdiği kripto elemanları tespit ediliyor.

17/25 SONRASI KAMUFLE OLDULAR

Devlet kurumlarında şimdiye kadar kamufle olmayı başarmış ve 17/25 Aralık darbe girişiminin ardından da paralel yapı karşıtı bir role bürünen bu kişilerin ise daha çok imam seviyesindeki örgüt mensupları olduğu belirtildi. Bu kapsamda, 8 bin 100 kişi hakkında güvenlik soruşturması başlatıldığı öğrenildi.

KRİPTO YÖNETİCİLER TESPİT EDİLDİ

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, 8 bin 100 şüpheliden şu ana kadar bin 800 kişi hakkındaki güvenlik soruşturmasının tamamlandığı öğrenildi. Soruşturması tamamlanan bu kişilerin yönetici/talimat veren pozisyonunda olduğu belirtildi. Diğerleri hakkındaki soruşturmanın ise hız kesmeden devam ettiği ifade edildi. Güvenlik soruşturması yürütülen örgüt mensuplarının sayısının en fazla olduğu kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın yer aldığı öğrenildi.

PERSONEL KAYITLARINI SİLDİLER

Öte yandan, devlet kurumlarına sızmış FETÖ üyelerine yönelik olarak şu ana kadar hiçbir şey yapılmamasıyla ilgili eleştiriler yapılıyor. Bunun, örgütün söz konusu kurumlardaki personelden sorumlu birimleri ele geçirmesinden kaynaklandığı belirtildi. Bu birimlerde görevli FETÖ mensuplarının, kurumlardaki örgüt üyeleriyle ilgili CV bilgilerini sildiği, bu nedenle de örgüt üyelerini belirlemede güçlük çekildiği kaydedildi.

FETÖ'NÜN ÜSSÜ ALMANYA VE İNGİLTERE

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik olarak tüm Türkiye'de operasyon için düğmeye basılmasının ardından, örgütün önemli isimleri tek tek yurt dışına kaçtı. Yönetici düzeyindeki bu isimlerin daha çok örgütün merkezi olarak gösterilen Almanya-Frankfurt'a kaçtığı belirlendi. Bugüne kadar 141 üst düzey ismin buraya kaçtığı tespit edildi. Ayrıca bu isimlerin oturma izinlerinin ise Frankfurt'ta kurulan bir şirket üzerine aldıkları öğrenildi.

OTURMA İZNİNİ ÖRGÜT ÇIKARIYOR

Örgüt mensuplarının tercih ettiği ikinci ülke ise İngiltere. Buraya da şu ana kadar 102 üst düzey ismin kaçtığı ve Frankfurt'ta olduğu gibi kurulan bir şirket üzerine oturma izni çıkarttıkları belirlendi. İsveç'te de bu sayının 21 olduğu öğrenildi. Öte yandan, ABD'ye kaçan birçok üst düzey imamın da Almanya üzerinden geçtiği belirlendi.

ÖRGÜTÜN ARŞİVİ KANADA VE ABD'DE

Tüm kurumları dizayn etmek ve devleti ele geçirmek için yıllarca hukuksuz dinlemelere imza atan, insanların görüntülerini çeken, kumpas kuran, devletin hafızasını ele geçiren FETÖ'nün arşivi tuttuğu yere ilişkin de önemli bilgilere ulaşıldı. Buna göre, paralel ihanet çetesinin arşivi tuttuğu iki yer olduğu, bunlardan birisinin ABD'nin Philadelphia eyaleti, diğerinin ise Kanada'nın Vancouver eyaleti olduğu öğrenildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN