Back To Top
PTT çalışan sayısını 100 bine çıkartacak

PTT çalışan sayısını 100 bine çıkartacak

PTT çalışan sayısını 100 bine çıkartacak
- A +

İstihdam seferberliğine kamu ve özel sektörün desteği sürüyor. PTT, 2023 yılına kadar 40 bin olan çalışan sayısını 100 bine, 4 bin 500 işyerini de 15 bine çıkartacak. Böylelikle 20 dakikada bir PTT işyerlerine ulaşılacak. Bu yıl ayrıca 5 bin kişiyi işe alacak olan kurum, sigorta şirketi de kuracak.

Türkiye’de istihdama kamu kurumlarının da desteği sürüyor. PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, 2023’e kadar PTT’nin 40 bin olan çalışan sayısını 100 bine çıkartacaklarını, 4 bin 500 olan işyeri sayısını da 15 bine yükselteceklerini belirterek, “Böylece hangi yöne gidilirse gidilsin 20 dakika bir PTT işyerine ulaşılacak” açıklamasında bulundu. PTT Yönetim toplantısının açılışında konuşan Bozgeyik, ileriye atılacak adımların konuşulacağı toplantının stratejik bir önem taşıdığını belirtti. Bozgeyik, şöyle devam etti: “Biz bu toplantıları yaparken şirketin dünya markası olma hedefini, nerede olduğumuzu gözden geçiriyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanımızın koyduğu hedefler ve ülkenin geldiği noktadaki adımlar, çalışma programının içindeki ana stratejiyi oluşturuyor” diye konuştu. Geçen yıl ülkenin yaşadığı olumsuz gelişmelere rağmen PTT’nin dimdik ayakta durduğunu belirten Bozgeyik, şirketin 4 bin çalışanıyla ülkenin her köşesinde memlekete hizmet ettiğini bildirdi. Bozgeyik, Türkiye’nin en köklü şirketi olan PTT’nin ülkenin ileriye gitmesi için çalıştığını anlatarak, son 15 yılda PTT’de önemli hamleler yaptığını bildirdi. Geçen yıl kendisine emanet edilen PTT’nin, Türkiye’deki ekonomik gelişmelerin olumsuzluğuna rağmen daha da ileriye taşınması için gayret gösterdiklerine dikkati çeken Bozgeyik, geçen yıl PTT’nin yüzde 17,8 büyüdüğünü ve karının  yüzde 30 arttığını kaydetti. Posta, bankacılık, e-Ticaret alanında çalışan PTT’nin dünya markası olması hedefinin konulduğunu anımsatan Bozgeyik, bu amaçla atılan ilk adım olarak Bakanlar Kurulu Kararı ile PTT’ye yurt içinde ve dışında şirket kurma ve ortak olma yetkisinin verildiğini ve  PTT’nin dünya markası olması önündeki kapının açıldığını söyledi.

BU YIL 5 BİN KİŞİYE İŞ

Türkiye’de PTT’nin yatırımlarına devam edeceğini, bu kapsamda işyeri ve çalışan sayısını artıracaklarını açıklayan PTT Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik, 2023 yılına kadar PTT’nin 40 bin olan çalışan sayısını 100 bine çıkaracaklarını açıkladı. Bozgeyik, 4 bin 500 olan işyeri sayısını da 15 bine çıkararak, hangi yöne gidilirse gidilsin 20 dakika bir PTT işyerine ulaşılmasını sağlayacaklarını kaydetti. PTT’ye 2 bin 500 kişinin alımının gerçekleştiğini, 2 bin 500 kişilik alım için de yetkinin alındığını ifade eden Bozgeyik, bu yıl içinde alımları 5 bine çıkaracaklarını bildirdi. 

15 ŞİRKET KURMA KARARI

PTT Genel Kurulu’nda 15 şirket kurulması için karar alındığını, ödenmiş sermayesinin 5 milyar liraya çıkarıldığını anlatan PTT Genel Müdürü Bozgeyik, sigorta şirketi kurulması için çalışma yaptıklarını bildirdi. Elektronik bankacılığın önünü açacak Bakanlar Kurulu kararının çıkarıldığını anımsatan Bozgeyik, “Bankacılar, ‘hayatta PTTBank’ olamaz diyorlardı. Ama hükümetimizin ve bakanlığımızın iradesi, bu beklentileri altüst etti.

Yerli ve milli olan PTT’nin açılması bazı kesimleri rahatsız edebilir. Ama ülkemizin ve ülke ekonomisinin büyümesi için çalışmalara devam edeceğiz. Bu karar, şu anda Türkiye’den dışarıya giden 5 milyar liranın ülkenin kaynaklarında kalması anlamına geliyor. Önümüzdeki günlerde kendi kartımızı, elektronik ödememizi gerçekleştirerek, kullanıma açacağız” ifadelerini kullandı. Sosyal sorumluluk projeleri de yapan PTT, hayatlarını eve bağımlı olarak sürdüren hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlara 20 ilde kütüphane hizmeti de veriyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN