07.07.2020  15:53
SON GÜNCELLEME: 
08.07.2020  01:23
KAYNAK: 
GÜMÜLCİNE/AA

Yunanistan'dan Türkiye mesajı: Liste dışı kalması için direten biz değiliz!

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, AB'nin 1 Temmuz'dan itibaren 'güvenli' kabul ettiği ve sınırlarını açma kararı aldığı ülkeler arasına Türkiye'nin dahil edilmemesi ile ilgili 'Listenin dışında bırakılması için direten ülke Yunanistan değildi' yorumu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan telefon görüşmesinin de kendi inisiyatifi ile gerçekleştiğini belirten Miçotakis 'Aracılara ve hakemlere ihtiyacımız yok' dedi.

+
-

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Attika bölgesinde yayın yapan Skai Radyo’ya yaptığı açıklamada Türk-Yunan ilişkilerini değerlendirdi.

Türkiye ve Yunanistan’ın aralarındaki farklıklara rağmen konuşabilmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Miçotakis "Bizler komşuyuz, önemli farklılıklarımız var ancak bu konuşmamamız gerekir anlamına gelmiyor" dedi.

"ARACILARA VE HAKEMLERE İHTİYACIMIZ YOK"

Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan telefon görüşmesinin kendi inisiyatifi ile gerçekleştiğini ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bu konuda hiçbir müdahalesi bulunmadığını belirten Miçotakis, "Şansölye’yi bilgilendirmiştim. Aracılara ve hakemlere ihtiyacımız yok. Resmi kurumsal iletişim kanallarımız yeniden çalışıyor ve danışmanlarımız konuşabiliyor" ifadelerini kullandı.

"DİRETEN ÜLKE YUNANİSTAN DEĞİLDİ"

Miçotakis, Avrupa Birliği'nin (AB), 1 Temmuz’dan itibaren “güvenli” kabul ettiği ve sınırlarını açma kararı aldığı ülkeler arasına Türkiye’nin dahil edilmemesiyle ilgili sorular üzerine, AB’nin Türkiye ile diyalogunun farklı bir mesele olduğunu ifade ederek "Türkiye’nin listenin dışında bırakılması için direten ülke Yunanistan değildi" diye konuştu.

"KIBRIS'TA DİPLOMATİK ÇÖZÜMDE ISRAR EDİYORUM"

Kıbrıs sorununa değinen Miçotakis, bu konunun Türk-Yunan ilişkilerine etkisi olduğunu kaydederek "Yunanistan, inkar edilemez egemenlik haklarını, kendi uygun gördüğü şekilde koruyacak. Diplomatik çözümde ısrar ediyorum" ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Hasta hastalığını inkar ediyor
Denetimlere vali, kaymakam ve muhtarlar da katılacak
Görevden uzaklaştırıldı
Şimdi parti kurmuş bize ekonomi dersi veriyor
Ali Erbaş’tan 'kılıçlı hutbe' açıklaması
Gerginliği artıran taraf Yunanistan'dır
Akraba kayırmacılığına artık son verin