Back To Top
Harran Örenyeri kazısında bin yıllık parfüm dükkanı

Harran Örenyeri kazısında bin yıllık parfüm dükkanı

Harran Örenyeri kazısında bin yıllık parfüm dükkanı
- A +

Şanlıurfa’daki Harran Örenyeri kazılarında yaklaşık bin yıl önceye ait olduğu tahmin edilen ‘miskçi dükkanı’ ve çok sayıda hoş koku kabı bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal “Bunlar İslamiyet’in o döneminde de temizliğe ne kadar önem verildiğini bize gösteriyor” diyor.

Milattan önce 6 binli yıllardan günümüze kadar kesintisiz yerleşim yeri olan ve bir dönem Asurlular ile Emevilere başkentlik yapan Harran Örenyeri’ndeki kazılar devam ediyor. Bu yılki kazılarda yaklaşık bin yıl önceye ait olduğu tahmin edilen miskçi dükkanı (parfümeri) kalıntıları ve hoş koku kapları olan 300’ün üzerinde süslü kürevi konik kap gün yüzüne çıkarıldı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, söz konusu ören yerinin önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve bunu ortaya çıkarmak için titizlikle çalıştıklarını söyledi. Kazılarda bugüne kadar önemli bulgulara ulaştıklarını hatırlatan Önal, bu yılki kazılarda ise Ulu Camii Külliyesi’nde bir miskçi dükkanı ve çeşitli kaplar bulduklarını anlattı.

Önal, çalışmalar sırasında dikdörtgen planlı odada hoş koku kapları olan yüzlerce kürevi konik kaplar elde ettiklerini belirterek “Bu kaplarla birlikte bazalt çanak ve pitos parçaları da meydana çıkarıldı. Kürevi konik kaplar yaklaşık 10 santimetre yüksekliğinde ve pişmiş topraktan yapılmış olup, sık dokulu kalın ve sert hamurludur. Formundan dolayı ‘kürevi-konik’ olarak isimlendirilir. Bu kapların dış yüzeyinde damla motifi, örgü veya stilize bitkisel desenlerden oluşan aplike unsurlarla damla biçimi kabara, elips, stilize yaprak, çiçek, örgü ve küçük rozetlerden oluşan kalıp baskısı desenleri görülür” sözlerini kaydetti. Yüzlerce kürevi konik kabın tek bir odada bazalt çanakla ve pitoslarla birlikte bulunduğuna işaret eden Önal, sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca bu odanın hamam, şadırvan, cami ve çarşı yakınında olması, bu kapların hoş koku kabı olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır. Tüm bunlar İslamiyet’in o döneminde de temizliğe, güzel, hoş kokuya ne kadar önem verildiğini bize gösteriyor. Günümüzde ferahlamak ve misafire ikram etmek geleneğinde kullanılan kolonyanın benzeri olarak bin yıl önce Harran’da içi hoş koku dolu bu kürevi konik kapları görmekteyiz. Bu kapların yaygın kullanımı, zenginlik ve hoş koku kullanma geleneğine bağlanabilir.”

HAZRETİ İBRAHİM’LE İLGİLİ BİLGİLER GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

Bulunan kapların ve içerisine konulan kokuların aynı alanda üretildiğini düşündüklerini aktaran Mehmet Önal, bunların yaklaşık bin yıl önce Zengiler döneminde yapıldığını dile getirdi. Devam eden kazı çalışmaları sayesinde bu konuda gelecekte daha fazla veriye ulaşmayı amaçladıklarını vurgulayan Önal, şimdiye kadar kazılarda buldukları hamam, tuvalet, şadırvan, çarşı ve Hazreti İbrahim ile ilgili yazıtlara ilişkin bilgileri, uluslararası sempozyumda anlatacaklarını kaydetti.     

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN