Back To Top
Orban’dan Soros’a insan kaçakçılığı suçlaması

Orban’dan Soros’a insan kaçakçılığı suçlaması

Orban’dan Soros’a insan kaçakçılığı suçlaması
- A +

Macaristan Başbakanı Orban, ABD’li milyarder Soros’un, Avrupa’ya her yıl yüz binlerce yabancıyı getirmek için yapılan planın fikir babası olduğunu söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sığınmacı krizi ve gündemdeki konulara ilişkin açıklamalar yaptı. Amerikalı milyarder George Soros’un organizatörlüğünde yılda yüz binlerce yabancıyı Avrupa’ya taşımak isteyen bir topluluk olduğu değerlendirmesinde bulunan Orban, “Macaristan’a yapılan saldırıların arkasında göç konusu var, diğerleri önemli değil. Avrupa’da parti sınırlarını aşan, hedefi yıllık yüz binlerce yabancıyı kıtaya getirmek olan bir topluluk var. Bu düşüncenin de fikir babası, kısmen finansörü ve organizatörü George Soros” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosunun (AP), hukukun üstünlüğü ilkesi, demokrasi ve temel hakların “ciddi derecede bozulduğu” gerekçesiyle Macaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyindeki oy hakkının askıya alınmasına yol açabilecek bir sürecin başlatılmasını istemesi kararının yanlış bir adım olduğunu savunan Orban, raporun arkasında Soros’un olduğunu öne sürdü. Orban, “AP, ‘Soros raporu’ hazırlama kararı aldı” şeklinde konuştu. Macaristan-Sırbistan sınır kapısında 2015’te polis ile sığınmacılar arasında çıkan arbede nedeniyle gözaltına alınıp, daha sonra terör suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum edilen Suriyeli Ahmed H. olayının da raporda yer aldığını belirten Orban, söz konusu Suriyelinin, tel örgüyü yıkmak istediğini, megafonla insanları tahrik ettiğini iddia etti. Orban, “Brüksel’de Sorosvari gruplar çok kararlı. Hiçbir saçmalıktan çekinmiyorlar” dedi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN