Emniyet şeridi nedir, kimler tarafından kullanılır? Emniyet şeridi ihlal cezası ne kadar? Emniyet şeridi ihlali ihbar yöntemleri

Emniyet şeridi nedir, kimler tarafından kullanılır? Emniyet şeridi ihlal cezası ne kadar? Emniyet şeridi ihlali ihbar yöntemleri

Sürücülerin emniyet şeridini kullanması yasaktır. Emniyet şeridini kullanan sürücülerin tespit edilmesi ile birlikte emniyet şeridi ihlal cezası verilir. Emniyet şeridi ihlal cezasının ne kadar olduğu merak ediliyor. İşte emniyet şeridi ihlal cezaları…

Karayolları ya da otoyollar üzerinde yaşanan kaza, arıza gibi olaylarla birlikte ambulans, itfaiye gibi araçların da hızlı bir şekilde ulaşım sağlaması adına ayrılan şeride emniyet şeridi denir. Bu şeridi gerek olmadığı durumlarda kullanan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Emniyet şeridi ihlal cezasının ne kadar olduğu merak ediliyor. İşte emniyet şeridi ihlal cezaları…

EMNİYET ŞERİDİ İHLALİ CEZASI NE KADARDIR?

Emniyet şeridini gerek olmayan durumlarda kullanan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu sürücülerin tespit edilmesi ile birlikte 1.823 TL ceza kesilmektedir. Emniyet şeridi ihlal cezasının 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda ise yüzde 25 indirim yapılmaktadır. Emniyet şeridini gereksiz yere kullanan kişiler için belirlenen ceza tutarları şu şekildedir:

Emniyet Şeridi İhlal Cezası

Emniyet şeridini kullanmak en büyük ceza puanları arasında yer almaktadır. Aldığınız cezaya ek olarak 20 ceza puanı da alırsınız.

EMNİYET ŞERİDİ İHBARI NASIL YAPILIR?

Emniyet şeridini kullanan sürücülerin tespit edilmesi ile birlikte ceza verilmektedir. Trafik kurallarına uymayan sürücülerin gerekli kurumlara şikayet edilmesi gerekir. Emniyet şeridi ihlalleri birçok kişinin hayatına mal olabilmektedir. Emniyet şeridi ihbarı için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

EGM sitesi üzerinden online ihbar formunu doldurarak şikayette bulunabilirsiniz. İhbar formuna aracın fotoğrafını da ekleyebilirsiniz.

WhatsApp aracılığıyla emniyet şeridi ihlallerini trafik şubeye bildirebilirsiniz. WhatsApp üzerinden ihbar yapacak olan kişiler 0552 155 0 155 – 0533 155 0 155 numaralarını kullanabilir. İhbarınıza fotoğraf ya da video ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta araç plakasının net bir şekilde görünüyor olmasıdır.

Emniyet şeridi cezasının haksız olduğunu düşünen kişiler cezaya itiraz edebilmektedir. İtiraz için Sulh Ceza Mahkemelerine başvurabilirsiniz.

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN