UMKE nedir, ne demektir? Nasıl UMKE çalışanı olunur? UMKE çalışanı olma şartları

UMKE nedir, ne demektir? Nasıl UMKE çalışanı olunur? UMKE çalışanı olma şartları

UMKE, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi demektir. Peki, UMKE ne oluyor, görevleri nelerdir? Nasıl UMKE çalışanı olunur, UMKE çalışanları maaş alır mı? İşte detaylar...

UMKE, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi demektir. Gönüllülerin oluşturduğu ekiplerle bölgelerde afet gibi durumlar yaşandığında yardım etmek amacıyla hazır beklerler. UMKE ekiplerinde minimum bir tane doktor olacak biçimde iş bölümü yapılır. Afet gibi acil durumlarda anında müdahalede bulunan UMKE, medikal gönüllülerin oluşturduğu bir kuruluştur.

2003 yılında kurulan UMKE, ilk büyük yardımını Van depreminde yaparak önemli gelişme ve kurtarmalara imzasını atmıştır. UMKE bu sayede önemini gözler önüne sermiştir.

NASIL UMKE ÇALIŞANI OLUNUR?

Herkes UMKE bünyesinde görev alabilir. Bu çalışanların tamamı gönüllülerden oluştuğu için başvurularda ilk önce medikal eğitime bakılır. Sizler de yaşadığınız yerdeki Sağlık Müdürlüğü'nün bünyesindeki Afetlerde Sağlık Hizmetleri bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz.

 umke nedir

UMKE ÇALIŞANLARI MAAŞ ALIYOR MU?

UMKE'nin tamamı gönüllülerden oluştuğu için çalışanlara maaş veya ücret ödemesi yapılmamaktadır. UMKE çalışanları bölgelerindeki afet veya acil durumlarda mağdur kişilere yardım ederler. Bundan dolayı da tamamen gönüllü işidir.

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN