Biden'ın Suudi Arabistan'a koymak istediği mesafeyi Lockheed Martin deldi

Biden'ın Suudi Arabistan'a koymak istediği mesafeyi Lockheed Martin deldi

ABD Başkanı Biden'in Suudi Arabistan ile bazı silahları satma konusunda korumaya çalıştığı mesafe, ABD'li Lockheed Martin şirketinin Suudi Arabistan ile savunma ve silah üretim kabiliyetlerini geliştirmesini sağlayacak bir anlaşma imzalamasıyla delindi.

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan ile mesafeyi korumak istiyor. Bu çerçevede bazı silahları satmayı askıya almıştı. Fakat Biden'ın askıya aldığı silah satışına rağmen ABD'li şirket Lockheed Martin'in Suudi Arabistan ile savunma ve silah üretim kabiliyetlerini geliştirmesini sağlayacak bir anlaşma imzaladı. 

2485221-652381538.jpeg

Körfez krallığının Kamu Yatırım Fonu'nun sahibi olduğu Suudi Arabistan Askeri Sanayileri (SAMI) ile ABD'li silah devi Lockheed Martin arasında imzalanan anlaşmaya göre taraflar ortak bir teşebbüs kuracak, bunun yüzde 51'i SAMI'ye ait olacak. 

BIDEN SATIŞLARI GEÇİCİ OLARAK DURDURMUŞTU

ABD Başkanı Joe Biden ise geçen ay Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirliklerine ikincisine Lockheed Martin üretimi F-35'ler de dahil olmak üzere bazı silah satışlarını geçici olarak durduğunu açıklamıştı.

FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNİN KURULUMUNU YAPACAK

Anlaşma uyarınca kraliyetin Biden'ın selefi Donald Trump'la 2017'de imzaladığı 110 milyar dolarlık silah alım anlaşması kapsamındaki 15 milyar dolarlık füze savunma sisteminin kurulumunu Lockheed Martin gerçekleştirecek. 

Lockheed Martin Suudi Arabistan'a teknoloji ve bilgi aktararak, silah üretimindeki Suudi işgücünü eğiterek ve Suudi silahlı kuvvetlerine hizmet sağlayarak yerel kabiliyetlerin gelişmesini sağlayacak. 

SUUDİ VELİAHT PRENSİN HEDEFİ

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın (MbS) Vizyon 2030 isimli ekonomik planının, yabancı silah satın alan ülkeler listesinin en tepesindeki kraliyetin askeri harcamalarını 2030 itibarıyla yarı yarıya yerelleştirme hedefi de var. SAMI de bu kapsamda 2017'de yerli savunma üretimini ve istihdamını artırırken silah ithalatı harcamalarını azaltmak için oluşturuldu. SAMI 17 Mayıs 2017'de kuruldu, 22 Mayıs 2017'de Trump'la ABD'den 110 milyar dolarlık silah almak için anlaşma yapıldı. 

SUUDİ ARABİSTAN KENDİ SİLAHLARINI ÜRETMEYE 20 MİLYAR DOLAR YATIRACAK

Suudi Askeri Sanayileri Genel Direktörü Ahmed bin Abdülaziz El Ohali ise Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de düzenlenen Ortadoğu’nun en büyük silah fuarı IDEX 2021'de cumartesi günü yaptığı konuşmada, gelecek 10 yılda kendi yerli silah ve askeri sistemlerini araştırma, geliştirme ve üretmeye 20 milyar dolar yatıracaklarını söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN